Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Likwidacja przywilejów zamiast zmian w OFE

2
Podziel się

Taka jest recepta ponad połowy Polaków na reformę systemu emerytalnego. Z kolei 75 procent sprzeciwia się także pomysłom zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

Likwidacja przywilejów zamiast zmian w OFE
(Alex E. Proimos/CC/Flickr)
bDyOIAUR

Prawie 54 proc. Polaków uważa, że proponowane przez rząd zmniejszenie składki przekazywanej do OFE będzie niekorzystne dla członków Otwartych Funduszy Emerytalnych* - wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS na zlecenie PKPP Lewiatan. *

Z kolei tylko niecałe 13 proc. twierdzi, zmniejszenie składki emerytalnej, trafiającej do OFE będzie korzystne dla przyszłych emerytów.

Jednocześnie według 53 proc. badanych, rządowe zmiany w systemie emerytalnym podważają zaufanie Polaków do państwa. Ponad 27 proc. nie widzi takiego zagrożenia, a prawie 20 proc. nie ma zdania.

bDyOIAUT

Natomiast 58 proc. pytanych Polaków uważa, że rząd powinien zlikwidować przywileje emerytalne służb mundurowych. Przeciwną opinię wyraża 28 proc., zaś ponad 12 proc. nie ma zdania. 69 proc. badanych przez CBOS chce likwidacji przywilejów emerytalnych prokuratorów i sędziów. Przeciw opowiedziało się prawie 16 proc. pytanych, pozostali nie mają zdania.

Według 46 proc. badanych należy podnieść składkę emerytalną płaconą przez rolników. Przeciwne temu było 37 proc. pytanych, a ponad 16 proc. nie miało zdania w tej sprawie.

Zrównaniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest, według badań CBOS, przeciwne 75 proc. respondentów. Prawie 20 proc. uczestników sondażu opowiedziało się za zrównaniem tego wieku (obecnie kobiety mogą odejść na emeryturę po skończeniu 60 lat, mężczyźni - 65 lat), reszta nie ma zdania.

Rządowy projekt zmian w systemie emerytalnym przewiduje, że składka do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc. Pozostała część składki, która zamiast do OFE zostanie przekazana do ZUS, trafi na specjalne indywidualne subkonta. Od 2012 r. osoby dodatkowo oszczędzające na emeryturę będą mogły korzystać z 4 proc. ulgi w podatku dochodowym. Obecnie projektem zajmuje się sejmowa komisja finansów publicznych.

bDyOIAUZ

Badanie przeprowadzono w ubiegłym tygodniu, na reprezentatywnej grupie 1100 osób.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t128674.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/19;proc;chce;zlikwidowac;ofe;16;proc;woli;likwidacje;zus-u;-;badanie;dla;money;pl,42,0,771882.html) 19 proc. chce zlikwidować OFE! 16 proc. woli likwidację ZUS-u - badanie dla Money.pl Polacy są skołowani w sprawie zmian w emeryturach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t91472.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/jestesmy;raczej;krytyczni;wobec;zmian;w;ofe,16,0,761104.html) Jesteśmy raczej krytyczni wobec zmian w OFE Niemal połowa badanych jest przeciwna planowanym zmianom. Za jest tylko co piąty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/81/t89169.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tak;wyglada;system;emerytalny;w;usa,65,0,796993.html) Tak wygląda system emerytalny w USA W Stanach Zjednoczonych ubezpieczenie to opiera się na kilku filarach.
bDyOIAVu
KOMENTARZE
(2)
miro
rok temu
mamy najniższy wskażnik ( procent ok 25 % od zarobków a mundurowi 100 % mają i 40 lat emerytura ) w Europie a władzę obchodzą tylko wybory i zabrać 15 % OFE jako koszty manipulacyjne bezpowrotnie , PO przepisało OFE na inne konta i nikt nie stracił . Pisać mi się nie chce o emeryturach rolników ( Krus ), klerze , wojskowych , górnikach ale pseudo mundurowi to śmiech na sali
jak zwykle
rok temu
mają gdzieś ludzi - taka polityka płacimy składki na emeryturę a politycy traktują nasze pieniądze jak swoje OFE im przeszkadza - kiedy OFE osiągało oprocentowanie 25% to ZUS proponował 6 % teraz tworzą PPK i szukają naiwnych - ja im nie zaufam