Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grabarczyk ma zostać wicemarszałkiem Sejmu

0
Podziel się:

Cezary Grabarczyk ma zostać kandydatem PO na wicemarszałka Sejmu.

Grabarczyk ma zostać wicemarszałkiem Sejmu
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEUdNRVh

Cezary Grabarczyk ma zostać kandydatem PO na wicemarszałka Sejmu - poinformowali informatorzy z kierownictwa Platformy. Dziś późnym popołudniem zbiera się zarząd krajowy PO, ma rozmawiać o stanowiskach w rządzie i w Sejmie.

Sam Grabarczyk w rozmowie z dziennikarzami nie potwierdził, ani nie zaprzeczył, że zostanie wicemarszałkiem. Jak mówił, ostateczne decyzje w sprawie obsady tego stanowiska zapadną dopiero jutro. Przekonywał, że najważniejsze jest, aby osiągnąć porozumienie wewnątrz klubu. Dopytywany, czy są różnice zdań w klubie, odparł: _ w tej chwili prowadzone są rozmowy, w różnych formatach - jutro nastąpią konkluzje _.

Dopytywany, czy rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem o swojej przyszłości, Grabarczyk odparł jedynie: _ prowadziłem różne rozmowy z panem premierem _. Pytany o to, czy w Ministerstwie Infrastruktury zastąpi go Grzegorz Schetyna, Grabarczyk powiedział, że jest to resort, który wymaga _ takich zdolność koncyliacji, które mają liczni kandydaci _.

bEUdNRVj

Pytany, czy czuje się _ przegrany _, bo nie pozostanie ministrem, Grabarczyk zaznaczył, że on sam zapowiedział tuż po wyborach, iż nie będzie kontynuował misji w rządzie.

_ Grabarczyk został "przeczołgany" w tej kampanii, ale "Polska w budowie" - za którą to on przede wszystkim odpowiadał - wygrała nam wybory _ - argumentuje jeden z szefów regionów PO, który potwierdził, że Grabarczyk ma zostać wicemarszałkiem. Inny polityk z kierownictwa partii podkreślał, że Grabarczyk gwarantuje bezkolizyjną współpracę z Ewą Kopacz, która z ramienia PO kandyduje na marszałka Sejmu.

Z kolei prominentny polityk PO z tzw. spółdzielni Grabarczyka przekonywał, że fotel wicemarszałka Sejmu dla Grabarczyka to konsekwencja _ lojalności wobec Donalda Tuska _, jaką - jego zdaniem - okazał sam Grabarczyk, ale też związani z nim politycy.

Wicemarszałek Sejmu mijającej kadencji Stefan Niesiołowski powiedział, że nie rozmawiał do tej pory z premierem o kształcie przyszłego prezydium Sejmu. Ocenił jednocześnie, że Grabarczyk byłby bardzo dobrym wicemarszałkiem.

bEUdNRVp

Zarząd krajowy PO na dzisiejszym posiedzeniu ma rozmawiać również o zmianach w rządzie. Do tej pory politycy PO spekulowali, że Grabarczyka na stanowisku ministra infrastruktury mógłby zastąpić dotychczasowy marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna (chociaż wskazywany jest on również jako potencjalny minister spraw wewnętrznych).

Z kolei informator z otoczenia Schetyny nie wykluczył, że Schetyna mógłby się znaleźć poza rządem. Chociaż - dodał - _ jeśli Tusk uważa go za "lidera wewnętrznej opozycji", to chyba rozsądniej byłoby dać Schetynie jakieś zajęcie _. Otoczenie Schetyny poinformowało ponadto, że w ostatnim czasie nie spotkał się on z Tuskiem, a do takiego spotkania ma dojść dopiero na posiedzeniu zarządu.

bEUdNRVq

Premier kilkakrotnie zapowiadał, że w nowym rządzie pozostanie _ pięciu lub sześciu _ ministrów spośród tych, którzy sprawowali te funkcje w mijającej kadencji. Politycy PO informowali już, że stanowiska na pewno zachowają: minister finansów Jacek Rostowski, szef MSZ Radosław Sikorski i minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

We wtorek na pierwszym posiedzeniu zbierze się Sejm. Wtedy premier poda swój rząd do dymisji, a prezydent Bronisław Komorowski ją przyjmie, jednocześnie powierzając dotychczasowemu gabinetowi tymczasowe pełnienie obowiązków. Prezydent desygnuje także Tuska na premiera nowego rządu. Donald Tusk będzie miał czas do 22 listopada na sformułowanie nowej Rady Ministrów. Do 6 grudnia nowy rząd będzie miał czas na uzyskanie w Sejmie wotum zaufania.

Czytaj więcej o wewnętrznych tarciach w PO
[ ( http://static1.money.pl/i/h/186/t160954.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydent;zdecydowal;ale;kto;bedzie;rzadzil,217,0,936409.html) Prezydent zdecydował. Ale kto będzie rządził? Tworzeniem rządu zajmie się obecny premier. Przetasowań w resortach nie uda się uniknąć.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t129669.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/w;po;trwa;walka;o;blisko;300;stolkow;w;spolkach,29,0,757789.html) Walka o 300 stołków w spółkach dzieli PO? Grzegorz Schetyna zablokował ustawę, która zapewniłaby otoczeniu Tuska kontrolę nad stanowiskami w państwowych firmach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t20443.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/schetyna;ulegl;histerii;ale;platforma;nie;peka,68,0,757060.html) "Schetyna uległ histerii, ale Platforma nie pęka" Niesiołowski zaatakował marszałka za słowa o spóźnionej reakcji na raport MAK. Zdaniem Kaczyńskiego _ PO pogrąża się w kryzysie _.
bEUdNRVK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)