Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Leki kupowane poza UE mogą być niebezpieczne

0
Podziel się:

Nie warto kierować się niższą ceną specyfiku, bo w wielu przypadkach poza krajami Unii w opakowaniach zamiast medykamentu znajduje się placebo.

Leki kupowane poza UE mogą być niebezpieczne
(Tom Varco/CC BY-SA 3.0/wikimedia)

Celnicy apelują o odpowiedzialne dobieranie pamiątek z podróży, lekarze o niekupowanie poza granicami Unii Europejskiej lekarstw. Z obserwacji wynika, że największą grupą kupowanych medykamentów są suplementy diety, leki homeopatyczne i preparaty na impotencję.

Lekarze twierdzą, że poza krajami Unii kupowanie medykamentów jest ryzykowne gdyż nic nie wiemy o jakości i bezpieczeństwie środków - przestrzega internista Katarzyna Bukol-Krawczyk. W zagranicznych suplementach diety zdarzają się zanieczyszczenia silniejszymi substancjami, które mają wzmacniać działanie takiego środka. Dopuszczone do użytku mogą być zupełnie inne preparaty, bez pełnych badań. Nie zawsze są to też preparaty oryginalne, ponieważ spora część z nich jest wydawana bez recepty.

Katarzyna Bukol-Krawczyk radzi unikać w szczególności leków stosowanych przewlekle - na przykład nasercowych czy na potencję. Ryzykowne byłoby również samodzielne przyjmowanie antybiotyków. Każdy zakup leku najlepiej skonsultować z miejscowym lekarzem. Nie warto także kierować się niższą ceną specyfiku bo w wielu przypadkach poza krajami Unii w opakowaniach zamiast medykamentu znajduje się placebo.

Nie powinniśmy również kupować leków przywożonych przez kogoś zza granicy. Nie mamy wtedy gwarancji co do warunków ich przechowywania. Nadmiar zimna lub upał może źle wpływać na substancję czynną i powodować, że dany lek nie będzie wystarczająco skuteczny.

Czytaj więcej w Money.pl
Koncerny korumpowały chińskich lekarzy? Nie tylko GSK, oficjalnie oskarżona już przez chińskie władze, ale też co najmniej sześć wielkich firm farmaceutycznych korumpowało personel medyczny w Chinach.
Gigantyczny przemyt podrabianych leków Interpol przejął blisko 10 milionów paczek podrobionych leków o wartości 41 milionów dolarów.
Przez nich tańsze leki nie wchodziły na rynek _ To niedopuszczalne, by firma płaciła swoim konkurentom za to, by nie wchodzili na rynek i opóźniali pojawienie się tańszych leków. Takie porozumienia bezpośrednio szkodzą pacjentom i narodowym służbom zdrowia, które i tak mają ograniczone środki _.
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)