Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mieli dwie prognozy o pogodzie w Smoleńsku

0
Podziel się:

Piloci Tu-154 wiedzieli przed startem o silnym zamgleniu w Siewiernym.

Mieli dwie prognozy o pogodzie w Smoleńsku
(prezydent.pl/GFDL)

Piloci Tu-154 mieli przed startem prognozę mówiącą o _ silnym zamgleniu _ na smoleńskim lotnisku. Mogli startować, ale powinni liczyć się z koniecznością lądowania na zapasowym lotnisku - powiedział dziennikarzom doradca szefa MON gen. Bogusław Pacek.

W wywiadzie dla _ Gazety Wyborczej _ Pacek ujawnił, że piloci przed wylotem do Smoleńska otrzymali prognozę mówiącą o silnym zachmurzeniu i widoczności 1-3 tys. metrów.

Na konferencji prasowej w Elblągu Pacek wyjaśnił, że dowódca prezydenckiego tupolewa otrzymał przed wylotem dwie prognozy pogody. Pierwsza, która cytowano dotychczas, mówiła o dobrej widoczności do 5 tys. m. Piloci otrzymali jednak też prognozę mówiącą o silnym zamgleniu.

_ 10 kwietnia o 6 rano przedstawiciele wojskowej służby meteorologicznej przekazali załodze samolotu posiadany stan wiedzy w zakresie pogody. Więc raport MAK, który mówił, że piloci wylecieli bez takiej wiedzy, jest nieprawdziwy _ - powiedział gen. Pacek.

_ - Została zacytowana jedna (prognoza), a nie zacytowano drugiej _ powiedział Pacek. Dodał, że zna dokument, _ w którym jest druga prognoza pogody _. _ Piloci znali dwie _ - podkreślił.

Zapytany, kiedy dowódca tupolewa otrzymał drugą prognozę, generał odpowiedział: _ w wojsku meteorolodzy sporządzają zawsze dwie prognozy, jedna po drugiej _.

Zdaniem generała prognoza nie zabraniała załodze startu, jednak wskazywała na trudności, które mogą wystąpić na lotnisku w Smoleńsku. _ Dane, które posiadaliśmy tego dnia wskazywały, że będzie trudno, ponieważ główne słowo użyte w znanej mi prognozie to silne zamglenie _ - powiedział gen. Pacek.

Według generała, piloci _ mając prezydenta na pokładzie powinni zastanowić się, czy startować i mieć w głowie, że trzeba liczyć się z tym, że wylądują na zapasowym lotnisku _.

kraj
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)