Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Luteranie i reformowani godzą się na współpracę

0
Podziel się:

Porozumienie określa zasady przynależności ewangelików reformowanych do parafii luterańskich i luteran do parafii ewangelicko-reformowanych.

Luteranie i reformowani godzą się na współpracę
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Będzie porozumienie o współpracy między Kościołami Ewangelicko-Augsburskim i Ewangelicko-Reformowanym w Polsce. * *Dokument zostanie podpisany już 22 lutego w luterańskim kościele św. Trójcy w Warszawie * *i określa między innymi zasady czynnego udziału wiernych w życiu obu Kościołów.

Jak poinformował rzecznik Kościoła luterańskiego ks. Wojciech Pracki _ Porozumienie o wzajemnym dopuszczeniu wiernych do czynnego korzystania z praw i obowiązków wynikających z udziału w życiu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP i Ewangelicko-Reformowanego w RP _ określa zasady przynależności ewangelików reformowanych do parafii luterańskich i luteran do parafii ewangelicko-reformowanych. Reguluje także kwestie biernego i czynnego prawa wyborczego takich osób do władz parafialnych.

_ - Podpisanie dokumentu jest wyjściem obu Kościołów naprzeciw sytuacji, w jakiej znajdują się ich wierni. Zdarza się, że ewangelicy reformowani żyją w miejscowości, gdzie nie mają swojej parafii, a najbliższą jest parafia luterańska (lub odwrotnie). Wtedy uczestniczą w życiu bratniego Kościoła _ - powiedział.

Podkreślił, że dzięki przyjęciu Porozumienia będą oni mogli współdecydować o wyborze nowego proboszcza czy budżecie parafii. _ - Bierne prawo wyborcze oznacza, że członkowie bratniego Kościoła będą mogli być wybierani do rad parafialnych parafii, w których faktycznie funkcjonują. Nie będzie natomiast możliwości zasiadania w radach diecezjalnych _ - wyjaśnił ks. Pracki.

Dodał, że podpisanie Porozumienia pozwoli wiernym bratnich Kościołów na pełnoprawne funkcjonowanie w Kościołach luterańskim i reformowanym, przy pełnym zachowaniu własnej tożsamości wyznaniowej. - _ Nie ma ono na celu łączenia Kościołów w jeden organizm. Porozumienie wynika z mniejszościowego charakteru obu Kościołów w Polsce _ - zaznaczył ks. Pracki.

Podkreślił też, że Kościoły Ewangelicko-Augsburski i Ewangelicko-Reformowany od lat współpracują na płaszczyźnie ekumenicznej. _ - Już w XIX wieku zaistniały tendencje związane z połączeniem władz administracyjnych obu kościołów (wspólny Konsystorz). Starania te nie zostały jednak zwieńczone sukcesem _ - zaznaczył rzecznik Kościoła luterańskiego.

Ks. Pracki podkreślił, że warszawskie parafie reformowane i luterańskie użyczają sobie kościołów na czas wyłączania ich z użytku w związku z remontami. Ponadto obydwa Kościoły należą do Wspólnoty Ewangelickich Kościołów w Europie (do 2003 - Leuenberska Wspólnota Kościołów).

_ - Oznacza to, że posiadają one wspólnotę ambony i ołtarza, tzn. uznają ważność sakramentu chrztu i Komunii Świętej, a wierni mogą przystępować do sakramentów w bratnim Kościele. Podobnie jest w kwestii głoszenia kazań. Istnieje też możliwość wymiany duchownych między Kościołami _ - wyjaśnił rzecznik Kościoła luterańskiego.

Więcej o sytuacji w kościołach czytaj w Money.pl
Kościół agresywnie inwestuje. Zobacz gdzie W ostatnich dwóch latach Kościół anglikański podwoił kapitał zainwestowany w funduszach hedgingowych.
Przeproszą za pedofilię. 15 minut ciemności Przywództwo Benedykta XVI w walce ze skandalem pedofilii wśród duchowieństwa jest wskazówką dla całego Kościoła - powiedział ksiądz Charles Scicluna z watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.
Kościół otwarty na zmiany. Powołają zespół Według biskupa najlepsze rozwiązanie istnieje we Włoszech, gdzie osoba wierząca sama może decydować o odpisie jakiegoś promila podatku na rzecz danego Kościoła.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)