Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Misja w Afganistanie. Nie ma terminu wycofania armii

0
Podziel się:

Polska nie zdecydowała jeszcze, czy weźmie udział w nowej misji NATO w Afganistanie po 2014 roku.

Misja w Afganistanie. Nie ma terminu wycofania armii
(kprm.gov.pl)
bFfJbtph

Polska nie zdecydowała jeszcze, czy weźmie udział w nowej misji NATO w Afganistanie po 2014 roku. Wynika tak z wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. Szef polskiej dyplomacji bierze udział w spotkaniu ministrów obrony i spraw zagranicznych państw NATO.

Wczoraj politycy zgodzili się, że NATO pozostawi po 2014 roku niewielką misję w Afganistanie. Będzie ona zajmować się wyłącznie szkoleniem afgańskiego wojska i policji. Sojusznicy zastanawiają się też, w jaki sposób finansować afgańskie siły po 2014 roku. Według amerykańskich wyliczeń, potrzeba na to ponad 4 miliardów dolarów rocznie. Z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia wynika, że suma zaproponowana Polsce do zapłacenia jest dla polskich władz stanowczo zbyt wysoka.

Minister Radosław Sikorski powiedział polskim dziennikarzom w Brukseli, że decyzję w sprawie ewentualnego pozostawienia części wojska w Afganistanie jak i finansowego wsparcia podejmie rząd. Dał też do zrozumienia, że Polska nie będzie się angażować w Afganistan w takim stopniu jak dotychczas. - _ Uważam, ze powinniśmy zawsze stosować właściwe bodźce tak, aby kraje chciały angażować się w operacje, które są kosztowne. Chodzi o to, że jeśli ktoś nie może wysłać wojska, to żeby przynajmniej dał pieniądze _ - stwierdził polski minister.

bFfJbtpj

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI RADOSŁAWA SIKORSKIEGO:

Radosław Sikorski powtórzył, że data wycofania polskich wojsk z Afganistanu to wciąż rok 2014 rok. Przypomniał, że taka data obowiązuje w NATO. Według informacji Polskiego Radia, Amerykanie szacują, że nowa misja NATO w Afganistanie mogłaby liczyć nawet 25 tysięcy żołnierzy.

Czytaj więcej w Money.pl
Dodatki do emerytur i ulgowe bilety. Od dziś dla... _ Jest za wcześnie żeby mówić o mankamentach. Zobaczymy, jak to wszystko zadziała. _
Kara śmierci dla sprawcy masakry cywilów? Taka kara może grozić amerykańskiemu żołnierzowi, który dwa dni temu zabił w Afganistanie 16 osób, w tym kobiety i dzieci.
Amerykanie się wycofują, my zostajemy? Minister obrony narodowej powtórzył, że Polska nie zamierza wycofywać wojsk z Afganistanu przed naszymi sojusznikami.
bFfJbtpK
KOMENTARZE
(0)