Notowania

tusk
13.04.2011 19:47

Jest polityk o takim samym poparciu jak Tusk

Pośród liderów partyjnych największą popularnością cieszą się szefowie PO i SLD.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Gdyby Polacy mieli wybierać swego kandydata w wyborach parlamentarnych jedynie spośród liderów partyjnych, najwięcej głosów - po 23 proc. - dostaliby premier i szef PO Donald Tusk oraz przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski - wynika z sondażu CBOS.

CBOS przedstawił badanym listę nazwisk dziewięciu polityków pełniących funkcje szefów partii, prosząc, by - niezależnie od deklarowanych preferencji partyjnych - ich wybór ograniczył się do konkretnej osoby i aby wskazali tego, którego poparliby w wyborach parlamentarnych.

Najwięcej głosów dostaliby w takim przypadku: premier Donald Tusk oraz przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski (po 23 proc.). Trzecie miejsce zająłby prezes PiS Jarosław Kaczyński, którego poparłoby 15 proc. ankietowanych.

Szefa PSL Waldemara Pawlaka i szefową PJN Joannę Kluzik-Rostkowską wskazało natomiast po 5 proc. badanych. W przypadku szefowej PJN to wynik lepszy niż ten, który zyskuje jej partia w sondażach CBOS. Jeszcze mniej głosów dostaliby założyciel Ruchu Poparcia Janusz Palikot oraz lider Przymierza Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek (po 3 proc. wskazań).

Dwóch pozostałych uwzględnionych w badaniu szefów partii - Andrzeja Leppera (Samoobrona) oraz Janusza Korwin-Mikkego poparłoby po 2 proc. respondentów. 14 proc. ankietowanych zadeklarowało, że nie zagłosowałoby w wyborach na żadnego z dziewięciu wymienionych polityków.

Z badania wynika ponadto, że zdecydowana większość wyborców PO, PiS i SLD deklaruje gotowość poparcia szefa partii, z którą sympatyzuje. Relatywnie najsilniej z osobą lidera identyfikują się sympatycy PiS (79 proc. z nich zagłosowałoby na J. Kaczyńskiego) i SLD - (77 proc. poparłoby Napieralskiego), stosunkowo słabiej - zwolennicy PO (72 proc. głosów na Tuska).

W przypadku mniejszych ugrupowań zależność ta nie jest już tak silna. Poparcie dla liderki PJN Joanny Kluzik-Rostkowskiej deklaruje 59 proc. sympatyków jej partii. Szefa PSL Waldemara Pawlaka gotowych byłoby poprzeć 42 proc. zdeklarowanych zwolenników ludowców.

Badanie przeprowadzono w dniach 3-9 marca 2011 roku na liczącej 950 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/t131970.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/napieralski;dobrym;slowem;w;przeciwnikow,172,0,808620.html) Napieralski dobrym słowem w przeciwników _ Kaczyński to polityk z wizją, który nie zmienia poglądów. Tusk może być wzorem dla młodych ludzi _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/131/t131971.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/napieralski;bardziej;godny;zaufania;niz;tusk,178,0,776114.html) Napieralski bardziej godny zaufania niż Tusk Szef SLD wyprzedził premiera i ministra spraw zagranicznych w sondażu CBOS.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t98287.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/po;w;sondazu;najgorzej;od;miesiecy,80,0,762448.html) PO w sondażu najgorzej od miesięcy Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w ten weekend na PO głosowałby co trzeci Polak.
Tagi: tusk, napieralski, poparcie, sondaż, politycy, kraj, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz