Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mały ruch graniczny z Rosją rusza od dziś

0
Podziel się:

Na drogowych i kolejowych przejściach granicznych z Obwodem Kaliningradzkim mieszkańcy będą mogli przekraczać granicę na podstawie pozwoleń w ramach małego ruchu granicznego.

Mały ruch graniczny z Rosją rusza od dziś
(PIOTR NIEMIEC/East News)
bEUByaZh

Na drogowych i kolejowych przejściach granicznych z Obwodem Kaliningradzkim mieszkańcy części województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego będą mogli przekraczać granicę na podstawie pozwoleń w ramach małego ruchu granicznego.

Z ułatwień w przekraczaniu polsko-rosyjskiej granicy będą mogli korzystać mieszkańcy miast: Gdańsk, Gdynia i Sopot oraz powiatów: gdańskiego, nowodworskiego, malborskiego i puckiego. Strefa przygraniczna po stronie polskiej znajduje się także na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego w miastach: Elbląg, Olsztyn oraz powiatach: elbląskim, braniewskim, lidzbarskim, bartoszyckim, olsztyńskim, kętrzyńskim, mrągowskim, węgorzewskim, giżyckim, gołdapskim, oleckim.

Po stronie rosyjskiej mały ruch graniczny obowiązuje w całym Obwodzie Kaliningradzkim. Zezwolenia na przekraczanie granicy, w ramach małego ruchu granicznego, Polakom będą wydawać rosyjska ambasada w Warszawie oraz Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku. Natomiast Rosjanom - konsul RP w Kaliningradzie. W Olsztynie zostało otwarte także komercyjne biuro, które za dodatkową opłatą w wysokości 10 euro będzie załatwiało formalności w konsulacie.

bEUByaZj

Za pierwszym razem zezwolenie będzie wydawane na dwa lata, natomiast każde kolejne na pięć lat. Jak poinformowała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak o pozwolenia na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego będą mogły ubiegać się osoby posiadające miejsce stałego zamieszkania w strefie przygranicznej od co najmniej trzech lat. Mały ruch graniczny będzie również dotyczył ich współmałżonków i dzieci na utrzymaniu nawet, jeśli mieszkają w strefie przygranicznej krócej niż trzy lata. Ułatwienia obejmą również obywateli państw trzecich, którzy mieszkają w Obwodzie Kaliningradzkim i w polskiej strefie przygranicznej.

Mieszkańcy strefy przygranicznej mogą przekraczać granicę polsko-rosyjską, w ramach małego ruchu granicznego, tylko drogą lądową (drogowymi i kolejowymi przejściami granicznymi) i pod warunkiem, że będą mieli ważne zezwolenie na przekraczanie granicy oraz zaświadczenia o miejscu stałego zamieszkania w strefie przygranicznej.

Czas pobytu w strefie przygranicznej nie będzie mógł być dłuższy niż łącznie 90 dni w ciągu półrocza. Podróżni przekraczający granicę na podstawie zezwoleń, nie będą mieli stemplowanych paszportów.

Opłata za rozpatrzenie wniosku i wydanie zezwolenia ma wynosić 20 euro - będą z niej zwolnione dzieci i młodzież do 16. roku życia, osoby, które przekroczyły 65 lat oraz inwalidzi wraz z osobami towarzyszącymi.

bEUByaZp

Przekraczanie granicy polsko-rosyjskiej w ramach małego ruchu granicznego będzie się odbywać w przejściach granicznych: Bezledy - Bagrationowsk (drogowe); Gołdap - Gusiew (drogowe); Grzechotki - Mamonowo II (drogowe); Gronowo - Mamonowo (drogowe); Braniewo - Mamonowo (kolejowe).

Umowę o małym ruchu granicznym między Obwodem Kaliningradzkim a częścią Pomorza, Warmii i Mazur podpisali w grudniu 2011 r. w Moskwie szefowie MSZ Polski Radosław Sikorski i Rosji Siergiej Ławrow. W czerwcu prezydent Bronisław Komorowski ratyfikował polsko-rosyjską umowę o zasadach małego ruchu granicznego. Także w czerwcu rosyjski prezydent Władimir Putin podpisał ustawę federalną o ratyfikacji tej umowy.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja rozstawia rakiety przy granicy z Polską Ministerstwo obrony Rosji odmówiło skomentowania tych doniesień.
Już jutro Rosja otworzy się na Polaków? Ławrow mówił o tym na spotkaniu rady szefów podmiotów Federacji Rosyjskiej przy MSZ, zapowiadając wizytę ministra Radosława Sikorskiego.
Koniec z wizami. Pojutrze podpiszą umowę Mieszkańcy przygranicznych terenów nie będą musieli się już ubiegać o kosztowne wizy.
bEUByaZK
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)