Notowania

pis
07.09.2012 07:34

"PiS poniósł bankructwo". Mija 5 lat od upadku jego rządu

Pięć lat temu, 7 września 2007 roku, po dwóch latach rządów Prawa i Sprawiedliwości, Sejm podjął uchwałę o skróceniu swej kadencji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Kryzys w rządowej koalicji PiS, Samoobrony i LPR doprowadził do rozwiązania Sejmu i upadku rządu Jarosława Kaczyńskiego. Pięć lat temu, 7 września 2007 roku, po dwóch latach rządów Prawa i Sprawiedliwości, Sejm podjął uchwałę o skróceniu swej kadencji.

W 2007 roku premier Jarosław Kaczyński zdymisjonował szefa Samoobrony Andrzeja Leppera z funkcji wicepremiera i ministra rolnictwa za aferę korupcyjną wykrytą przez CBA. 11 sierpnia tego samego roku Rada Polityczna PiS podjęła uchwałę o zerwaniu koalicji PiS-Samoobrona-LPR oraz przedterminowych wyborach parlamentarnych.

Szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk stwierdził w czasie debaty parlamentarnej, która zakończyła się rozwiązaniem Sejmu, że PiS _ poniósł bankructwo _ w głównych misjach, które przedstawił Polakom, przejmując władzę. Wymienił wśród nich ideę solidarnego państwa, rewolucję moralną i skok cywilizacyjny.

Podczas tej samej debaty polityk PiS, poseł Jacek Kurski przekonywał, że dwa lata rządów jego partii były wielkim sukcesem. Jego zdaniem PiS wprowadziło Polskę na ścieżkę dynamicznego wzrostu gospodarczego oraz zapewniło mu należną pozycję międzynarodową.

Skrócenie kadencji Sejmu przewiduje konstytucja, która ustanawia wymaganą większość na 2/3 ustawowej liczby głosów. Przegłosowanie takiej uchwały równoznaczne jest ze skróceniem kadencji Senatu. Po rozwiązaniu Sejmu prezydent zarządza wybory i wyznacza ich datę na dzień przypadający nie później niż w ciągu 45 dni od dnia przegłosowania skrócenia kadencji Sejmu.

W okresie III Rzeczypospolitej skrócenie kadencji Sejmu na drodze uchwały sejmowej miało miejsce dwukrotnie - w 1991 roku dokonał tego Sejm kontraktowy, zaś w 2007 roku Sejm V kadencji.

Czytaj więcej w Money.pl
Posłowie PiS opuścili salę posiedzeń Sejmu Nastąpiło to, gdy premier Donald Tusk w swoim wystąpieniu zasugerował, że wydarzenia 11 listopada w Warszawie to następstwo wspierania przez PiS _ chuliganów ubranych w szaliki klubowe _.
Zmiany w kierownictwie partii. Teraz w PiS... Poseł Łukasz Zbonikowski, podczas powtórzonego zjazdu w Toruniu, został wybrany na prezesa PiS w okręgu toruńsko-włocławskim.
PiS chce przejąć władzę. Wotum nieufności? Zmiany w bankach i podatkach, likwidacja NFZ i walka z korupcją - m.in. takie działania zapowiada Jarosław Kaczyński.
Tagi: pis, sejm, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz