Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Muzeum Śląskie w Katowicach wypuści w trasę nietypowy tramwaj

0
Podziel się:

Tramwaj będzie kursował po Bytomiu, Katowicach, Chorzowie, Rudzie Śląskiej, Zabrzu, a także Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej, Będzinie i Czeladzi.

Gmach Muzeum Śląskiego w Katowicach<br/>
Gmach Muzeum Śląskiego w Katowicach<br/> (Lestat (Jan Mehlich)/CC BY-SA 2.5/Wikipedia)

Rzeźbione jaja wielkanocne, fotografie przedstawiające zwyczaj święcenia palm i pokarmów oraz rzeźby ludowe - będzie można oglądać na mobilnej wystawie przygotowanej przez Muzeum Śląskie w Katowicach. Zabytkowy tramwaj wyruszy dziś w trasę.

W ramach projektu _ Świąteczna jazda _ pasażerowie tego jedynego świątecznego tramwaju na Śląsku będą mogli zobaczyć kolekcję eksponatów związanych z wiosenną symboliką życia, obyczajowością, historią i zwyczajami Wielkiej Nocy.

Na mobilnej wystawie będzie można obejrzeć rzeźby ludowe, w tym m.in. postać Chrystusa Zmartwychwstałego - rzeźbę Kazimierza Pietraszko z Buczkowic. _ W radosną atmosferę wiosennego świętowania wprowadzą nas również rzeźby Antoniego Toborowicza z Woli Libertowskiej przedstawiające ptaki, zające, baranki, rzeźbione jajka wielkanocne oraz barwne kwiaty. Ekspozycję uzupełnią fotografie przedstawiające zwyczaj święcenia palm i pokarmów w Niegowonicach, Ustroniu Polanie, Żarkach oraz w Gliwicach _ - poinformowała rzeczniczka muzeum Danuta Piękoś.

Mobilna wystawa będzie prezentowana w zabytkowym tramwaju od dziś do 1 kwietnia.

Tramwaj będzie kursował po Bytomiu, Katowicach, Chorzowie, Rudzie Śląskiej, Zabrzu, a także Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej, Będzinie i Czeladzi. Chętni do zwiedzania będą mogli odbyć przejażdżkę w towarzystwie muzealnych eksponatów lub obejrzeć wystawę na wybranych przystankach.

Rozkład jazdy znajduje się na stronie www.muzeumslaskie.pl.

Czytaj więcej w Money.pl
60 lat temu to miasto stało się Stalinogrodem 7 marca 1953 r. władze PRL zdecydowały o zmianie nazwy miasta, by uczcić zmarłego dwa dni wcześniej radzieckiego przywódcę Józefa Stalina. Nazwa obowiązywała do 21 października 1956 r.
Podczas Wielkanocy tu się dużo... chodzi Chodzenie po dyngusie zwane też chodzeniem po wykupie, chodzenie z gaikiem i chodzenie za polem nazywane także chodzeniem z chorągwią - Na Mazowszu podczas Wielkanocy dużo się... chodzi.
219 zarzutów dla egzaminatora. Brał łapówki? 66-letni mieszkaniec Pszczyny jest 50. osobą, która usłyszała zarzuty w śledztwie, prowadzonym przez policjantów zajmujących się zwalczaniem korupcji na Śląsku.
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)