Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
policja
25.03.2013 08:05

Oszukali skarb państwa na 50 mln zł!

Policja zatrzymała 20 członków zorganizowanej grupy przestępczej, którzy wyłudzali podatek VAT.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Darek Delmanowicz)

Zorganizowaną grupę osób i podmiotów dokonujących oszustw podatkowych w zakresie podatku VAT poprzez fikcyjne wewnątrzwspólnotowe dostawy różnych towarów rozpracowali pracownicy wywiadu skarbowego i inspektorzy kontroli skarbowej.

Straty Skarbu Państwa w efekcie ich działalności szacuje się na 50 mln zł.

Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach Joanna Kruz, zainteresowanie pracowników Wywiadu Skarbowego i funkcjonariuszy CBŚ wzbudzili mieszkańcy województwa śląskiego, którzy w młodym wieku, bez zbytniego doświadczenia w prowadzeniu biznesu, w okresie powszechnie panującego kryzysu gospodarczego, w błyskawicznym tempie rozwijali swoje firmy. Handlowali m.in. bardzo drogim tworzywem sztucznym, wykazując przeprowadzanie wielomilionowych transakcji.

Wspólne działania doprowadziły do firm z województwa śląskiego, dolnośląskiego, lubelskiego i lubuskiego, które w niedługim czasie przeprowadziły ogromną ilość transakcji sprzedaży tworzywa termoplastycznego o nazwie PEEK. Zgromadzony materiał pozwolił potwierdzić, iż sieć stworzonych do tego celu podmiotów, powiązanych ze sobą osobowo, dokonywała wielokrotnych transakcji kupna i sprzedaży tego samego towaru, który krążył pomiędzy ustalonymi firmami.

Zorganizowany proceder polegał na sprzedaży tego samego towaru przez sieć kilku lub kilkunastu podmiotów. Towar zakupiony od polskiej fikcyjnej firmy był przepuszczany przez kilka kolejnych firm z terenu naszego kraju. Następnie poprzez dostawy wewnątrzwspólnotowe trafiał na rynek Niemiec, Czech lub Słowacji ze stawką VAT 0 proc. i finalnie ten sam produkt trafiał z powrotem do pierwszego dostawcy.

Obroty spółek uczestniczących w tych oszustwach sięgały setek milionów złotych. W wyniku przestępczej działalności organizatorzy procederu wyłudzili z urzędów skarbowych ponad 50 mln złotych.

Istotnym z punktu widzenia prowadzonej sprawy był fakt, że podmioty uczestniczące w karuzelowym obrocie folii PEEK prowadziły zupełnie inny rodzaj działalności jak drukarnia czy hurtownia spożywcza.

_ - Jeden z zatrzymanych uczestników procederu mimochodem stwierdził, że gdyby przeliczyć faktyczny obrót fakturowy folią PEEK między wszystkimi firmami, pokryłby zapotrzebowanie tego towaru dla całego świata na najbliższe 5 lat _ - zaznaczyła Joanna Kruz.

Przy ścisłej współpracy nadzorującej postępowanie Prokuratury Okręgowej w Gliwicach z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej udało się zabezpieczyć mienie łącznej wartości ponad 41 mln zł.

Zatrzymano łącznie 20 osób, w tym organizatorów tego przedsięwzięcia i kierujących zorganizowaną grupą przestępczą. Wobec 13 zastosowano środek zapobiegawczy w postaci 3-miesięcznego aresztu, wobec pozostałych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego i zakazu opuszczania kraju.

W sprawie wszczęto też kontrole skarbowe. Sprawa ma charakter wielowątkowy i rozwojowy.

Czytaj więcej w Money.pl
Usłyszał zarzut zabójstwa 76-letniej kobiety Zarzut zabójstwa 76-letniej kobiety postawiła dzisiaj prokuratura w Wieliczce 19-letniemu Damianowi P.
Incydent na uczelni. Rusza śledztwo Wszczęto śledztwo w sprawie najścia grupy zamaskowanych osób na wykład Magdaleny Środy na Uniwersytecie Warszawskim. - Będziemy próbować ustalić ich tożsamość - mówi prokurator.
Są nowe informacje ws. zabójstwa w Gdańsku Jest wniosek o tymczasowe aresztowanie 32-letniego Rosjanina podejrzanego o zabójstwo trzech osób w centrum Gdańska.
Tagi: policja, kraj, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz