Notowania

kościół w polsce
17.10.2011 07:32

Jeden procent podatku na Kościół

Politycy sceptycznie odnoszą się do propozycji duchownych, by zastąpić Fundusz Kościelny nowym podatkiem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Biskupi chcą zastąpić Fundusz Kościelny nowym podatkiem. Duchowni, którzy obradowali na 356. zebraniu plenarnym Episkopatu Polski uważają, że zamiast tego funduszu podatnicy mogliby w przyszłości odpisywać 1 procent podatku na wybrany kościół bądź związek wyznaniowy. *

Teraz taki podatek można odpisać z PIT na rzecz organizacji pożytku publicznego. Politycy na razie sceptycznie odnoszą się do propozycji duchownych.

Większość polityków w nowym pomyśle duchownych widzi negatywne skutki. Dla prezydenckiego doradcy Tomasza Nałęcza jeden procent odpisywany na Kościół wywoła niepotrzebną burzę.

- _ Moim zdaniem, zacznie się teraz wyliczanie, ustalanie, na jakie formy aktywności są skierowane publiczne pieniądze _ - mówi Nałęcz.

Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota dodaje: nowy podatek tak, ale po rezygnacji z innych rządowych dotacji dla Kościoła. - _ Wtedy możemy mówić o rozdziale Kościoła od państwa - _ twierdzi.

Przeciwko propozycji biskupów jest też SLD. Natomiast PO i Ludowcy mówią nieco łagodniej: trzeba to dobrze przemyśleć.

- _ Może być debata w parlamencie, ustalimy reguły gry. Tak by episkopat za bardzo na tym nie zarobił, a jednocześnie, żeby towarzyszyły temu rozwiązaniu czytelne kryteria _- mówi Stanisław Żelichowski z PSL.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości szczegółów propozycji biskupów nie znają i nie są skłonni do jednoznacznych komentarzy. Podkreślają jednak, że przy decydowaniu o pieniądzach na kościół trzeba też pamiętać, jak ważną rolę odegrał w czasie PRL-u.

Rola Kościoła w Polsce w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/208/t45776.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/1;procent;pit;na;kosciol;to;bylaby;grabiez,230,0,936934.html) 1 procent PIT na Kościół? "To byłaby grabież" Według posła z Ruchu Palikota na nowym rozwiązaniu Kościół zyskałby dodatkowo 300 milionów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t160985.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/palikot;zaczyna;od;rzadu;fachowcow;i;krzyza,163,0,934819.html) Palikot zaczyna od rządu fachowców i....krzyża Jego zdaniem symbole religijne muszą zniknąć z miejsc publicznych, a przede wszystkim z Sejmu. _ Kościół nie jest autorytetem _. Domaga się też ....
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t152847.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/palikot;chce;opodatkowac;biskupow;bo;jest;kryzys,169,0,923305.html) Chce opodatkować biskupów-milionerów Janusz Palikot protestuje przeciwko bogaceniu się Kościoła.
Tagi: kościół w polsce, kościół, jeden, podatek, kraj, wiadmomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz