Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
julia tymoszenko
31.07.2013 14:32

O czym mówił Kwaśniewski z Tymoszenko?

Omawiali sposoby wypuszczenia byłej premier z więzienia - spekulują media.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Dwie godziny trwało wczoraj widzenie skazanej na siedem lat więzienia byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko z byłym prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim i byłym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Patem Coksem.

Do ich spotkania doszło w szpitalu w Charkowie, gdzie Tymoszenko znajduje się w związku ze schorzeniem kręgosłupa. Po rozmowach Kwaśniewski i Cox nie rozmawiali z dziennikarzami - podały ukraińskie media.

Dzień wcześniej, we wtorek Kwaśniewski i Cox spotkali się z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Administracja prezydencka w Kijowie nie poinformowała, co było tematem rozmów, jednak prasa spekuluje, że omawiano sposoby wypuszczenia Tymoszenko z więzienia. Krok ten miałby poprawić nadszarpnięte relacje między Ukrainą a Unią Europejską.

_ Kwaśniewski przyjechał uwolnić Tymoszenko, jednak ona sama nie jest przekonana, czy tego chce _ - napisała lojalna wobec władz gazeta _ Siegodnia _. Źródła dziennika z rządzącej Partii Regionów Ukrainy twierdzą, że podczas spotkania z Janukowyczem omawiano propozycje rozwiązania problemu Tymoszenko, które następnie Kwaśniewski i Cox mieli przekazać więzionej byłej premier.

Chodzi najprawdopodobniej o wyjazd Tymoszenko na leczenie za granicę. Według różnych źródeł prezydent Ukrainy gotów jest się na to zgodzić, ale chce gwarancji, że po opuszczeniu kraju była premier zrezygnuje z działalności politycznej. Współpracownicy Tymoszenko twierdzą, że ona sama kategorycznie wyklucza taki wariant.

Uwolnienie Tymoszenko doprowadziłoby do ocieplenia stosunków między Kijowem a Brukselą przed oczekiwanym w listopadzie w Wilnie podpisaniem umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a UE. Zdaniem Unii była ukraińska premier znajduje się w więzieniu z przyczyn politycznych. Tymoszenko została skazana za podpisanie umów gazowych z Rosją w 2009 roku, kiedy stała na czele ukraińskiego rządu.

Kwaśniewski i Cox zajmują się sprawą Tymoszenko z ramienia Parlamentu Europejskiego. Ich misja na Ukrainie trwa od czerwca 2012 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Tymoszenko może opuścić Ukrainę Według ukraińskiego portalu Gławkom, Julia Tymoszenko do 15 września może opuścić Ukrainę. Takie rozwiązanie ma pomóc w podpisaniu w listopadzie umowy stowarzyszeniowej Kijowa i Brukseli.
Unia Europejska pójdzie na układ z Ukrainą? To pozwoliłoby na podpisanie w listopadzie umowy stowarzyszeniowej Kijowa i Brukseli.
Jego ułaskawili, teraz wypuszczą Tymoszenko? Prezydent Ukrainy pośrednio przyznał, że zdecydował się na ułaskawienie byłego ministra pod naciskiem wspólnoty międzynarodowej,
Tagi: julia tymoszenko, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz