Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska musi uwzględniać potrzeby rosnącej grupy seniorów

0
Podziel się:

Polska jest na ostatnim, 27. miejscu w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o wskaźnik aktywności seniorów.

Polska musi uwzględniać potrzeby rosnącej grupy seniorów
(Dean Mitchell/iStockphoto)

Polscy seniorzy są najmniej aktywni w Unii Europejskiej - wynika z danych Komisji Europejskiej. Polska musi uwzględniać potrzeby rosnącej grupy osób starszych w kreowaniu polityki państwa - podkreślano podczas dzisiejszej konferencji w Katowicach.

_ Polska jest na ostatnim, 27. miejscu w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o wskaźnik aktywności seniorów. Brane pod uwagę są m.in.: aktywność fizyczna, zawodowa czy udział w życiu społecznym - osoby starsze w Polsce są najmniej aktywne na tych różnych polach _ - powiedziała dyrektor Departamentu ds. Polityki Senioralnej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Marzena Breza podczas konferencji _ Strategie na rzecz starzejącego się społeczeństwa _.

Tymczasem - jak zaznaczyła - aktywność osób starszych przekłada się na większe zadowolenie z życia. _ Im dłużej udaje się utrzymywać osoby starsze w aktywności, tym mniej potrzebują usług opiekuńczych w przyszłości _ - dodała.

Konferencję zorganizowało Śląskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Jak podkreślali uczestnicy spotkania, rola tej formy aktywizacji osób starszych jest coraz większa. Poinformowano, że w 1989 r. w Polsce działało 9 uniwersytetów trzeciego wieku, obecnie jest ich ok. 430, a na organizowane przez nie zajęcia uczęszcza 120 tys. słuchaczy. _ One powinny być wręcz głosem swojego pokolenia _ - zaznaczyła rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz.

Jako priorytet dla władz wskazała ona konieczność opracowania i przyjęcia ustawy o tzw. odwróconych kredytach hipotecznych, adresowanych do starszych osób, które są posiadaczami domów lub własnościowych mieszkań i chcą dzięki polepszyć swoją sytuację materialną.

Odwrócony kredyt hipoteczny polega na tym, że korzystający z niego otrzymuje comiesięczne raty lub jednorazową wypłatę od banku. Po śmierci tej osoby bank przejmuje nieruchomość i sprzedaje ją po cenie rynkowej, a różnica pomiędzy wypłaconymi ratami i wartością sprzedanej nieruchomości przypada spadkobiercom.

Lipowicz podkreśliła, że konieczne jest zorganizowanie sieci poradnictwa na ten temat w gminach, które powinny dostać na to środki. _ Apelowałam już w tej sprawie do prezydenta i premiera _ - mówiła. Dodała, że brak ustawowego rozwiązania tej kwestii powoduje, że starsi ludzie padają ofiarą firm, które oferują podobne _ kredyty _, ale nie zapewniają one bezpieczeństwa podpisującym umowy i w rezultacie mogą oni po kilku latach stracić dach nad głową.

Prof. Barbara Szatur-Jaworska z Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego podkreśliła, że tworzenie polityki senioralnej musi uwzględniać zróżnicowanie populacji osób starszych ze względu na wiek, płeć, miejsce zamieszkania czy stan zdrowia. _ Nie ma strategii rozumianej jako monolit _ - zaznaczyła.

_ Konieczne są też działania wielosektorowe - zaangażowanie nie tylko instytucji publicznych, ale i sektora rynkowego, obywatelskiego i nieformalnego _ - mówiła. Problemy ludzi starszych powinny być uwzględniane we wszystkich programach działania, co określa się pojęciem _ mainstreaming ageing _. Kolejne zadania państwa to decentralizacja, czyli powierzenie zadań w tym zakresie władzom lokalnym, uwzględnianie działań antydyskryminacyjnych czy wspieranie podstawowych wspólnot - głównie rodzin - w których żyją ludzie starzy.

_ Należy też traktować wszystkie pokolenia, w tym starszych, jako zasób, który powinien być uwzględniony w planowaniu strategii rozwoju. Ludzie starsi nie tylko nie są obciążeniem, należy patrzeć na nich w kategoriach szansy _ - zaznaczyła Szatur-Jaworska.

Czytaj więcej w Money.pl
"Cool Polonia, szczęśliwa wyspa" Włoski dziennik _ La Repubblica _ podkreśla, że zachodnia Europa zazdrości Polsce stanu gospodarki.
Ceny mocno w górę. Polska w czołówce Ziemia rolna w Polsce należy do najszybciej drożejącej w Europie - wynika z oficjalnych statystyk. Czy trend się utrzyma.
Ziemia w Polsce droga jak na Zachodzie? Zobacz co nas czeka Za dalszym wzrostem cen ziemi rolnej w Polsce przemawia wiele czynników. Oto opinie ekspertów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)