Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kościół jest gotowy na Euro 2012

0
Podziel się:

Kościół jest gotowy na Euro 2012 - zapewnił krajowy duszpasterz
sportowców ks. Edward Pleń.

Kościół jest gotowy na Euro 2012
(Loozrboy/CC/FLickr)

Kościół jest gotowy na Euro 2012 - zapewnił krajowy duszpasterz sportowców ks. Edward Pleń. Przy kościołach, które są blisko stadionów, odprawiane będą msze św. w językach narodowych i nabożeństwa ekumeniczne; będzie możliwość spowiedzi i rozmowy z kapłanami.

_ - Wspólne szlachetne kibicowanie, entuzjazm, emocje niech mają wymiar sportowy, niech będą wyrazem nie tylko radości i wspierania własnej reprezentacji, ale także szacunku dla przeciwnika i jego godności _ - napisali polscy biskupi w specjalnym przesłaniu, które będzie odczytywane w kościołach.

_ - Niech jedność i braterstwo wyrazi się w kibicowaniu, we wzajemnej akceptacji, w pomocy wynikającej z wrażliwości na drugiego człowieka. Niech wszyscy kibice szanują się, doceniają zdrową rywalizację, a w porażce widzą bodziec do podjęcia jeszcze większego sportowego wysiłku _ - czytamy w słowie biskupów na Euro 2012.

Centralne nabożeństwo ekumeniczne Euro 2012 ma się odbyć w katedrze pw. św. Floriana na warszawskiej Pradze 6 czerwca o godz. 16. W ewangelizację włączą się także inne miasta. Ruch Światło-Życie zachęca do akcji _ Kibicuj Rodzinie _, w którą włączyło się 60 miast w Polsce.

W każdym z miast gospodarzy wydane zostaną gazetki ewangelizacyjne z informacjami dla kibiców. Przyjeżdżający do Poznania na mistrzostwa otrzymają wydaną w języku polskim i angielskim gazetę _ Strefa Jezusa _; planowany nakład to 30 tys. egzemplarzy.

Jak poinformował PAP rzecznik archidiecezji wrocławskiej, ks. dr Stanisław Jóźwiak we Wrocławiu będą msze św. skierowane do kibiców odprawiane w Kościele Garnizonowym, położonym tuż przy Stefie Kibica. Pierwszej takiej mszy będzie przewodniczył metropolita wrocławski abp. Marian Gołębiewski.

Głównym organizatorem wrocławskiego projektu o nazwie _ Duchowego zaplecza Euro _ jest działające przy wrocławskiej kurii Centrum Kultury im. Jana Pawła II. Na stronie internetowej projektu organizatorzy podkreślają, że _ chcą wykorzystać klimat święta sportowego, żeby głosić ewangelię _.

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości bp Tadeusz Bronakowski zachęca nie tylko do kulturalnego, ale również trzeźwego kibicowania. - _ Wspierajmy polską reprezentację i inne zespoły trzeźwym dopingiem. Pokażmy naszym gościom z całego świata, że jesteśmy ludźmi wolnymi, potrafiącymi się bawić, cieszyć, przeżywać zawody sportowe bez alkoholu _ - powiedział.

O tym, że _ piłka to też narzędzie ewangelizacyjne _ przypomniał sekretarz Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji o. Kazimierz Szymczycha. Podkreślił, że Euro 2012 to doskonała okazja do ewangelizacji - kibiców i rodzin.

_ _

Towarzystwo Świętego Pawła wydało _ Ewangelię dla sportowca i kibica _. Publikacja pomyślana jest nie tylko jako przydatna podczas Euro 2012, ale również podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Pierwsza część to cztery Ewangelie, w drugiej znajdują się świadectwa sportowców, a na zakończenie modlitewnik sportowca. Dostępne będą także _ Perełki dla kibica _ z myślami Jana Pawła II.

Kościoły chrześcijańskie innych wyznań ze względu na to, że są małymi Kościołami nie czynią specjalnych przygotowań do Euro 2012, ale ich przedstawiciele będą uczestniczyć w nabożeństwach ekumenicznych i pełnić dyżury w swoich świątyniach - powiedział rzecznik prasowy Kościoła luterańskiego ks. Wojciech Pracki.

Czytaj więcej o Euro 2012
PiS chce konfrontacji. Bo za dużo wypadków PiS domaga się informacji na temat bezpieczeństwa na kolei przed Euro 2012.
Stadiony nienawiści. Na Ukrainie jest gorzej Brytyjscy kibice boją się bardziej wydarzeń na Ukrainie niż w Polsce.
Prezydent będzie kibicował z kolegami Idę na te mecze, na których pojawią się bardzo ważne postacie z europejskiego życia politycznego - zapowiedział Bronisław Komorowski.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)