Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Miasteczko Historii i Sensacje XX Wieku w 72. rocznicę wybuchu wojny

0
Podziel się

Z udziałem premiera Donalda Tuska odbyły się rano na gdańskim półwyspie Westerplatte obchody 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Miasteczko Historii i Sensacje XX Wieku w 72. rocznicę wybuchu wojny
(sludgegulper/CC/flickr)
bEiVeoeZ

Uroczystości z udziałem premiera Tuska rozpoczęła rekonstrukcja historyczna walk stoczonych na półwyspie 1 września 1939 roku.

Dziś mija 72 lata od chwili gdy niemiecki pancernik _ Schleswig-Holstein _ ostrzelał polską placowkę wojskową na Westerplatte. Siły niemieckie zaatakowały z morza, lądu i powietrza. 182-osobowa załoga Westerplatte pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego broniła Westerplatte przez 7 dni. Edyta Poźniak.

Pierwszym punktem uroczystości rocznicowych była trwająca niemal pół godziny rekonstrukcja obrony placówki _ Prom _, której załoga 1 września 1939 roku odpierała pierwsze ataki niemieckie od strony bramy prowadzącej do polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Inscenizację przygotował Bogusław Wołoszański znany z programu telewizyjnego _ Sensacje XX wieku _ historyk i dziennikarz.

bEiVeofb

W tym roku z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gdańsku zorganizowano także Miasteczko Historii. Powstało ono na Placu Zebrań Ludowych w centrum miasta. Będzie działało trzy dni - od czwartku do soboty. Na placu obejrzeć można m.in. współczesne i dawne uzbrojenie polskiego wojska, w tym repliki broni używanej przez obrońców Westerplatte, a także współczesny sprzęt i pojazdy wojskowe, m.in. rosomaka, hummera oraz samolot bezzałogowy. Na miejscu odbywać się będą również pokazy walk z różnych okresów istnienia polskiego wojska, wyświetlane też będą filmy o tematyce wojennej.

Zarówno rekonstrukcja obrony Westerplatte, jak i Miasteczko Historii są częścią większego projektu pt. _ Wielki Teatr Historii _, który współfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz także: ZOBACZ FILM, KTÓRYM GDAŃSK PROMUJE REKONSTRUKCJĘ:

- _ Nie możemy żyć złudzeniami, nikt nie obroni nas lepieni niż my sami _ - taką naukę z wydarzeń września 1939 roku wyciąga premier Donald Tusk. W wywiadzie dla TVP Info szef rządu powiedział, że z historii należy wyciągać wnioski. Szef rządu podkreślił jednak, że Polska jest dziś nieporównywalnie bezpieczniejsza niż w 1939 roku.

bEiVeofh

Specjalny list wystosował do uczestników uroczystości prezydent Bronisław Komorowski. Pismo odczytał minister w Kancelarii Prezydenta, Sławomir Nowak. _ - To miejsce jest świadectwem walecznego oporu Polaków, najwyższego poświęcenia i patriotyzmu _ - napisał m.in. prezydent podkreślając przy tym, że Westerplatte _ to także symbol wierności żołnierskiej przysiędze i wypełnienia do końca służby wobec Rzeczpospolitej _.

Jak napisał Komorowski, Gdańsk to miejsce szczególne. _ - Stąd I Rzeczpospolita spoglądała na świat, tu II Rzeczpospolita rzuciła się do obrony własnej niepodległości, kiedy rozpoczął się koszmar II wojny światowej. Tu w końcu zrodziła się III RP w wybuchu polskiej wolności w Sierpniu 1980 roku - napisał Komorowski. - Tu oddycha się wolnością, a to tłumaczy opór i wolę walki, nawet wtedy, gdy siły wroga są tak przytłaczające jak wtedy w 1939 roku _.

Po przemówieniach odczytano apel poległych. Kompania Marynarki Wojennej oddała trzy salwy honorowe. Rocznicowe uroczystości na Westerplatte zakończyło złożenie wieńców i kwiatów pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.

O rocznicach związanych z II wojną światową czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/33/t85793.jpg ) ] (http://galerie.money.pl/rosja;defilada;z;okazji;dnia;zwyciestwa,galeria,5352,0.html) Zobacz, jak świętują Dzień Zwycięstwa Defilada w Moskwie. Rosjanie świętują rocznicę kapitulacji Niemiec i zakończenie II Wojny Światowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/20/t75796.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/360;mln;zl;na;nowe;muzeum;w;gdansku,232,0,747752.html) 360 mln zł na nowe muzeum w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej ma być otwarte w 75. rocznicę wybuchu wojny.
bEiVeofC
wiadmomości
kraj
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)