Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"NYT" o zacieśnianiu więzi Polski i Niemiec

0
Podziel się:

Dziennik podkreśla, że Polska jest rzadkim i cennym przykładem kraju, w którym trwa wzrost gospodarczy i który jednocześnie wykazuje entuzjazm dla integracji europejskiej.

"NYT" o zacieśnianiu więzi Polski i Niemiec
(PAP/EPA)

Kryzys w strefie euro zbliżył do siebie Polskę i Niemcy - pisze wczorajszy _ New York Times _. Dziennik podkreśla też rolę Polski jako jednego z motorów integracji europejskiej w sytuacji podziałów w Unii Europejskiej i jej słabnięcia.

_ - Mimo wszystkich szkód, jakie wyrządził kryzys zadłużeniowy w Europie, wniósł on większą harmonię do brzemiennych w konflikty stosunków między Polską a Niemcami. W czasie najgłębszych sporów w UE ci byli wrogowie okazują się sobie bardziej bliscy niż kiedykolwiek, torując być może drogę do nowej osi Paryż-Berlin-Warszawa, która mogłaby utworzyć trzon głębiej zintegrowanej Europy _ - pisze _ New York Times _ w piątkowym wydaniu.

Dziennik podkreśla, że Polska _ odgrywa na drugim planie kluczową rolę w dramacie euro _ i jest _ rzadkim i cennym przykładem kraju, w którym trwa wzrost gospodarczy i który jednocześnie wykazuje entuzjazm dla integracji europejskiej _, a nawet planuje wejście do strefy euro.

_ - Polska zajmuje szczególne miejsce lidera wśród krajów, które nie należą do strefy euro, ale nie wykluczyły wejścia do niej i dobrowolnie przystąpiły do Paktu Euro Plus, który ma poprawić fiskalną siłę i konkurencyjność _ unii walutowej - pisze _ NYT _.

Nowojorski dziennik przypomina, że premier Donald Tusk popiera kanclerz Niemiec Angelę Merkel w jej staraniach o zawarcie traktatu przewidującego ścisłe reguły budżetowe w krajach euro, _ a nie tylko porozumienia między krajami posługującymi się wspólną walutą _.

_ - Historia Polski, z jej cierpieniami, zadanymi przez Rosję i Niemcy, najazdami, rozbiorami i okupacją daje polskim przywódcom _ szczególnie dobry mandat do _ uśmierzania rosnących niepokojów o niemiecką dominację w Europie _ - podkreśla _ NYT _.

Jako dowód dziennik przytacza głośne wystąpienie ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w Berlinie, w którym powiedział on, że największym zagrożeniem dla Polski nie są rosyjskie rakiety czy talibowie i _ z pewnością nie są (nim) teraz niemieckie czołgi _, lecz upadek strefy euro, który byłby niezmiernie groźny dla jego kraju.

Według eksperta do spraw środkowoeuropejskich z niemieckiego Instytutu Spraw Bezpieczeństwa Międzynarodowego Kai-Olafa Langa, _ pod rządami (premiera Donalda) Tuska Polska przejęła od Niemiec rolę strażnika jedności Unii Europejskiej _ - pisze nowojorski dziennik.

Czytaj więcej o stosunkach polsko-niemieckich w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t124018.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/prezesie;przed;wymarszem;zapytaj;o;,59,0,985147.html) Prezesie, przed wymarszem, zapytaj o... Paweł Szygulski pisze o tym, do czego może przydać się opozycja.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t124560.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/niemcy;zaprzeczaja;ze;chca;zdominowac;unie;europejska,121,0,978297.html) Niemcy bronią się przed krytyką i zaprzeczają Obawy starał się uspokoić szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/176/t142000.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niemcy;protestuja;przeciwko;budowie;elektrowni;w;polsce,246,0,976374.html) Nie chcą elektrowni atomowej w Polsce. Pierwsze protesty Plany budowy elektrowni jądrowej w Polsce mogą wpłynąć na relacje z krajami, które są przeciwne atomowi.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)