Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Na Kopcu Powstania Warszawskiego zapalono ogień pamięci

0
Podziel się:

Ogień pamięci, od którego na szczycie kopca zapalono ognisko, z Grobu Nieznanego Żołnierza przyniosła sztafeta pokoleń złożona z kombatantów, żołnierzy i harcerzy. Jej dowódcą był powstaniec z pułku AK Baszta Jerzy Grzelak.

Na Kopcu Powstania Warszawskiego zapalono ogień pamięci
(PAP/Jakub Kamiński)
bFeFchDp

Na Kopcu Powstania Warszawskiego na stołecznym Mokotowie zapalono wieczorem, w 69. rocznicę rozpoczęcia walk, ogień pamięci przyniesiony z Grobu Nieznanego Żołnierza.

Na kopcu przy ul. Bartyckiej i w jego okolicach zgromadzili się przedstawiciele parlamentu, kancelarii prezydenta, władz samorządowych, kombatanci oraz mieszkańcy Warszawy.

Ogień pamięci, od którego na szczycie kopca zapalono ognisko, z Grobu Nieznanego Żołnierza przyniosła sztafeta pokoleń złożona z kombatantów, żołnierzy i harcerzy. Jej dowódcą był powstaniec z pułku AK _ Baszta _ Jerzy Grzelak.

bFeFchDr

- _ Jest przyczyna i skutek. Skutkiem jest ten kopiec, a przyczyną powstanie warszawskie. Ten kopiec przed kilkudziesięciu laty stanowił górę gruzów z całego miasta. Ten kopiec stanowi grób wielu, nie tylko powstańców, ale także mieszkańców Warszawy, którzy zginęli gdzieś pod gruzami w czasie bombardowań _ - powiedział Eugeniusz Tyrajski ze Związku Powstańców Warszawskich.

- _ Trudno o piękniejszy, bardziej wyrazisty znak łączności między dawnymi a nowymi laty _ - mówił, nawiązując do sztafety, która przyniosła ogień, wiceprezydent Warszawy Jarosław Dąbrowski.

- _ Dziś spoglądamy z kopca na Warszawę wolną, nowoczesną, silną swoją tragiczną przeszłością. Chwała bohaterom powstania _ - zakończył Dąbrowski.

Część zebranych zaczęła wtedy skandować: _ Cześć i chwała bohaterom _. Okrzyk ten rozległ się też po oficjalnym zakończeniu uroczystości.

bFeFchDx

Kopiec został usypany z gruzów zniszczonej w 1944 r. Warszawy. Uporządkowano go z okazji 60. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego w 2004 r. Na kopcu stoi kilkumetrowej wielkości znak Polski Walczącej z datą: 1944. Podczas uroczystości złożono pod nim kwiaty.

Ogień - tradycyjnie zapalany w tym miejscu 1 sierpnia - będzie płonął przez 63 dni - tyle, ile trwały powstańcze walki.

Jedna z tablic na monumencie upamiętnia żołnierzy AK, powstańców warszawskich i mieszkańców Warszawy pomordowanych i poległych w latach 1939-1944; druga - twórcę pomnika, żołnierza AK, ppłk. Eugeniusza Ajewskiego ps. Kotwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Komorowski dziękuje za heroizm i ofiarę krwi Bronisław Komorowski wziął udział w uroczystości w przeddzień 69. rocznicy wybuchu powstania. Na pl. Krasińskich odprawiona została msza w intencji poległych powstańców.
"To miejsce było skrawkiem wolnej Polski" Pamięć poległych powstańców uczczono odegraniem przez orkiestrę reprezentacyjną policji Marszu Mokotowa, zapaleniem zniczy i złożeniem wieńców przed pomnikiem Mokotów Walczy 1944.
Zawyją syreny w hołdzie Powstańcom W czasie walk zginęło 18 tysięcy powstańców. Straty wśród osób cywilnych wyniosły, według różnych źródeł, od 150. do 200. tysięcy. Liczby te uwzględniają: zabitych, rannych lub zaginionych.
bFeFchDS
kraj
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)