Notowania

wiadmomości
18.05.2013 14:05

Marek Jackowski, założyciel zespołu Maanam, nie żyje

Artysta urodził się w 1946 roku w Starym Olsztynie. Studiował na Uniwersytecie Łódzkim i Jagiellońskim.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Stanisław Rozpędzik)
Marek Jackowski podczas 48. Krajowego Festiwalu </br>Polskiej Piosenki w Opolu

Marek Jackowski * *zmarł * *we Włoszech * *na zawał serca. Miał 66 lat. W zespole Maanam działał od 1975 do 2008 roku.

Aktualizacja 15:29

Artysta urodził się w 1946 roku w Starym Olsztynie. Studiował na Uniwersytecie Łódzkim i Jagiellońskim. Podczas studiów występował w zespole _ Impulsy _, na bazie którego w latach 60. stworzył grupę _ Vox Gentis _.

W Krakowie związał się ze środowiskiem Piwnicy pod Baranami. W 1975 roku, wraz z Milo Kurtisem, założył zespół rockowy Maanam. Nazwa ich zespołu - Maanam - wyewoluowała od pierwszych liter imion jego założycieli. W 1976 r. po raz pierwszy z Jackowskim i Kurtisem wystąpiła ówczesna żona Jackowskiego - Kora Jackowska.

W 1980 r. Maanam nagrał singiel _ Boskie Buenos/Żądza pieniądza _ i wystąpił na I Ogólnopolskim Przeglądzie Muzyki Młodej Generacji - Jarocin '80, a potem - na festiwalu w Opolu, co otworzyło muzykom drogę do sławy. Maanam wystąpił też w filmie Krzysztofa Rogulskiego _ Wielka Majówka _, co przysporzyło zespołowi kolejnych fanów.

Zespół nagrywał kolejne płyty i zyskiwał rozgłos, ale w roku 1984 r. odmówił wystąpienia na koncercie przyjaźni ze Związkiem Radzieckim. Grupa została umieszczona na czarnej liście, zniknęła z radia, telewizji i prasy. Dzięki fanom zespół wrócił jednak do oficjalnego obiegu.

W roku 1986 r. zespół zawiesił działalność, a na scenę wrócił dopiero w 1991 r. Od tego czasu nagrywał kolejne płyty i grał liczne koncerty w Polsce i za granicą. Zespół rozwiązano ostatecznie w grudniu 2008 roku. Wtedy Kora i Marek Jackowscy wydali oświadczenie, że zespół zawiesza działalność na czas nieokreślony.

Maanam wypromował takie piosenki jak: _ Boskie Buenos _, _ Kocham Cię, kochanie moje _, _ To tylko tango _ _ oraz Lucciola _.

ZOBACZ FRAGMENT KONCERTU Z OKAZJI JUBILEUSZU MAANAM

Po rozwiązaniu Maanamu Jackowski założył wspólnie z Januszem Iwańskim zespół The Goodboys. Nagrał dwie solowe płyty: _ No1 _ i _ Fale Dunaju _.

Jackowski od kilku lat mieszkał w Neapolu we Włoszech z żoną Ewą i córkami.

Jak poinformowała Katarzyna Litwin, Kora zadedykowała pamięci Marka Jackowskiego swój sobotni koncert w Warszawie.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz