Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kościół katolicki w Polsce podpisze umowę z rządem?

0
Podziel się:

Założenia do rządowego projektu dotyczącego Funduszu Kościelnego, to rozpoczęcie dyskusji na temat modelu finansowania Kościołów i związków wyznaniowych.

Kościół katolicki w Polsce podpisze umowę z rządem?
(kprm.gov.pl)

Minister Michał Boni podkreślił dziś, że kwestia Funduszu Kościelnego rozpocznie ważną dyskusję na temat modelu finansowania Kościołów i związków wyznaniowych.

_ - Jeśli dojdziemy do wniosku, że będzie potrzebna umowa z Kościołem katolickim ws. zmian w finansowaniu składek duchownych, to będziemy szukali najlepszego rozwiązania prawnego _ - podkreślił dziś minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Boni podkreślił dziś w radiu TOK FM, że założenia do rządowego projektu dotyczącego Funduszu Kościelnego, to rozpoczęcie dyskusji na temat modelu finansowania Kościołów i związków wyznaniowych. _ To, czy jest to rozwiązania konstytucyjne, czy nie - zdecyduje forma porozumienia _ - powiedział szef MAC. _ Jesteśmy na początku drogi _ - zaznaczył.

Boni przedstawił w ubiegłym tygodniu Kościołom i związkom wyznaniowym propozycję dotyczącą likwidacji Funduszu Kościelnego i usamodzielnienia płacenia składek przez duchownych. Rząd chce wprowadzić możliwość przekazywania 0,3 proc. podatku dochodowego na Kościoły i związki wyznaniowe. Te miałyby samodzielnie płacić składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych. Według Episkopatu Polski, zmiany w funkcjonowaniu Funduszu Kościelnego wymagają podpisania odpowiednich umów pomiędzy stroną kościelną i rządową.

Szef MAC powiedział, że do końca tygodnia powinien zostać ustalony harmonogram prac zespołów ds. finansowych przy komisjach konkordatowych: rządowej i kościelnej. Boni poinformował, że wystąpił do ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego (przewodniczącego rządowej komisji konkordatowej) o zmianę składu rządowego zespołu. Zapowiedział, że będzie uczestniczył w jego pracach, które mają się rozpocząć na początku przyszłego tygodnia.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/62/m207934.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/finansowanie;kosciola;rzad;proponuje;podatek,18,0,1046546.html) *Rząd wymyślił specjalny podatek na Kościół * Są konkretne propozycje zmian w finansowaniu Kościoła. Episkopat dostał 30 dni, by się do nich ustosunkować. Boni poinformował także, że od połowy tygodnia mają rozpocząć się bilateralne spotkania z mniejszymi Kościołami i związkami wyznaniowymi na temat ich potrzeb i wniosków. _ Być może rozwiązanie dla związków wyznaniowych i mniejszych Kościołów może będzie odrobinę inne _ - powiedział. Zaznaczył, że nie chodzi o zwiększenie wysokości odpisu, ale o formę rekompensaty.

_ - Jest bardzo ważne, żeby mieć świadomość, że misja społeczna kościołów, w tym Kościoła katolickiego, jest na tyle istotna, że stworzenie ram prawnych dla finansowania Kościołów - myślę - że jest ważnym zadaniem państwa _ - podkreślił Boni.

Według Episkopatu Polski, zmiany w funkcjonowaniu Funduszu Kościelnego wymagają podpisania odpowiednich umów pomiędzy stroną kościelną i rządową.

Zdaniem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego rządowa propozycja wprowadzenia odpisu podatkowego jest niebezpieczna, bo oznacza dla obywateli m.in. przyznanie się - w deklaracji podatkowej - do przynależności religijnej. Obawy przed ujawnianiem wyznania wyraził też Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich.

Czytaj w Money.pl
"Atak na Kościół to uderzenie w nasze podstawy" _ Kościół jest instytucją narodową, a Ślązacy mogą być lokomotywą rozwoju całego kraju _ - oświadczył ważny polityk.
Minister nie chce walczyć z kapelanami, ale... -_ Armia w ciągu ostatnich 20 lat zmniejszyła się o ponad połowę, a liczba kapelanów wręcz wzrosła _ - wylicza Tomasz Siemoniak.
Są decyzje odnośnie emerytur i Kaczyńskiego Rafał Grupiński, szef Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, mówi o jej najważniejszych planach.
Luteranin o Funduszu Kościelnym. Ostrzega Propozycja rządu wprowadzenia odpisu podatkowego na Kościoły i związki wyznaniowe jest niebezpieczna.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)