Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polonia podzielona. Rozłam we Włoszech

0
Podziel się:

W Padwie powstała nowa organizacja polonijna we Włoszech, Unia Stowarzyszeń Włosko-Polskich.

Polonia podzielona. Rozłam we Włoszech
(włodi/CC/FLickr)

W Padwie powstała nowa organizacja polonijna we Włoszech, Unia Stowarzyszeń Włosko-Polskich. To rezultat rozłamu i sporów w Związku Polaków we Włoszech, z którego w ostatnich miesiącach wystąpiło wiele lokalnych organizacji polonijnych.

W spotkaniu założycielskim uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia Polsko-Włoskiego z Padwy, Związku Polaków w Kalabrii, Koła Kulturalnego Włosko-Polskiego w Lombardii , Stowarzyszenia Polsko-Włoskiego w Follonica w Toskanii oraz stowarzyszenia z Katanii. Postanowili oni założyć Unię Stowarzyszeń Włosko-Polskich, na czele której stanął Robert Jan Małecki.

Za główny cel uznano zrzeszenie organizacji polsko-włoskich z terenu całego Półwyspu Apenińskiego oraz nawiązanie stałej współpracy z ośrodkami polonijnymi na świecie. Siedzibą nowej organizacji została Padwa, gdzie prężnie działa Stowarzyszenie Włosko-Polskie. Właśnie w tym mieście działacze Unii chcą zorganizować po raz pierwszy we Włoszech finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

_ - Chcielibyśmy zacząć grać kilka dni wcześniej, aby zapoznać z tą inicjatywą również społeczeństwo włoskie i włączyć wszystkich do fantastycznej inicjatywy _ - powiedział prezes Robert Jan Małecki na łamach wydawanego w Rzymie polonijnego pisma _ Nasz świat _.

Cztery organizacje Unii Stowarzyszeń Włosko-Polskich wchodziły do niedawna w skład Związku Polaków we Włoszech. Po marcowym walnym zjeździe wystąpiły z niego z powodu - jak wyjaśnił Małecki- _ błędów w działalności tej federacji _.

_ Unia Stowarzyszeń Włosko-Polskich jest prostą, zarejestrowaną umową współpracy pomiędzy organizacjami. Nie ulega wątpliwości, że istnieje potrzeba stworzenia silnej organizacji koordynującej działania lokalnych stowarzyszeń polonijnych we Włoszech. Taki cel stawiał sobie również Związek Polaków we Włoszech. Niestety ograniczenia statutowe oraz brak wewnętrznej organizacji często powodował, iż pozostawał on tylko zapisem na papierze _ - ocenił prezes nowej organizacji polonijnej w Italii. _ _

_ - Wiele stowarzyszeń, które wypisało się z Związku nie było w stanie samodzielnie podjąć się realizacji projektów, które tak naprawdę mogłyby zaangażować Polonię w każdym regionie _ - dodał.

_ _

Według nieoficjalnych informacji uzyskanych, przedmiotem kontrowersji w Związku były także kwestie finansowe, dotyczące na przykład zbiórki pieniędzy na realizację projektu budowy centrum informacyjnego przy polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t77329.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polacy;na;bialorusi;tez;dzis;swietowali,54,0,822582.html) Polacy na Białorusi też dziś świętowali W Grodnie upamiętnili 220. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja złożeniem kwiatów pod tablicą ku czci Tadeusza Kościuszki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t86359.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/amerykanska;polonia;walczy;o;zniesienie;wiz,199,0,815303.html) Amerykańska Polonia walczy o zniesienie wiz Zainicjowała akcję rozsyłania maili do senatorów i kongresmanów. Działania Polaków popiera nowojorski Nowy Dziennik.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)