Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
handel
21.06.2012 06:10

Handlowcy chcą zmian w ustawie o nieuczciwej konkurencji

Handlowcy chcą pobierać od dostawców opłaty za udostępnianie stoisk i zamieszczanie reklam towarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Monkey Business Images/Dreamstime.com)

Handlowcy chcą pobierać od dostawców opłaty za udostępnianie stoisk i zamieszczanie reklam towarów - poinformował Andrzej Faliński z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. Teraz nie pozwalają na to przepisy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Na konferencji z dziennikarzami dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu (PIH) Maciej Ptaszyński wyjaśnił, że środowisku handlowców zależy na usunięciu art. 15 ust.1. z ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Zabrania on - jak wyjaśnił - pobierania innych opłat niż marża handlowa.

Szef Departamentu Prawnego Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD) Karol Stec zwrócił uwagę na to, że na podstawie tego artykułu wszelkie dodatkowe opłaty - np. za umieszczenie afiszy wyróżniających towar lub zaprezentowanie wyrobu w gazetce sklepowej - mogą być uznane za czyn zabroniony, chociaż zgodziły się na to obydwie strony.

- "O zmianę wspomnianych przepisów Komitet Handlu przy Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG) stara się od kilku miesięcy. Chcemy przedstawić swoje argumenty urzędnikom departamentu handlu w Ministerstwie Gospodarki. Mając na względzie konieczność konsultacji międzyresortowych, spodziewamy się projektu nowelizacji za kilka miesięcy, przed końcem 2012 roku" - powiedział Andrzej Faliński.

Prezes POHiD Renata Juszkiewicz uważa, że powinno się usunąć wspomniany zapis. Wówczas - jak mówiła podczas konferencji - zgodne z prawem stałoby się oferowanie przez sklepy tzw. usług wsparcia sprzedaży, czyli różnorodnych dodatkowych działań na rzecz promocji wyrobów producenta, który chce sprzedawać swoje towary w danej sieci.

- "Nie ma takiego prawa, które zagwarantuje każdemu producentowi wejście do każdego sklepu i my zdajemy sobie z tego sprawę. Chcemy jednak, aby warunki wejścia były przejrzyste i dostawca wiedział, na co się decyduje, wybierając daną sieć" - powiedział Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności, skupiającej dostawców sklepów.

Uchwalona w kwietniu 1993 roku ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji określa nieuczciwe praktyki rynkowe w działalności gospodarczej i zawodowej oraz zasady przeciwdziałania im w interesie konsumentów i w interesie publicznym. Ostatni raz ustawa nowelizowana była w 2003 r.

Czytaj więcej na podobne tematy w Money.pl
Tam już nie można handlować. Będą kary Od 19 listopada zaczynają obowiązywać nowe przepisy pozwalające nakładać grzywny za handel w miejscach niewyznaczonych do tego przez gminę.
Wymiana handlowa z USA może być jeszcze większa Od 2003 roku eksport Polski do USA się potroił, a import z USA wzrósł 2,5 raza.
Premier realizuje plan. Co z prokuraturą? W nowym dokumencie założono między innymi zwiększenie wpływu prokuratora generalnego na obsadę stanowisk kierowniczych.
Tagi: handel, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz