Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Oto, jak Palikot ma wyjść z kłopotów

0
Podziel się:

Ostatnie sondaże pokazują spadek poparcia dla partii Palikota, a w trakcie kadencji z klubu odeszło pięć osób, dwie - zostały wykluczone.

Oto, jak Palikot ma wyjść z kłopotów
(Maciej Goclon/East News)

Janusz Palikot musi w końcu zdecydować się na jeden wizerunek, poglądy i szyld partyjny, jeśli chce wyprowadzić partię z trudnej sytuacji - uważają eksperci. Wskazują też, że Ruchowi Palikota zaszkodził brak spójnego przekazu.

Ostatnie sondaże pokazują spadek poparcia dla partii Palikota, a w trakcie kadencji z klubu odeszło pięć osób, dwie - zostały wykluczone.

Palikot niedawno zapowiedział jesienną ofensywę Ruchu - ma się odbyć nadzwyczajny zjazd partii, na którym zostanie przedstawiony nowy program RP dotyczący systemu emerytalnego, służby zdrowia, edukacji, a także rozwoju gospodarczego. Kilka dni temu lider RP napisał także _ List do przyjaciół z Platformy Obywatelskiej _, w którym zachęca działaczy PO do przystąpienia do jego partii lub współtworzonej przez niego formacji Europa Plus.

Zdaniem ekspertów, z którymi rozmawiała PAP: zarówno politologa dr. Rafała Chwedoruka z Uniwersytetu Warszawskiego, jak i specjalisty ds. marketingu politycznego dr. Norberta Maliszewskiego, przyczyną obecnej trudnej sytuacji RP był m.in. szereg niekonsekwentnych działań, które formacja podejmowała w ostatnich miesiącach.

Chwedoruk nazwał je _ niesamowitymi manewrami, w których partia ta promuje Piotra Ikonowicza, a jednocześnie popiera podniesienie wieku emerytalnego, fetuje gen. Jaruzelskiego i mówi o tym, że należy walczyć z komuną _. Jego zdaniem to właśnie brak jednolitego przekazu spowodował, że RP nie zyskał poklasku ani wśród wyborców SLD, ani wśród tych, którzy w 2011 roku zagłosowali na tę partię - młodych ludzi i dawnych wyborców Platformy.

Także Maliszewski ocenił, że lider RP _ zakiwał się _. _ - Można powiedzieć trochę po gombrowiczowsku - zmieniał różne gęby aż w końcu się okazało, że ludzie zatracili takie poczucie, kim właściwie jest Janusz Palikot i na czym polega sens istnienia Ruchu Palikota _ - stwierdził.

Według eksperta po powołaniu do życia inicjatywy Europa Plus projekt Ruch Palikota _ miał wygasnąć, a miał się pojawić następca, odświeżone opakowanie _. Jednak - dodał - ostatecznie notowania Ruchu są bardzo niskie, a zapowiada się, że z projektu współtworzonego przez b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego _ nic konstruktywnego nie powstanie _.

Jego zdaniem ten fakt w połączeniu z ciągłymi zmianami wizerunku RP oraz brakiem zapotrzebowania w kryzysie gospodarczym na liberalizm światopoglądowy sprawiły, że sytuacja partii Palikota jest obecnie _ katastrofalna _.

Maliszewski, pytany, co musiałby zrobić lider Ruchu, aby to zmienić, zaznaczył, że nie powinien zmieniać teraz logo partii, bo _ może w ogóle zgubić wyborców _. Dodał, że musi się także zdecydować na jeden wizerunek. _ Być może będzie najbardziej wiarygodny w owym liberalizmie światopoglądowym _ - stwierdził.

Zaznaczył jednocześnie, że oznacza to _ opcję przetrwalnikową _ - czyli konieczność przeczekania kryzysu i spowolnienia gospodarczego, kiedy to ludzie oczekują większej opiekuńczości państwa, a nie liberalizmu światopoglądowego. _ (Palikot) musi przeczekać nawet nie dwa lata, a więcej, aż się te nastroje społeczne zmienią w sytuacji prosperity i wtedy ten trend światopoglądu liberalnego, centrolewica może odzyskać swą popularność _ - powiedział Maliszewski.

Także Chwedoruk jest zdania, że istnieje w Polsce przestrzeń dla formacji integralnie liberalnej. _ Taki Korwin-Mikke z pominięciem kwestii konserwatywnych obyczajowo _ - mówił. Według niego Palikot ma szansę być liderem takiej _ niewielkiej kilkuprocentowej formacji _.

Jednocześnie zastrzegł, że szef Ruchu _ musiałby być wreszcie w czymś konsekwentny _. _ Liczba jego zwrotów i skrętów - od konserwatysty, arystokraty prześladowanego przez gen. Jaruzelskiego, po wrażliwego społecznie socjalistę składającego hołd Jaruzelskiemu i tak dalej - (...) nie da rady tak na dłuższą metę uprawiać polityki _ - stwierdził.

Chwedoruk zwrócił też uwagę, że przedstawianie partii pod dwoma szyldami - Ruchu Palikota i Europy Plus _ nie ma sensu _. _ Albo jest się Ruchem Palikota, albo jest się Europą Plus. Albo stawia się na drobnych przedsiębiorców w duchu posła (Artura) Dębskiego, albo stawia się na Roberta Kwiatkowskiego - bo trudno byłoby to ze sobą per saldo pogodzić _ - powiedział.

Pytany, czy w takim razie Palikot powinien postawić na szyld Europy Plus, czy raczej Ruchu Palikota, politolog odpowiedział, że _ Europa Plus nic nie oznacza _. _ Powstaje zawsze naturalne pytanie - Europa Plus co? To nie znaczy nic, to jest kompletnie wytarty slogan, tak jak kiedyś Partia Demokratyczna _ - mówił.

Przekonywał też, że Palikot w licytacji na proeuropejskość nie ma szans z PO z tej przyczyny, że _ Jerzy Buzek był szefem PE, to Janusz Lewandowski jest komisarzem, a PO jest jednym z liczebnych filarów Europejskiej Partii Ludowej _. Dodał też, że samo słowo _ +Palikot+ z czymś się jeszcze kojarzy, choć już nieco przygasło _.

Chwedoruk zwrócił także uwagę, że wyborcy Palikota - ci, którzy dali mu _ polityczny chleb _ - wcale nie są lewicowi. _ Oni są zdecydowanie wolnorynkowi w kwestiach gospodarczych (...) i zdecydowanie niechętni PRL-owi _ - podkreślił.

Również Maliszewski wskazał, że przynajmniej połowa wyborców, którzy poparli RP w 2011 roku, to byli wyborcy PO. Odniósł się też do zapowiadanego przez lidera RP na jesień nadzwyczajnego zjazdu Ruchu. Według eksperta Palikot chce na kongresie _ zebrać ostatnich wiernych żołnierzy _.

Odnosząc się do tematyki zapowiadanych na kongres projektów ocenił z kolei, że lider RP programowo chce działać na czas kryzysu i _ poniewczasie porusza tematy, którymi warto było się zająć rok temu _.

_ - Pytanie, w którym kierunku Janusz Palikot teraz będzie szedł. (...) Albo pójdzie w stronę socjalną, czyli będzie SLD-bis, albo przypomni sobie, że może być też i liberałem gospodarczym _ - prognozował Maliszewski.

Z kolei według Chwedoruka, być może Palikot będzie musiał powrócić do prowokacyjnej happeningowej metody. Dodał, że co prawda odstraszy ona od partii większość opinii publicznej, _ ale przynajmniej może dać (Ruchowi Palikota - PAP) cień szansy na przekroczenie magicznej bariery 5 proc. _

Czytaj więcej w Money.pl
Palikot napisał list do członków PO. "Katastrofa nieunikniona" _ Ideały PO zostały sprzedane za cenę trwania przy władzy, za garnitury, cygara i limuzyny _ - uważa Janusz Palikot.
Sprawdź, kto zyskał na kryzysie w Portugalii Rządząca Portugalią centroprawicowa Partia Socjaldemokratyczna (PSD) najbardziej zyskała na lipcowym kryzysie politycznym - wynika z sondażu Uniwersytetu Katolickiego (UCP).
wiadmomości
kraj
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)