Na skróty
Money.plGospodarkaWiadomości gospodarczeFinansowanie Kościoła. Rząd proponuje podatek
2012-03-15 12:15

Finansowanie Kościoła. Rząd proponuje podatek

Autor: (PAP), (MC)

Finansowanie Kościoła. Rząd proponuje podatek
[fot: PAP/Radek Pietruszka ]

Kościół dostał od rządu 30 dni na zaopiniowanie propozycji zmian w jego finansowaniu. Minister administracji i cyfryzacji chce, by zlikwidować Fundusz Kościelny, a w zamian za to umożliwić Polakom odpisywanie 0,3 procent podatku. Księża mieliby więc płacić za siebie składki zdrowotne i na ubezpieczenie społeczne.

aktualizacja 13.30

Propozycje rządu minister Michał Boni przedstawił na posiedzeniu Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski minister Michał Boni przedstawił w sprawie usamodzielnienia płatności składek duchownych za ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Według szacunków suma przekazywanego przez obywateli podatku rocznego osiągnęłaby kwotę ok. 100 mln zł rocznie, co odpowiadałoby dotychczasowym wydatkom państwa na te cele, bo Fundusz Kościelny wynosi nieco ponad 90 milionów złotych.

Propozycje brzmią dokładnie:

  • - Kościoły i związki wyznaniowe samodzielnie płaciłyby składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych. Płacenie składek ubezpieczeniowych przez wszystkie osoby zatrudnione w formie stosunku pracy (np. przez księży - katechetów) odbywałoby się w taki sam sposób jak obecnie.
  • - Równocześnie szanując misję publiczną kościołów i związków wyznaniowych, rząd proponuje, by obywatele mieliby prawo do przeznaczenia 0,3 proc. należnego podatku rocznego na cele misji Kościołów i związków wyznaniowych. Możliwość odliczenia tej kwoty nie zmieniałaby dotychczasowego odpisu od podatku 1 proc., który obywatele mogą przekazywać na cele publiczne. Oznacza to zarazem likwidację Funduszu Kościelnego.
  • Prawo przekazywania części podatku na cele związane z misją publiczną kościołów i związków wyznaniowych obowiązywałoby od 1 stycznia 2013 r. Usamodzielnienie płacenia składek przez kościoły nastąpiłoby z dniem 1 stycznia 2014 roku.
Giełda na żywo

Dobre dane o PKB w Stanach. Giełdy odrobią straty?

Jesteśmy już po półmetku sesji i sytuacja wygląda coraz gorzej. Główne...

Fundusz Kościelny powstał w 1950 r. jako rekompensata za przejęcie przez państwo dóbr kościelnych na rzecz Skarbu Państwa, które po 1999 r. uznano za bezprawne. Do Funduszu miały wpływać dochody uzyskiwane z przejętego przez państwo majątku kościelnego, a następnie miał on być dzielony między kościoły proporcjonalnie do zabranych nieruchomości. Nigdy tak się nie stało, fundusz jest zasilany z budżetu państwa. Zdaniem ekspertów, przekazywane kwoty są kilkakrotnie niższe od tych, jakie można by uzyskać z użytkowania zabranej ziemi.

Z Funduszu Kościelnego pokrywane są ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, m.in. misjonarzy i zakonników zakonów kontemplacyjnych. Fundusz finansuje też działalność charytatywną, oświatowo-wychowawczą, remonty i konserwacje zabytków sakralnych oraz utrzymanie wydziałów teologicznych na wyższych uczelniach. Działa na rzecz wszystkich Kościołów i związków wyznaniowych.
Czytaj więcej o finansowaniu Kościoła w Money.pl
Znaleźli dowód na bezczelność Kościoła
Zdaniem Ruchu Palikota raport o finansach Kościoła nie zawiera danych na temat wszystkich dotacji z budżetu państwa.
1 procent PIT na Kościół? "To byłaby grabież"
Według posła z Ruchu Palikota na nowym rozwiązaniu Kościół zyskałby dodatkowo 300 milionów.
(PAP) , (MC)()
Tagi:emerytury, fundusz, finansowanie, kościół
Zobacz więcej:fundusz kościelny
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

ProśbaRe: Finansowanie Kościoła. Są już konkretne propozycje

GRZEGORZ PRYMAK / 95.49.66.* / 2012-03-21 22:39
Dla czego Bożena bukowiec majka prosi krysię o zajeńcie się GRZEŚKIEM, ponieważ uważa, że psyhotropy, które mu w żuciła powodóją to,, co chciała osiągnońć. Grzesiek wie, co się wokól niego dzieje i jest zdrowy.

Re: Finansowanie Kościoła. Są już konkretne propozycje

zuuza / 78.131.129.* / 2012-03-16 09:02
Duchownych jest około 20000 a urzędników ponad 500000. Trzeba się zająć problemem nadmiaru i niekompetencji urzędników, a nie szukać tematów zastępczych.
Pyclik / 2012-03-18 03:08 / Tysiącznik na forum
Znowu jakaś bzdura, nadmiar urzędników trzeba tępić, ale co to ma wspólnego z kosztami KK i innych wyznań ?
Przecież te drugie koszty winni pokrywać - i tak chyba jest - wierni wyznawcy kazdego z kosciołów!

Re: Finansowanie Kościoła. Są już konkretne propozycje

logopeda / 178.37.210.* / 2012-03-16 05:22
Proponuję zrobić Bonkowi test z cyfryzacji i msoffice-ciekawe co pokaże...?

Re: Finansowanie Kościoła. Są już konkretne propozycje

Polak / europejczyk / katolik / 89.78.212.* / 2012-03-15 21:28
Brawo, jeszcze ten odpis powinien być dobrowolny albo na parafię albo na państwo. A najuboższym to kościół powinien pomagać !!!!
Pyclik / 2012-03-18 03:16 / Tysiącznik na forum
Coś ci się w tym porównaniu w niesłusznie wydaje!
Dobrowolnych podatków na Państwo nie ma nigdzie na świecie i tak powinno być, natomiast pomysł przymusowych, obowiązkowych podatków na jakiś tam kościół, czy parafię to sprawa kuriozalna.

pomysł PO to jak zwykle oszustwo

Zibi 7777777 / 89.191.147.* / 2012-03-15 19:50
Odpis od podatku ... ale najpierw trzeba mieć podatek. Czyli najubożsi nie mogą wspierac swojego Kościoła ...Czyli jak zwykle POmysł na oszczęności ...Ja mówię nie Zmniejszyć diety posłów zliwkwidowac senat i będzie 100 mln.
Pyclik / 2012-03-18 03:50 / Tysiącznik na forum
Zawsze mogą wspierać, trzeba dać na tacę lub jakąś darowiznę, nie ma zadnej sprawy!

Re: Finansowanie Kościoła. Są już konkretne propozycje

JanuszPOlikot / 2012-03-15 19:09 / Tysiącznik na forum
Michał Boni...W 1977 ukończył studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie kulturoznawstwa. W 1986 obronił pracę doktorską z socjologii kultury. Specjalizuje się w zarządzaniu zasobami ludzkimi.

Kolejny specjalista "fryzjer" od spraw techniki cyfrowej....:):):)...PO POlonistyce..:):):)

Teraz pan TW.w ramach zarządzania zasobami ludzkimi...(czytaj POletariatu).. POdrzuca POspólstwu kolejny temat zastępczy....
Tak to jest z zydostwem.... Niby "speco-fryzjer" od techniki cyfrowej a zajmują się socjotechniką....Idę o zakład że facet nie wie nawet co to jest funktor logiczny albo poziom logiczny TTL...:):):):)

Re: Finansowanie Kościoła. Są już konkretne propozycje

XINON654 / 89.74.7.* / 2012-03-15 18:59
Niech katolicy sami płacą na swoich pazernych darmozjadów.
rak765 / 188.33.214.* / 2012-03-15 19:33
Wolę płacić na księży niż na urzędasów,nauczycieli i związki zawodowe.Niestety nikt nie chce ograniczyć budzetówki

Re: Finansowanie Kościoła. Są już konkretne propozycje

JanuszPOlikot / 2012-03-15 18:51 / Tysiącznik na forum
Rząd szacuje, że kwota jaką obywatele będą mogli przekazywać na rzecz kościołów i związków wyznaniowych może wynieść 100 milionów złotych rocznie. .....

Trochę śmieszne to równowartość rocznych POborów około 50 panów typu Ludwik Sobolewski z naszego kasyna zwanego giełdą:):):)....Naprawdę nie rozumiem za co ten gość bierze tak POważne pieniadze....

Tradycyjnie POzdrawiam wszystkich wykształconych PO szkołach POdstawowych i cały POletariat z POspólstwem miłośników GW..TOK FM i TVN z POlszmatem.....:):):)

Słuchajcie tych głuPOt a daleko POjedziecie.....:):):):):)

Re: Finansowanie Kościoła. Są już konkretne propozycje

win / 46.113.237.* / 2012-03-15 17:07
Nie, zdecydowane nie, dla finansowania kościoła z pieniędzy naszego budżetu! Watykańczycy na Madagaskar!

Re: Finansowanie Kościoła. Są już konkretne propozycje

ksa / 46.113.237.* / 2012-03-15 17:04
Kościół powinien utrzymywać się z dobrowolnych darów wiernych. Uważam że 0,3% od podatku na kościół to wielki błąd. Odpis od podatku zubaża budżet naszego państwa. Niech Watykan utrzymuje swoich urzędników. Dla czego my naród Polski mamy utrzymywać urzędników obcego państwa? To może jeszcze administracje Rosyjską może jeszcze Amerykańską na nasze utrzymanie weźmiemy?

Re: Finansowanie Kościoła. Są już konkretne propozycje

Ar2D2 / 109.95.27.* / 2012-03-15 16:04
No przecież to jest kolejne robienie z ludzi debili.

Fundusz kościelny – ok. 90 mln
0,3% odpisu podatkowego – ok. 200 mln

Czyli czarne hieny znowu zyskają
henryczek / 77.254.131.* / 2012-03-15 18:38
Ćwoku trochę kultury .

Re: Finansowanie Kościoła. Są już konkretne propozycje

prześmiewca / 84.10.193.* / 2012-03-15 15:51
Proponuję podatek na utrzymywanie partii politycznych, stadionów piłkarskich i wszelkiej maści nieudaczników zajmujących wysokie stanowiska w rządzie. sejmie i innych "niezbędnych urzędach", a może podatek od głupoty politycznej. Jak płacić to za wszystkich. Mormoni płacą dziesięcinę i dobrze im z tym więc ich wzorem niech każdy decyduje kogo chce utrzymywać, byle nie wszystkich .

Re: Finansowanie Kościoła. - Są już konkretne propozycje - OPODATKOWAĆ!!!!!!!!

aztecg / 79.186.54.* / 2012-03-15 15:28
Jeszcze się będą ustosunkowywać- Nałożyć na nich podatek i nic im nie płacić.

JEZUS pieniędzy nie brał i nimi gardził!!!!!!!
A kościół naucza:
1)chciwość to grzech - księża są chciwi
2)wyrzekaj się pokus fizycznych - fury,skóry i komóry, przykładów setki
3)nie cudzołóż - to poza komentarzem , wszyscy wiemy jak jest (każdy lubi pobzykać- a ksiądz też człowiek hahaha)
4)pieniądze szczęścia nie dają itd..(wam nie dają dlatego oddajcie pieniądze księdzom!!!!

Re: Finansowanie Kościoła. Są już konkretne propozycje

Papcio / 62.159.242.* / 2012-03-15 14:36
0,3 % podatku ok ale dodatkowo, a nie z częsci należnej budżetowi! To byłaby prawdziwa reforma.
eurokolchoznik / 178.37.24.* / 2012-03-15 14:59
Odpis to jawna kpina i rabunek osób niewierzących. Powinno byc dodatkowe opodatkowanie wiernych.

I dobrze

Pilsener / 2012-03-15 14:14 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Teraz czas na następnych uprzywilejowanych.
wiesz coś w tym temacie? / 84.55.117.* / 2012-03-15 15:25
debili?

Re: Finansowanie Kościoła. Są już konkretne propozycje

JANKA2 / 83.8.148.* / 2012-03-15 14:07
Uczciwy pomysł.

Re: Finansowanie Kościoła. Są już konkretne propozycje

bonobono / 87.205.240.* / 2012-03-15 14:03
Tak, ciekawy zabieg marketingowy rządu. Rzucili internautom temat kościoła, by mogli się szarpać i nawalać. W roli " dobrych" - ustawili te same osoby, na które internauci nawalali do tej pory w sprawie ACTA, jako głównych sprawców. A ciemny ludek to kupił. Piękny temat zastępczy.

Re: Finansowanie Kościoła. Są już konkretne propozycje

DSDSDS / 164.126.169.* / 2012-03-15 14:02
KONKORDAT MIAŁY PODPISANY I NAZISTOWSKIE NIEMCY.
I DO CZEGO TO DOPROWADZIŁO???

Re: Finansowanie Kościoła. Są już konkretne propozycje

sdsd / 164.126.169.* / 2012-03-15 14:01
Boni znowu wsadzi Tuska na minę!
Będzie jak z ACTA!
ffe / 83.22.186.* / 2012-03-15 14:54
Co i do czego doprowadziło?

Re: Finansowanie Kościoła. Są już konkretne propozycje

xjasiux / 95.49.90.* / 2012-03-15 13:47
Ciekawa propozycja :) Jestem za...jeszcze tylko religię do salek katechetycznych, brak pensji oficerskich dla kapelanów i widzę światełko w tunelu dla odklerykalizowania polskiego budżetu (zerwanie konkordatu mogłoby pieczętować reformy;)).

Re: Finansowanie Kościoła. Są już konkretne propozycje

wesdgrt / 212.182.117.* / 2012-03-15 13:33
Fundusz Kościelny to nie wszystko. Proponuję likwidację wszystkich dotacji na instytucje koscielne, wstrzymanie wynagrodzen katechetów, kapelanów i innych którym różen instytucje musza płacic - niech płaci kościół. Ktos ostatnio liczył że na cele koscielne z budzetu oprócz funduszu idzie jeszcze cos koło 210 mln zł . Niech więc płaca za siebie - to wówczas będzie realny zysk dla budżetu.
olaksandra / 87.205.240.* / 2012-03-15 13:49
Coś słyszałeś, coś ci świtało, ale nie doczytałeś.
Fajnie - ja też jestem za. Ale w zamian proponuję w takim razie pełną odpłatność niewierzących za prowadzone przez parafie cmentarze. I nie tylko te prowadzone przez parafie, ale i te przez gminy - bo dlaczego te komunalne cmentarze mają być dotowane przez gminy? Proponuje zamknięcie dla zwiedzających i turystów zabytkowych kościołów, bazylik. Dlaczego kościół ma wspierać rozwój turystyki i miejsca pracy udostępniając turystom za darmo swoje świątynie? Proponuje też pełną odpłatność za prowadzone przez kościół szkoły i przedszkola (uczą się w nich także dzieci niewierzących). Wprowadzenie pełnej odpłatności dla niewierzących za hospicja. Zakaz przyjmowania dzieci ludzi niewierzących do zakładów dla ociemniałych, upośledzonych umysłowo i wprowadzenie dla nich rynkowych opłat. Wprowadzenie opłat na utrzymywanych przez Kościół i wiernych uczelniach. Itd.
Pyclik / 2012-03-18 13:22 / Tysiącznik na forum
zapewne sądzisz, że koszty KK - jak wyżej - są pokrywane z dotacji Watykanu! Ogólna zasada - każdy płaci za siebie, bez żadnego budżetu - bardzo mi się podoba, szydło z worka wreszcie by wyszło w całej okazałości.
m-53 / 83.24.30.* / 2012-03-15 16:05
Popieram.
Masz glejt od proboszcze - wstęp free.
Nie masz - płać.
uczonykot / 2012-03-15 14:13 / Bywalec forum
A ja proponuje całkowita likwidację wiary w Polsce gloszonej przez czarne diabły. Kościoły bez nierobów, ogólnodostepne. Księża tylko robia za ochroniarzy.
olaksandra / 87.205.240.* / 2012-03-15 14:17
A więc właśnie ujawniasz prawdziwe intencje: chcesz wkroczyć w sferę wolności innych. A twierdzisz, że o wolność walczysz...
konserwa / 2012-03-15 15:34 / Tysiącznik na forum
To jest właśnie wolność i tolerancja obecnej Europy.
Sg / 213.195.189.* / 2012-03-15 13:40
Ja mam nadzieję, że likwidacja FK to pierwszy krok do tego.

Nareszcie

234234234 / 86.111.118.* / 2012-03-15 13:27
...

Tak jak w Niemczech

!!!!!!!!!!! / 178.73.63.* / 2012-03-15 13:24
wtedy sie okaze ilu naprawde mamy "wierzacych ,praktykujacych katolikow " w Polsce.
moze ludzie wreszcie zroumieja,ze popieraja pasozyta,calkowicie zbednego ,zerujacego na przez siebie wymyslonych klamstwach.Bog nie potrzebuje zadnych posrednikow ,ani kosciolow,modlow i calego tego blichtru.
Hold Your Konie! / 194.251.119.* / 2012-03-15 13:36
Nie tak ostro. Zapominasz że wielu chodzi do kościoła bo lubią chodzić do kościoła, tak jak inni chodzą do bibliotek które są również publiczne. Sama religia to inny temat i osobna kwestia. Jedni po prostu muszą w coś wierzyć a inni nie.

Re: Finansowanie Kościoła. Są już konkretne propozycje

Sg / 213.195.189.* / 2012-03-15 13:16
A co z tymi którzy nie chcą przekazać tych 0,3% na żaden związek ? Wraca do państwowej kasy czy KK dostaje z automatu?
konserwa / 2012-03-15 13:42 / Tysiącznik na forum
Nie idzie na satanistów.
Sg / 213.195.189.* / 2012-03-15 14:12
Może jakiś szerszy kontekst bo nie wiem czy chodzi o
"Nie idzie na satanistów." czy "Nie, idzie na satanistów" bo sam widzisz, że trudno tu dostrzec ironię.
konserwa / 2012-03-15 15:36 / Tysiącznik na forum
Proszę się domyśleć. Mądrej głowie dość dwie słowie.
1999 / 87.64.111.* / 2012-03-15 13:23
Rozumiem, ze przekazywanie 0.3% podatku bedzie dobrowolne.
W naszym spoleczenstwie jest wielu ateistow i nikt ich nie zmusi do wnoszenia oplat, nawet jak to jest odpis z podatku.

Szary emeryt

1999 / 87.64.111.* / 2012-03-15 13:07
Propozycja podoba mi sie.
Jeszcze do powszechnego systemu nalezy wlaczyc sedziow i prokuratorow.
Szeregi emerytow wowczas zwieksza sie o madrych ludzi, ktorzy broniac swoich praw przy okazji obronia szarych emerytow.
1999 / 87.64.111.* / 2012-03-15 13:19
Jako szary emeryt uwazam rowniez, ze Kosciol jest instytucja uslugowa i pod wgzledem finansowym powinien funkcjonowac jak kazda inna instytucja uslugowa.
Powinien prowadzic ksiegowosc i odprowadzac podatki do budzetu panstwa.
konserwa / 2012-03-15 13:42 / Tysiącznik na forum
To radzę się zapoznać z ordynacją podatkowa. Każda parafia płaci tzw pogłowne czyli za liczbę ludzi mieszkających na jej terenie. Jeśli do kościoła chodzi 20% to reszta 80% płacone jest za tzw "martwe dusze". Może warto byłoby skończyć z mitem, że kościół nie płaci podatków.

Re: Finansowanie Kościoła. Są już konkretne propozycje

Rissiel / 77.253.48.* / 2012-03-15 13:02
Jedynym sensownym rozwiązaniem byłby dodatkowy podatek, tak jak to jest rozwiązane na zachodzie. Nie zapominajmy, że oni chcą zlikwidować jedynie fundusz kościelny(czyt. 89 mln). Reszta pieniędzy dotowanych na kościół to o wiele grubsze sumy.

Re: Finansowanie Kościoła. Są już konkretne propozycje

dfg / 83.21.44.* / 2012-03-15 12:57
przecież to jest kpina. Jawna dyskryminacja tych którzy do związków wyznaniowych nie należą

Re: Finansowanie Kościoła. Są już konkretne propozycje

antyelektorat / 2012-03-15 12:53 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
I tak łagodnie postępują z Kościołem. Zobaczymy ilu katolików przekaże swoje 0,3% podatku. Zacznie się nagonka z ambon zamiast kazań.
Pyclik / 2012-03-18 13:30 / Tysiącznik na forum
Jeśli cokolwiek - każda kwota - z budżetu pójdzie na kościół, to TY takze będziesz płacił, i to mimo tego, że nie zdeklarujesz żadnego odpisu!
konserwa / 2012-03-15 12:58 / Tysiącznik na forum
A co Cie to obchodzi, przecież nie masz nic wspólnego z kościołem i nie ty będziesz płacił. Osobiście nie wiem dlaczego nie mam zapłacić 1% co PO boi się Palikota???
antyelektorat / 2012-03-15 13:37 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Do tej pory pieniądze z moich podatków trafiały między innymi na Kościół. Teraz sami wierni będą robić odpis w PIT i to jest OK.
Kto Ci broni płacić 1%? Możesz płacić nawet 50% wartości swojego podatku.
konserwa / 2012-03-15 13:45 / Tysiącznik na forum
Skoro rząd chce 0,3% to jakim cudem mogę płacić 1%. Mówię o sumie odpisywanej z podatku.

super, najpierw rozkradli dobro kościelne a teraz pokazują Kościołowi wała...

[][][] / 95.160.39.* / 2012-03-15 12:51
obywatelu zastanów się, skoro państwo tak łatwo okrada wielkie instytucje to co zrobi z Twoimi pieniędzmi?

Re: Finansowanie Kościoła. Są już konkretne propozycje

taki tam 9 / 81.210.123.* / 2012-03-15 12:42
Ruch w dobrą strone, ale co z resztą pieniędzy pompowanych przez państwo do kościoła oraz z podatkami, które wszyscy płacą a kościoł nie? Może tak należałoby traktować wszystkich jednakowo?
Kościoł to samozwańczy reprezentant Boga na ziemi. Oczywiście swojego reprezentowania w żaden sposób nie może udokumentować. Poza tym przez 2000 lat stworzył de facto własnego boga, który nie istnieje. Reprezentuje go przed naiwnymi i pobiera za to spore opłaty. Funkcjonariusze kościoła żyją w bogactwie i często nie przestrzegająć tego czego sami nauczają.
troche prawdy / 188.95.29.* / 2012-03-15 13:00
nie wiadomo czy istnał czy nie istniał, to że nie ma żadnych dowodów na to że istniał przy gigantycznej ilosci informacji która została z tamtych czasów nie znaczy że nie istniał. I mimo tego że kompletnie kupy i logiki się nie trzyma to co wiemy dzisiaj o jezusie też jednoznacznie nie przesądza o niczym.

za dupe powinno się wszystkich wziąść, nie tylko selektywnie wybierać. Przedewszystkim budżet władzy powinien być transparentny i ogólnie dostępny
konserwa / 2012-03-15 12:57 / Tysiącznik na forum
Proszę o twardy dowód jakie podatki szanowny Pan Takitam płaci na kościół??? Zakładam, że Pan jest niewierzący więc nie płaci za obrzędy kościelne takie tam msze, śluby, pochówek. Mam nadzieję, że wreszcie ludzie w rzeczywistości niewierzący przestaną prosić o śluby kościelne, czy pochówek na kościelnym cmentarzu. Dla niewierzących jest cmentarz komunalny zarządzany przez gminę (ciekaw jestem czy kolega wie, że tam płaci się jeszcze więcej za pochówek.
Mam nadzieję, że o 100% wzrosną stawki dla niewierzących przy zwiedzaniu np wzgórza Wawelskiego z katedrą i muzeów ze sztuką sakralną. Proponuję też pełną odpłatność dla osób niewierzących w hospicjach prowadzonych przez kościół i zakaz obsługiwania niewierzących przez Caritas i takie tam organizacje przykościelne pomocy społecznej.
Proszę bardzo rozdzielamy Państwo i Kościół więc bądźmy konsekwentni.
Nie będę wspominał budynków użyteczności publicznej znacjonalizowanych przez komunistów i rozkradzionych i zdewastowanych. Przypomnę, że centrum Krakowa w 80% należało do różnych zakonów.
Pyclik / 2012-03-18 14:18 / Tysiącznik na forum
Odpowiedz jest banalnie prosta.
Każdy grosik z budżetu Państwa czy gminy, który idzie na jakikolwiek kościół zawiera w sobie część( moje podatki), którą to ja jestem zmuszony płacić na kościół, czy chcę czy nie chcę.
Jasne , proste chyba dla każdego!
Ponieważ ja od kościoła nie mam nic - żadnych usług od parafii, kapelanów, katechetów, itp – więc nie mam żadnego zwrotu, bo mają go wyłącznie wierni kościołów, czyli np Ty.
Chyba każdemu, prosto i łopatologicznie , udowodniłem, że za usługi kościoła dla Ciebie w jakiejś tam części płacę ja, nie wiadomo tylko, z jakiego powodu.
Powyższe także tłumaczy, dlaczego np Ty walczysz w tej sprawie z takim entuzjazmem i zapałem. Po prostu to Twój osobisty, finansowy interes, bo inaczej za to , co Ty otrzymujesz od KK, będziesz musiał płacić sam tyle, ile się należy.
matylda-56 / 151.88.22.* / 2012-03-15 14:52
Od kiedy to cmentarze są kościelne??? Kupili je czarni?
konserwa / 2012-03-15 15:38 / Tysiącznik na forum
Powstawały na terenie, który należał w większości od wieków do kościoła. Stąd mówi się, że chowa się ludzi w ziemi poświęconej.
taki tam 9 / 81.210.123.* / 2012-03-15 14:32
Np. z moich podatków finansowana jest indoktrynacja katolicka w szkołach publicznych zwana religią.

"Przypomnę, że centrum Krakowa w 80% należało do różnych zakonów". I to jest właśnie przykład jak wygląda ubóstwo ludzi kościoła. Służą Bogu czy mamonie?

A w co pan konserwa wierzy? W Boga czy w mity chrześcijańskie? Może świętuje pan np. Trzech Króli? Wypisuje pan na drzwiach K+M+B? Brał pan udział w orszaku trzech króli?
Wierzy pan w każde słowo w bibli? No to świat ma trochę ponad 6 tyś lat, ziemia jest płaska i ma 4 rogi a Jezus rodził się dwa razy - za Nerona (wg. Mateusza) i za namiestnictwa Kwiryniusza w Syrii (wg. Łukasza), gdyż Neron zmarł około 10 lat przed tym jak Kwiryniusz objął swój urząd, aby podać tylko pierwsze 3 przykłady z brzegu. Radziłbym nie mylić Boga z kościołem - ziemską instytucją o wątpliwych związkach z Bogiem.
Czasami warto sprawdzić w co się wierzy. Tylko to może być bardzo bolesne.

Popieram pana pomysły na finansowe "przywileje" dla tzw. niewierzących. Skoro Wawel należy do kościoła katolickiego (dziwne to trochę) to niech sobie właściciel ustala ceny za wstęp wg własnego uznania.
taki tam 9 / 81.210.123.* / 2012-03-15 14:37
Oops. Oczywiście chodziło mi o Heroda a nie Nerona.
Chyba podróżnik / 2012-03-15 14:52
Widać że PO chcę się przypodobać Lewakom!! Brawo!! Niech jeszcze zajmą się zdjęciem krzyży ze ścian i będzie gites!!
komandor / 77.252.231.* / 2012-03-15 14:12
"Przypomnę, że centrum Krakowa w 80% należało do różnych zakonów".

A jak zakony (i Kosciół ) weszły w posiadanie centrum Krakowa i innych dóbr?.... czy nie były to przypadkiem w większości darowizny państwowego majątku?
troche prawdy / 188.95.29.* / 2012-03-15 13:15
"Dla niewierzących jest cmentarz komunalny zarządzany przez gminę (ciekaw jestem czy kolega wie, że tam płaci się jeszcze więcej za pochówek."

może , ale koniec końców wszystkim im chodzi o naszą kase, żadna z instytucji na tym świecie nie ważne czy to religina czy świecka nie moze istnieć bez naszych pieniędzy, bez wypracowanych przez nas realnych dóbr fizycznych, oni powinni tworzyć dla nas przyjazne usługi. Każdy na ty świecie ma wolny wybór.
gjj / 82.160.155.* / 2012-03-15 13:13
gdyby te 80% nadal należało do kościoła i państwo nie łożyło na ich renowację i utrzymanie przez lata setek miliardów to zapewne krakowski Rynek i okolice pokrywałaby gruba warstwa gruzu, po której przechadzaliby się "jegomoście" w sutannach i z pierścieniami na paluchach, bo przeciez nie mialiby za co tego utrzymać :) biedactwa
Ixii / 87.205.240.* / 2012-03-15 13:36
palnąłeś, kolego!
Moim zdaniem byłoby odwrotnie: gdyby nie komuna - Polska byłaby zupełnie innym miejscu. To państwo doprowadziło do ruiny wiele zawłaszczonych budynków, nie tylko kościelnych. Popatrz na te ruiny PRG-ów na Mazurach.
konserwa / 2012-03-15 13:49 / Tysiącznik na forum
Nic dodać nic ująć. Co niektórzy wierzą w mecenat państwa można wierzyć w różne bajki. Gdyby nie okradziono kościoła, to majątek ten zupełnie by inaczej wyglądał. Gdyby wykreślić zbytki, które dzięki kościołowi i jego mecenatowi powstały i zostały utrzymane to gościom moglibyśmy w Krakowie pokazywać Nową Hutę w w Warszawie Ursus.
matylda-56 / 151.88.22.* / 2012-03-15 14:55
No i byłoby fajnie!!