Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ordery Orła Białego dla Daviesa, Buzka i Strzembosza

0
Podziel się:

Order Orła Białego to najwyższy order RP, ustanowiony w 1705 r., a reaktywowany w 1921 r.

Ordery Orła Białego dla Daviesa, Buzka i Strzembosza
(PAP/Jacek Turczyk)

Najwyższe polskie odznaczenia - Ordery Orła Białego otrzymają w niedzielę 11 listopada brytyjski historyk Norman Davies, prof. Jerzy Buzek oraz były wiceminister sprawiedliwości i były pierwszy prezes Sądu Najwyższego Adam Strzembosz - dowiedziała się nieoficjalnie PAP w Pałacu Prezydenckim.

Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych, w tym Orderów Orła Białego, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego odbędzie się w niedzielę rano w Pałacu Prezydenckim.

Norman Davies urodził się w 1939 roku w Bolton w północnej Anglii. Studiował w Oksfordzie, Grenoble, Perugii i Sussex, doktorat uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tu właśnie przygotował rozprawę doktorską poświęconą wojnie polsko-bolszewickiej (_ Orzeł biały, czerwona gwiazda. Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920 _, Londyn 1972). Praca ta została wydana w Polsce po raz pierwszy w tzw. drugim obiegu, potem ukazała się nakładem wydawnictwa Znak w 1997; wznowiona została w 2006 i 2011 r.

W twórczości Daviesa Polska zajmuje szczególne miejsce. Jest autorem takich dzieł historycznych jak: _ Boże igrzysko _ (Historia Polski w dwóch tomach), _ Serce Europy _ (Krótka Historia Polski), _ Europa _, _ Mikrokosmos _ (historia Wrocławia) czy _ Powstanie '44 _ (o powstaniu warszawskim)
.

Przez lata związany ze School of Slavonic and East European Studies przy uniwersytecie w Londynie Davies wykładał też na najważniejszych światowych uniwersytetach: Cambridge, Columbii, McGill, Hokkaido, Stanfordzie, Harvardzie, w Adelajdzie i Oksfordzie. Od 1997 roku jest członkiem Brytyjskiego Towarzystwa Historycznego. Obecnie jako profesor emeritius Uniwersytetu w Oksfordzie poświęca swój czas na pisanie książek.

Jerzy Buzek urodził się w 1940 r. w Śmiłowicach na Śląsku Cieszyńskim. Studiował na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, a później pracował w Instytucie Inżynierii Chemicznej PAN w Gliwicach. Opinia publiczna poznała jego nazwisko w 1997 r. - po zwycięskich dla Akcji Wyborczej Solidarność wyborach parlamentarnych. Nieznany szerzej działacz _ S _ został wówczas desygnowany na premiera. Choć wielu nie wróżyło mu długiego stażu na tym stanowisku, jako pierwszy premier po 1989 r. piastował je przez pełną kadencję - do 2001 r. Jego rząd wprowadził cztery reformy: emerytalną, zdrowia, administracji i oświaty.

W styczniu 1999 r. został szefem Ruchu Społecznego AWS. Po przegranych wyborach parlamentarnych w 2001 r. wrócił do pracy naukowej. W 2004 r. został posłem do PE, startując z listy PO. Zagłosowało na niego wówczas ponad 173 tys. osób, co oznaczało najlepszy wynik w kraju. W 2009 r. z ramienia PO po raz drugi został eurodeputowanym z okręgu katowickiego, także uzyskując najwyższe poparcie w skali kraju - 400 tys. głosów. W lipcu 2009 r. został wybrany na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, zdobywając 555 spośród 644 ważnych głosów i stając się pierwszym przewodniczącym z państw byłego Bloku Wschodniego. Funkcję tę pełnił do stycznia 2012 roku.

Profesor Adam Strzembosz urodził się w Warszawie - prawnik, sędzia, wiceminister sprawiedliwości w latach 1989-1990, pierwszy prezes Sądu Najwyższego w latach 1990-1998. Z urzędu pełnił również funkcję przewodniczącego Trybunału Stanu.

Po 1980 r. był zaangażowany w organizację niezależnych struktur związkowych w Ministerstwie Sprawiedliwości. Został wybrany do prezydium Komisji Koordynacyjnej NSZZ _ Solidarność _, przewodniczył Komisji Zakładowej w Ministerstwie Sprawiedliwości, a ponadto wszedł w skład Zarządu Regionu _ Mazowsze _. Był też delegatem na I Zjazd NSZZ _ Solidarność _, gdzie został wybrany do Krajowej Komisji Rewizyjnej.

19 grudnia 1981 r. został odwołany ze stanowiska sędziego Sądu Wojewódzkiego, a kilka dni później ze stanowiska docenta w Instytucie Badania Prawa Sądowego.

Podczas obrad Okrągłego Stołu - przewodniczący podzespołu ds. prawa i sądów. Następnie pełnił funkcję przewodniczącego komisji prawa i sprawiedliwości Komitetu Obywatelskiego przy Przewodniczącym NSZZ _ Solidarność _ Lechu Wałęsie.

Pozbawiony możliwości wykonywania zawodu sędziego w stanie wojennym, po latach oddając hołd innym sędziom, poświęcił im jedną ze swoich publikacji _ Sędziowie warszawscy w okresie próby 1981-1988 _.

Order Orła Białego to najwyższy order RP, ustanowiony w 1705 r., a reaktywowany w 1921 r.

Nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej. Otrzymują go najwybitniejsi Polacy oraz najwyżsi rangą przedstawiciele państw obcych.

Nadawanie Orderu Orła Białego po II wojnie światowej wznowiono w kraju po wejściu w życie ustawy z 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach. W 1993 roku Orderem Orła Białego, jako pierwszy w powojennej Polsce odznaczony został papież Jan Paweł II.

Czytaj więcej w Money.pl
Jerzy Buzek: "Nobel się Unii należy" Za _ stabilizację kontynentu po zimnej wojnie _. Jego zdaniem nagroda przywraca _ wiarę w wartość europejskiego projektu _.
Nagrody rozdane. Kto poza Bartoszewskim? Nagrody Freedom Awards przyznaje Rada Atlantycka. To wyróżnienie, którym honorowani są ludzie i organizacje walczące o pokój i wolność w swoim kraju albo na świecie.
Zaskakujące słowa Buzka. Będzie katastrofa? - _ To może generować w Polsce bezrobocie, trudności gospodarcze, realne trudności socjalne i polityczne _ - mówił Buzek.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)