Notowania

donald tusk
19.09.2011 18:10

Polska nie poprze niepodległości Palestyny

Premier Donald Tusk oświadczył, że Polska nie zagłosuje za rezolucją, która by godziła bezpośrednio w bezpieczeństwo Izraela.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Premier Donald Tusk oświadczył, że Polska nie zagłosuje za rezolucją, która by godziła bezpośrednio w bezpieczeństwo Izraela. Autonomia Palestyńska zapowiedziała, że na najbliższej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ wystąpi o członkostwo w Organizacji.

Zgoda na to oznaczałaby uznanie niepodległości państwa palestyńskiego._ - Jeśli treść rezolucji do uzgodnienia będzie taka, która nie będzie stanowiła zagrożenia dla Izraela, ale będzie jakoś posuwała sprawę Palestyny do przodu, i wydaje się, że jakiś cień szansy na kompromis jest, to będziemy gotowi za tym zagłosować _ - mówił Tusk, pytany, jak Polska zagłosuje w sprawie Palestyny.

Jak zaznaczył: _ Nie mamy poczucia, aby doszło do ustalenia większościowego, jeśli chodzi o światową opinię publiczną, tekstu ewentualnej rezolucji. Długo rozmawialiśmy na ten temat z prezydentem Komorowskim, który będzie reprezentował Polskę w czasie Zgromadzenia Ogólnego ONZ oraz z ministrem Sikorskim _.

Tusk ocenił, że _ zadaniem Polski jest być jednym z tych państw, które nie powinny pozwolić na jakiś wzrost zagrożenia wobec państwa Izrael _. _ Uważamy, że to jest jednak jedno z niewielu demokratycznych państw, jest to jednak wspólnota, która żyje mniej więcej zgodnie ze standardami, jakie przyjęliśmy w Europie _ - argumentował.

_ - Polska na pewno nie zagłosuje za rezolucją, która by godziła bezpośrednio w bezpieczeństwo Izraela _ - mówił premier.

_ - Osłabienie państwa Izrael nie powinno wchodzić w rachubę, ale Polska też zawsze szanowała - niezależnie od tego kto rządził - Palestyńczyków _ - podkreślił szef polskiego rządu.

Doroczna sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ rozpoczyna się we wtorek. Autonomia Palestyńska wielokrotnie zapowiadała, że wystąpi podczas niej o członkostwo w Organizacji lub o podniesienie swojego statusu w niej do rangi państwa nieczłonkowskiego

Strona palestyńska argumentuje, że członkostwo w ONZ jest jej niezbędne do zapewnienia równych szans w negocjacjach z Izraelem. Ten potępia palestyńską inicjatywę, uważając ją za próbę podważenia legalności jego własnej państwowości.

Również Stany Zjednoczone, będące głównym sojusznikiem Izraela, wyrażają sprzeciw wobec pomysłu Palestyny, argumentując, że przeszkodzi on w pomyślnym zakończeniu palestyńsko-izraelskich rozmów pokojowych.

Czytaj o ostatnich problemach Izraela
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t74600.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/erdogan;izrael;nie;moze;robic;wszystkiego;co;chce,73,0,910153.html) Postawił się Izraelowi. Nie mogą robić, co chcą Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział w Tunezji, że Izrael nie może już więcej robić na Morzu Śródziemnym wszystkiego, co chce.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t45434.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/palestyna;ma;dosyc;poprosi;onz;o;uznanie;swojego;panstwa,101,0,909669.html) Palestyna ma dosyć. Pójdzie z tym do ONZ Palestyńczycy wystąpią 23 września na forum oenzetowskiej Rady Bezpieczeństwa o pełne członkostwo w ONZ - poinformował minister spraw zagranicznych Autonomii Palestyńskiej Rijad al-Malki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t84525.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/palestyna;w;onz;izraelski;minister;ostrzega,247,0,908791.html) Palestyna w ONZ? Minister: To nie groźby Szef izraelskiego MSZ ostrzega przed konsekwencjami palestyńskiego wniosku.
Tagi: donald tusk, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz