Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nałęcz: "Dajmy Ukraińcom dojść do prawdy"

0
Podziel się:

Profesor Tomasz Nałęcz mówił, że wielkim przełomem w tej kwestii była wspólna deklaracja biskupów polskich i ukraińskich.

Nałęcz: "Dajmy Ukraińcom dojść do prawdy"
(Witold Rozbicki/Reporter)

Profesor Tomasz Nałęcz w 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej podkreśla rolę pojednania polsko-ukraińskiego.

Doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego mówił w radiowej Jedynce, że wielkim przełomem w tej kwestii była wspólna deklaracja biskupów polskich i ukraińskich.

Tomasz Nałęcz zaznaczył, że zbrodnia była czystką etniczną o charakterze ludobójstwa. Wyraził przekonanie, że używanie terminu _ ludobójstwo _, choć uprawnione, może przynieść obecnie więcej szkody niż pożytku.

Przypomniał, że nie używali go ludzie, którym zależy na dobrych stosunkach z Ukrainą, Jan Paweł II ani biskupi. W tym kontekście wspomniał też śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zbrodnia wołyńska to morderstwa ludności polskiej dokonane przez ukraińskich nacjonalistów. Działania te zostały zaplanowane i przeprowadzone przez Ukraińską Powstańczą Armię - UPA.

Kulminacja zbrodni nastąpiła 11 lipca 1943 roku, kiedy oddziały UPA jednocześnie zaatakowały około stu polskich miejscowości w trzech powiatach: kowelskim, horochowskim i włodzimierskim.
Były to jedne z najbardziej okrutnych i krwawych mordów, jakich dopuścili się ukraińscy nacjonaliści.

Wydarzenia te określa się mianem _ rzezi wołyńskiej _. Według szacunków historyków, w sumie w latach 1943-1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło około 100 tysięcy obywateli II Rzeczpospolitej. Po stronie ukraińskiej liczba ofiar wynosi od 10 do 20 tysięcy osób, które zginęły z rąk Polaków w akcjach odwetowych i samoobrony, a także zamordowanych przez Ukraińców za udzielenie pomocy Polakom.

Czytaj więcej w Money.pl
Ewa Kopacz o zbrodni wołyńskiej: Ludobójstwo Marszałek Sejmu Ewa Kopacz zapowiedziała, że pojutrze odbędzie się pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej.
Ta zbrodnia wciąż rzutuje na nasze stosunki Pogodzenie pamięci o Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej z pamięcią o UPA to kluczowy problem dla ukraińskiej polityki historycznej.
Tak widzą rzeź wołyńską Ukraińcy W czasie rzezi wołyńskiej zginęło około stu tysięcy Polaków. Liczba zabitych w akcjach odwetowych Ukraińców szacowana jest na 15 tysięcy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)