Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska rozczarowana litewską decyzją

0
Podziel się:

W szkołach mniejszości polskiej część lekcji będzie musiała być prowadzona po litewsku.

Polska rozczarowana litewską decyzją
(Bokstaz/Dreamstime)

MSZ wyraziło dziś rozczarowanie przyjęciem przez litewski Sejm nowelizacji ustawy o oświacie. Zdaniem resortu skutkiem zmian będzie stopniowy demontaż systemu szkolnictwa mniejszości polskiej, co prowadzić będzie do jej przymusowej asymilacji.

_ Przyjęcie przez Sejm Republiki Litewskiej w dniu 17 marca 2011 roku nowelizacji ustawy o oświacie wywołało, zarówno wśród polskiej mniejszości na Litwie, jak i w społeczeństwie polskim, poczucie zawodu i niepokoju. Ministerstwo Spraw Zagranicznych z rozczarowaniem przyjęło decyzję litewskiego parlamentu _ - napisał w oświadczeniu rzecznik polskiego MSZ Marcin Bosacki.

Jak podkreślił, litewski Sejm przyjął tę ustawę _ wbrew woli samych zainteresowanych, udokumentowanej petycją z 60 tys. podpisów w obronie szkolnictwa polskiego _. _ Ustawę przyjęto mimo wielokrotnie zgłaszanych zastrzeżeń władz polskich, które wskazywały niebezpieczeństwo złamania dwustronnych zobowiązań przyjętych przez Litwę między innymi w Traktacie między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Litewską o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy z roku 1994 _ - głosi oświadczenie.

W ocenie resortu władze Litwy _ nie okazały woli partnerskiego potraktowania tej, tak ważnej dla polskiej społeczności na Litwie, kwestii i nie podjęły działań w celu znalezienia rozwiązania zgodnego z europejskimi standardami i powszechnie uznawaną w prawie międzynarodowym zasadą niepogarszania praw nabytych przez mniejszości _.

_ _

Przyjęta w ubiegły czwartek nowela przewiduje, że w szkołach mniejszości narodowych na Litwie, w tym polskich, lekcje dotyczące historii i geografii Litwy, a także wiedzy o świecie, w części dotyczącej Litwy, będą prowadzone w języku litewskim. W litewskim języku w całości będzie wykładany przedmiot o nazwie podstawy wychowania patriotycznego. Zgodnie z ustawą od roku 2013 w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych egzamin maturalny z języka litewskiego zostanie ujednolicony.

W ocenie polskiego MSZ używane w trakcie debaty na Litwie argumenty o podobieństwie nowych rozwiązań do tych stosowanych w szkołach dla mniejszości w Polsce są nieadekwatne.

_ Użyto tego argumentu wybiórczo, nie wspominając o funkcjonującym w Polsce uprzywilejowaniu szkół mniejszości, przekładającym się m.in. na znacznie wyższy poziom ich finansowania, niższe normy kompletowania klas i bezpłatne podręczniki oraz o obligatoryjnym egzaminie z języka ojczystego, który młodzi Litwini w Polsce zdają na maturze, a także o nauczaniu historii i geografii Litwy, jako odrębnych przedmiotów, wykładanych w języku ojczystym _ - podkreśla resort spraw zagranicznych.

Jednocześnie zaznacza, że strona polska przestrzega europejskich zasad stosowanych wobec mniejszości narodowych i tego samego oczekuje od wszystkich państw, na których terytoriach zamieszkuje mniejszość polska. _ Ministerstwo Spraw Zagranicznych zawsze deklarowało gotowość do dialogu i poszukiwania rozwiązań w tej sprawie. Niestety, działania litewskich władz znacznie ograniczają możliwości i sens takiego dialogu _ - ubolewa polski MSZ.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/226/t86754.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/litwini;nie;przejeli;sie;protestami;polakow,16,0,795664.html) Litwini nie przejęli się protestami Polaków Tamtejszy Sejm przyjął ustawę o oświacie, która zmusi uczniów polskich szkół do nauki po litewsku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/249/t116729.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaczynski;o;obronie;polakow;na;litwie,200,0,737480.html) Kaczyński o obronie Polaków na Litwie Prezes PiS: Polacy muszą mieć swoje szkoły, nie można ich zmuszać by byli Litwinami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/t131997.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komorowski;rozgoryczony;polityka;wilna,152,0,772760.html) Komorowski rozgoryczony polityką Wilna Prezydent staje w obronie Polaków. _ Jest wiele spraw nierozwiązanych, które niepokoją _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)