Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mołdawia w UE. Polska chce jej w tym pomóc

0
Podziel się:

- Polska wspiera wysiłki Mołdawii na rzecz zbliżenia z Unią Europejską - powiedział marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Mołdawia w UE. Polska chce jej w tym pomóc
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Polska wspiera wysiłki Mołdawii na rzecz zbliżenia z Unią Europejską - powiedział marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, który przybył z dwudniową oficjalną wizytą do Kiszyniowa.

Marszałek Senatu podkreślił, że spośród krajów Partnerstwa Wschodniego Mołdawia dokonała największych postępów na drodze do UE - obecnie negocjuje umowę stowarzyszeniową wraz z umową o pogłębionej strefie wolnego handlu.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że problemy w rządzącej Mołdawią koalicji, które doprowadziły do dymisji rządu premiera Vlada Filata, mogą poważnie zagrozić europejskim aspiracjom Kiszyniowa.

Zdaniem Borusewicza jest jednak duża szansa, że partie tworzące dotychczasową koalicję dojdą do porozumienia, odnowią współpracę na nowych warunkach i uda się uniknąć powtórnych wyborów. Marszałek zwrócił uwagę, że są one zgodne co do tego, że europejski wybór Mołdawii jest właściwy.

Podkreślił też, że jego wizyta w Kiszyniowie jest wyrazem poparcia Polski dla proeuropejskiej drogi Mołdawii. Zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie Mołdawię odwiedził prezydent Bronisław Komorowski oraz szef MSZ Radosław Sikorski.

Marszałkowi Senatu podczas wizyty towarzyszą posłowie i senatorowie z parlamentarnej grupy polsko-mołdawskiej oraz samorządowcy z województwa podlaskiego, m.in. marszałek województwa Jarosław Dworzański oraz prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

W niedzielę w Bielcach podpisano list intencyjny w sprawie współpracy między tym mołdawskim miastem a województwem podlaskim. Borusewicz spotkał się też z Polonią z położonej pod Bielcami wsi Styrcza.

W poniedziałek Borusewicz weźmie udział m.in. w sesji zgromadzenia parlamentarnego Polski i Mołdawii.

W ostatnich tygodniach mołdawska koalicja rządowa Sojusz na Rzecz Integracji Europejskiej (AIE) rozpadła się na tle sporów kompetencyjnych. We wtorek 54 deputowanych liczącego 101 miejsc parlamentu przegłosowało wniesiony przez opozycyjną Partię Komunistów (PCRM) wniosek o wotum nieufności dla rządu Filata. Wniosek poparli także deputowani wchodzącej w skład koalicji rządzącej Demokratycznej Partii Mołdawii (PDM) oraz grupa posłów niezależnych.

Obecnie prezydent Mołdawii powinien po konsultacjach z frakcjami parlamentarnymi desygnować kandydata na premiera, który przedstawi do zatwierdzenia skład nowego gabinetu. Na trzy próby tego rodzaju jest 45 dni. Jeśli nie dadzą wyników, prezydent rozwiązuje parlament i wyznacza datę przedterminowych wyborów.

Partnerstwo Wschodnie, zakładające zbliżenie do UE i jej standardów sześciu wschodnich sąsiadów, będzie jednym z priorytetów przewodnictwa Litwy w Radzie UE w drugiej połowie 2013 roku. W listopadzie w Wilnie odbędzie się szczyt Partnerstwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Domagają się ruchu bezwizowego z Unią Mołdawia chce sfinalizować sprawę porozumienia o stowarzyszeniu z UE jeszcze przed planowanym na listopad przyszłego roku szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.
Ten kraj też chce do Unii. Komuniści bojkotują Nowy prezydent Mołdawii Nicolae Timofti opowiedział się za reformami niezbędnymi do realizacji ambitnych planów przyłączenia się do Unii Europejskiej.
Czarny trójkąt na lekarstwach. Co oznacza? Komisja Europejska zapewnia, że lekarstwa, które pojawią się w aptekach oznaczone czarnym, odwróconym trójkątem zostaną wcześniej przetestowane i dopuszczone na rynek.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)