Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wypadek w górach
16.08.2014 12:04

Polak wydobyty z jaskini w Austrii jest w dobrym stanie. Nie będzie operacji

Speleolog doznał lekkiego wstrząsu mózgu, obrażeń miednicy i żeber po lewej stronie oraz licznych stłuczeń.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Wydobyty nad ranem z jaskini Jack Daniels w masywie Tennengebirge w Austrii 27-letni polski grotołaz jest w dobrym stanie ogólnym - powiedziała agencji APA rzeczniczka szpitala w Salzburgu. Operacja rannego okazała się niepotrzebna.

Speleolog doznał lekkiego wstrząsu mózgu, obrażeń miednicy i żeber po lewej stronie oraz licznych stłuczeń.

Ranny znalazł się na powierzchni o godzinie 2.18. Po wydobyciu został przetransportowany na pokładzie śmigłowca do kliniki w Salzburgu. Akcja ratownicza przebiegła szybciej niż się spodziewano; ratownicy przewidywali początkowo, że ewakuacja rannego potrwa do niedzieli.

Do wypadku doszło w trakcie wyprawy badawczej sześciu Polaków. W nieznanych na razie okolicznościach jeden z nich spadł w czwartek około godziny 2. nad ranem z siedmiometrowego progu, położonego 250 metrów poniżej wejścia do jaskini.

By uchronić rannego przed utratą ciepła przy zewnętrznej temperaturze zaledwie trzech stopni, włożono go do śpiwora wraz ogrzewaczami, a następnie przytroczono pasami do noszy z tworzywa sztucznego. Pokonanie w poziomie pierwszych stu metrów z tym obciążeniem zabrało ratownikom 14 godzin. Potem rozpoczął się mozolny transport ku górze, przy czym pozycję noszy trzeba było ciągle zmieniać, a niektóre przewężenia rozkuwano młotkiem i wiertarką.

Ranny nie tracił jednak ducha. - _ Pacjent jest bojownikiem. Bardzo mocno z nami współpracuje _ - powiedział jeden z ratowników.

W akcji ratunkowej uczestniczyło łącznie 116 ludzi z główną bazą w zaopatrywanym przez śmigłowiec schronisku Laufener Huette, 1724 metrów nad poziomem morza. Stamtąd donoszono niezbędne materiały pieszo do położonego 2120 metrów n.p.m. wlotu jaskini.

Polscy speleolodzy badają od lat głęboką na 800 metrów jaskinię w austriackich Alpach.

Czytaj więcej w Money.pl
Grotołaz uratowany! Skomplikowana akcja Aby wydobyć mężczyznę, potrzebna jest skomplikowana operacja. Wzięło w niej udział około 80 ratowników, także z pobliskiej Bawarii, ze wsparciem śmigłowca.
Ratują polskiego grotołaza. Aż 116 osób W akcji ratunkowej uczestniczy 116 osób, z których 40 działa pod ziemią.
Do rannego polskiego speleologa dotarł lekarz Ekipa ratunkowa udzieliła rannemu pomocy medycznej i wykonała czynności, zapobiegające utracie ciepła.
Tagi: wypadek w górach, grotołaz, kraj, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz