Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Powstał wspólny projekt posłów PO i PSL ws. uboju rytualnego?

0
Podziel się:

Posłowie PO i PSL czekają na decyzję polityczną władz i dodatkowe
ekspertyzy, by złożyć projekt ustawy ws. uboju rytualnego.

Powstał wspólny projekt posłów PO i PSL ws. uboju rytualnego?
(PAP/Tomasz Gzell)
bETvjUvF

Posłowie PO i PSL czekają na decyzję polityczną władz i dodatkowe ekspertyzy, by złożyć projekt ustawy, który sprawić ma, że od 2013 r. w Polsce będzie obowiązywało unijne rozporządzenie legalizujące ubój rytualny - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł w obu partiach.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że pod gotowym już projektem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt podpisali się zarówno posłowie PSL, jak i PO. Nie został on jednak jeszcze złożony. _ Brakuje decyzji politycznej, czekamy też na wyniki dodatkowych ekspertyz _ - powiedział PAP pragnący zachować anonimowość poseł PSL.

_ - Czekamy na decyzję rządu. Zakazanie uboju rytualnego uderzy w mniejszości religijne. Będą zmuszeni do sprowadzania żywności po zawyżonych cenach albo do opuszczenia Polski _ - dodał anonimowo prominentny polityk PO.

bETvjUvH

Przygotowany przez posłów projekt ma uchylić artykuł ustawy o ochronie zwierząt, który stanowi, że zwierzę można uśmiercić _ tylko po uprzednim pozbawieniu świadomości _.

Zgodnie z ekspertyzą z 10 grudnia, do której dotarła PAP, dzięki wykreśleniu tego przepisu wchodzące w życie 1 stycznia 2013 r. unijne rozporządzenie zezwalające na ubój rytualny będzie miało _ bezpośrednie zastosowanie _ w Polsce.

Rzecznik PSL Krzysztof Kosiński poinformował PAP, że kolejne ekspertyzy, a w szczególności te przedstawiające dane gospodarcze, będą _ dodatkowym argumentem w dyskusjach z partnerami politycznymi w Sejmie _. _ Prace ekspertów trwają, czekamy na ich wyniki _ - dodał.

W ubiegły piątek premier Donald Tusk powiedział dziennikarzom, że decyzja w sprawie ustawy powinna zostać poprzedzona analizami. Również wicepremier, prezes PSL Janusz Piechociński mówił, że jego partia zdecyduje o projekcie dotyczącym legalizacji uboju rytualnego po analizie zleconych ekspertyz.

bETvjUvN

Z kolei minister rolnictwa Stanisława Kalemba (PSL) w rozmowie z PAP oceniał, że projekt powinien zostać zgłoszony i to jako poselski, a nie rządowy, ze względu na szybszą ścieżkę legislacyjną. Według niego ubój rytualny powinien być legalny ze względu na szacunek dla swobód religijnych, a także przez wzgląd na 30 zakładów zajmujących się nim. _ Tam pracują tysiące ludzi. Trzeba to wziąć pod uwagę _ - mówił.

Kalemba podkreślił, że według szacunków Polska zarabia na uboju od 1,2 do 1,5 mld zł, a jego zdelegalizowanie może spowodować dochodzenie odszkodowań od skarbu państwa.

Obowiązująca ustawa o ochronie zwierząt nie uznaje wyjątków od obowiązku ogłuszania zwierząt przed ubojem, ale w 2004 r. minister rolnictwa wydał rozporządzenie zezwalające na to.

Trybunał Konstytucyjny stwierdził w listopadzie, że przepis tego rozporządzenia dotyczący możliwości dokonywania uboju bez ogłuszania, zgodnie z obyczajami religijnymi, jest sprzeczny z ustawą o ochronie zwierząt i przez to z konstytucją. Trybunał orzekł, że zakwestionowany przez niego przepis straci moc z 31 grudnia 2012 r.

bETvjUvO

Jeśli do 1 stycznia 2013 r. ustawa o ochronie zwierząt nie zostanie znowelizowana, to tego dnia zacznie - z jednej strony - obowiązywać w Polsce liberalne unijne rozporządzenie, zezwalające na ubój rytualny, z drugiej - nadal ma szansę pozostać w mocy bardziej restrykcyjna polska ustawa o ochronie zwierząt, zabraniająca takiego uboju. Pod jednym warunkiem - że Polska jeszcze przed 1 stycznia 2013 roku powiadomi o tej ustawie Komisję Europejską.

bETvjUwi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)