Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pogotowie ratunkowe
04.11.2013 20:32

Otwarto nową bazę LPR w Gdańsku

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lukas Skywalker/CC/Wikimedia)

Koszt inwestycji to około 5 mln zł. Wcześniej gdańska załoga dyżurowała w wynajmowanym budynku, a śmigłowiec stał w hangarze, w którym stały też maszyny innych służb.

Nowy budynek bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego ma ok. 700 m kw. Największą jego część stanowi hangar dla śmigłowca. _ Śmigłowiec jest wysuwany z nowego hangaru na elektrycznej platformie, co pozwala na szybkie i bezpiecznie przesuwanie maszyny bez konieczności używania ciągnika _ - poinformowała w komunikacie rzeczniczka Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Lotnicze Pogotowie Ratunkowe Justyna Sochacka. W otoczeniu bazy wybudowano drogi dojazdowe i chodniki.

W nowej bazie pomieszczenia operacyjne, magazyny medyczne i techniczne, pomieszczenia socjalne oraz ogrzewany hangar są tak rozlokowane, by jak najsprawniej móc odtworzyć gotowość załogi do pełnienia dyżuru po odbytej misji. Ratownik medyczny Paweł Klein powiedział dziennikarzom, że teraz ekipa jest gotowa do startu w ciągu trzech minut od wezwania.

Inwestycja jest dofinansowana w 85 proc. w ramach programu operacyjnego _ Infrastruktura i Środowisko _. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w latach 2010-2013 realizuje projekt współfinansowany ze środków unijnych _ Budowa i remont oraz doposażenie baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego _. Całkowita wartość projektu to ponad 68 mln zł.

W I etapie zbudowano lub zmodernizowano 5 baz (w Białymstoku, Łodzi, Poznaniu, Sanoku, Suwałkach i w Szczecinie). Dobiega końca budowa bazy w Zielonej Górze. W II etapie projektu zbudowano 4 bazy (w Gdańsku, Kielcach, Krakowie i Wrocławiu). Do użytku oddano już 5 baz. Flota Lotniczego Pogotowia Ratunkowego to 23 śmigłowce Eurocopter EC 135 oraz dwa samoloty Piaggio P. 180 Avanti. LPR działa w 17 bazach stałych, w których stacjonują śmigłowcowe zespoły ratownictwa medycznego.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pogotowie ratunkowe, kraj, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz