Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polscy żołnierze uwolnili zakładników porwanych przez terrorystów

0
Podziel się:

Tylko w ciągu ostatniego miesiąca Polacy wykryli i zniszczyli pięć należących do rebeliantów składów środków bojowych.

Polscy żołnierze uwolnili zakładników porwanych przez terrorystów
(Bartosz KRUPA/East News)
bEIWvCMR

Polscy żołnierze w Afganistanie uwolnili pięciu zakładników porwanych przez terrorystów - poinformował rzecznik polskiego kontyngentu w Afganistanie kpt. Marcin Gil. Operacja została przeprowadzona na terenie prowincji Ghazni, w dystrykcie Nawa.

Operacja została przeprowadzona przez Zgrupowanie Wojsk Specjalnych w nocy z piątku na sobotę. Poza uwolnieniem pięciu zakładników, zatrzymano dwóch podejrzanych o prowadzenie działalności terrorystycznej. _ - Porwanych Afgańczyków rebelianci oskarżyli o współpracę z lokalnymi Siłami Bezpieczeństwa Narodowego. Prawdopodobnie talibowie planowali w najbliższym czasie przeprowadzić ich egzekucję _ - napisał kpt. Gil w przekazanym PAP komunikacie.

Jak poinformował, operacja została zaplanowana i przeprowadzona wspólnie z afgańskimi funkcjonariuszami Narodowego Dyrektoriatu Bezpieczeństwa Afganistanu (NDS). _ Jest to wynik szkolenia, jakie od dłuższego czasu prowadzą polscy operatorzy Wojsk Specjalnych przygotowując afgańskich żołnierzy do organizowania i prowadzenia tego typu działań samodzielnie w przyszłości. Plan wspólnej operacji został zatwierdzony przez Dowództwo Operacji Specjalnych ISAF w Kabulu, które przydzieliło także do jej wykonania amerykańskie śmigłowce. Danych niezbędnych do zaplanowania i wykonania zadania dostarczyły polskie służby specjalne wywiadu i kontrwywiadu wojskowego _ - czytamy w komunikacie.

bEIWvCMT

Kpt. Gil ocenił, że _ operacja przeprowadzona w Nawie jest kolejnym przykładem znakomitego współdziałania polskich żołnierzy z lokalnymi strukturami bezpieczeństwa w Afganistanie _. _ Działania prowadzone w prowincji Ghazni przez żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego i Zgrupowania Wojsk Specjalnych, mają za zadanie zwiększyć poziom bezpieczeństwa tak, aby przygotować lokalne wojsko, policję i służby specjalne do ponoszenia samodzielnej odpowiedzialności za ten rejon Afganistanu po 2014 roku _ - dodał.

Rzecznik polskiego kontyngentu w Afganistanie poinformował również, że w ciągu ostatniego miesiąca Polacy wykryli i zniszczyli pięć należących do rebeliantów składów środków bojowych, w których zniszczono ponad 800 kg materiałów do produkcji improwizowanych urządzeń wybuchowych (IED) oraz amunicję różnego typu, także dużego kalibru.

_ Siedemnaście razy polscy saperzy niszczyli znalezione niewybuchy i niewypały. Z głównych dróg prowincji usunięto w tym czasie szesnaście IED stanowiących zagrożenie głównie dla poruszających się nieopancerzonymi pojazdami ludności cywilnej i sił podległych administracji rządowej Afganistanu. __ Do zdarzenia takiego doszło 25 września w dystrykcie Rashidan, kiedy to w wybuchu przydrożnego ładunku zginęło czterech podróżujących samochodem studentów. W innym tego typu zdarzeniu 1 października na drodze Highway 1 w dystrykcie Ghazni śmierć poniosła jedna osoba cywilna, a dwie zostały ranne _ - poinformował Gil. Od 2007 roku w Afganistanie życie straciło 36 żołnierzy i jeden pracujący dla wojska cywil.

Czytaj więcej w Money.pl
Ograniczają wywożenie dolarów. Powód? W związku z gwałtownym spadkiem kursu wymiennego irańskiego riala władze afgańskiej prowincji Herat ograniczyły wywóz amerykańskiej waluty z Afganistanu do Iranu.
Wybiorą prezydenta bez względu na rebelię Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj oświadczył, że nie przesunie terminu elekcji.
Co dalej z Afganistanem? NATO zadecyduje Całościowy plan przyszłej misji w Afganistanie zostanie omówiony przez ministrów obrony 28 państw członkowskich i 22 państw partnerskich NATO na spotkaniu w Brukseli 9-10 października.
bEIWvCNu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)