Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Powstanie Warszawskie. Zdjęcia do Miasta44 zakończą się w przyszłym tygodniu

0
Podziel się

Ostatni etap prac zdjęciowych ekipa realizuje w Warszawie i okolicach. Uroczysta premiera Miasta44 odbędzie się w 2014 r., wpisując się w obchody 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

Powstanie Warszawskie. Zdjęcia do Miasta44 zakończą się w przyszłym tygodniu
(Stefan Bałuk/ public domain/Wikipedia)
bEqaMLnp

Zdjęcia do _ Miasta44 _, filmu Jana Komasy o powstaniu warszawskim, zakończą się w przyszłym tygodniu - powiedziała drugi reżyser Nadia Lebik. Opowiadała m.in. o przygotowaniach do kręcenia sceny w kanale. Zwróciła uwagę, że część obsady filmu stanowią Niemcy.

Ostatni etap prac zdjęciowych ekipa realizuje w Warszawie i okolicach (wcześniej pracowała m.in. w Łodzi). Lebik nie doprecyzowała, którego dokładnie dnia w przyszłym tygodniu padnie ostatni klaps. _ Mogę natomiast powiedzieć, co jeszcze przed nami: kręcenie sceny na cmentarzu w Okuniewie: w tej scenie główny bohater, Stefan, zostanie ranny. Będziemy również realizować zdjęcia na łachach na Wiśle - sceny sprzed powstania, kiedy bohaterowie bawią się nad rzeką. Powstanie ponadto scena nocna, kiedy bohater wchodzi do rzeki _ - wymieniała druga reżyser na planie _ Miasta44 _.

Jak powiedziała, nakręcona zostanie również scena, w której Stefan (w jego roli Józef Pawłowski) i _ Biedronka _ (Zofia Wichłacz) wędrują przez miasto kanałami. Zdjęcia będą kręcone w hali na terenie wytwórni filmów przy ul. Chełmskiej. Aby zrealizować tę scenę, na potrzeby filmu utworzono sztuczny _ kanał _. _ Powstała specjalna konstrukcja, która będzie napełniona wodą _ - opowiadała Lebik. _ Stefan i Biedronka zejdą na pl. Krasińskich do kanałów i kanałami będą przedzierać się przez Warszawę _ - tłumaczyła.

bEqaMLnr

Dziś w stolicy ekipa pracowała w gmachu byłego Instytutu Weterynarii przy ul. Grochowskiej. Był to 51. dzień zdjęciowy na planie _ Miasta44 _. W filmie Komasy budynek zagra szkołę, którą szturmują powstańcy. Na planie obecni byli m.in. aktorzy: Zofia Wichłacz ("Biedronka"), Józef Pawłowski (Stefan), Anna Próchniak (Kama), Tomasz Schuchardt (żołnierz AK _ Kobra _), Maurycy Popiel ("Góral"), Antoni Królikowski ("Beksa"), Grzegorz Daukszewicz ("Miki").

Kręcono scenę, która rozgrywa się 1 sierpnia 1944 r., w pierwszym dniu powstania. Na planie można było usłyszeć strzały i, u boku aktorów przebranych w mundury, zobaczyć kaskaderów. _ Dziś 51. dzień zdjęciowy, ale cofamy się do początku powstania. 1 sierpnia, pierwsza akcja zbrojna naszego oddziału oraz pierwsza śmierć _ - powiedziała Lebik. W _ Mieście44 _ pokazane zostanie, jak oddział powstańców - którego losy widz będzie później śledzić w całym filmie - przeprowadza szturm na szkołę. W szkole znajduje się niemiecki magazyn żywności. Powstańcy chcą przejąć magazyn. Zabijają Niemców. Wśród szturmujących są m.in.: Stefan, Kama, _ Kobra _, _ Góral _, _ Miki _, _ Beksa _.

_ Widzimy szkołę z 1944 roku. Mamy tu sale lekcyjne - geograficzną, biologiczną, chemiczną - przez które nasz oddział przedziera się i likwiduje Niemców. Podczas pierwszej akcji dochodzi do pierwszej śmierci wśród powstańców: ginie +Joe+, brat +Kobry+. Oddział podchodził do tej akcji z entuzjazmem, nie spodziewając się nawet zbyt wielkiego zagrożenia. Tymczasem zakończenie okazało się tragicznie _ - opowiadała druga reżyser.

Podczas akcji powstańcy odkrywają, że w szkole Niemcy przetrzymują Żydów. Oddział uwalnia Żydów. Wśród uwolnionych jest 16-letni Adam (w jego roli Jan Kowalewski); chłopiec o żydowskim pochodzeniu przyłącza się do powstańczego oddziału. Finałem całej akcji są zarówno radość, jak i łzy. _ Z jednej strony akcja kończy się uwolnieniem Żydów i zdobyciem magazynu. Z drugiej - bohaterowie doświadczają śmierci bliskiej im osoby _ - podsumowała Lebik. Przy kręceniu sceny w szkole miały miejsce ewolucje kaskaderskie - odgrywano np. to, jak w efekcie strzelaniny ranni spadają z wysokich schodów.

bEqaMLnx

Nadia Lebik opowiadała, że część obsady _ Miasta44 _ to aktorzy z Niemiec. W filmie występują m.in. Max Riemelt i Enno Kalisch. Obaj pojawili się w zrealizowanej pod koniec lipca (a nakręconej w Konstancinie-Jeziornie) scenie w powstańczym szpitalu na Czerniakowie - w końcowej fazie powstania wdzierają się tam Niemcy. Riemelt wcielił się w postać szlachetnego Niemca, który postanawia uchronić przed śmiercią grupę Polaków i ich broni. Decyzja tego Niemca była inspirowana wcześniejszymi wydarzeniami; jemu samemu również bowiem darowano życie - tłumaczyła Lebik.

Kalisch zagra postać okrutną - dirlewangerowca. Oddziały SS Oskara Dirlewangera, złożone z kryminalistów, wykazały się wyjątkowym okrucieństwem podczas rzezi dokonanej przez oddziały niemieckie na warszawskiej Woli w dniach 5-7 sierpnia 1944 r. - w masowych egzekucjach zginęło wtedy od 40 do 60 tys. ludzi.

Lebik zwróciła uwagę, że wśród grających w _ Mieście44 _ aktorów niemieckich są tacy, których przodkowie byli podczas II wojny światowej wojskowymi. _ Dziadek Enno Kalischa był w Wehrmachcie _ - powiedziała.

Podkreśliła, że młodzi polscy aktorzy do występu w filmie o powstaniu warszawskim przygotowali się także pod względem emocjonalnym. _ Byli oczywiście po lekturze wielu książek o powstaniu, pamiętników, przez rok wpajano im wiedzę historyczną, są obkuci w temacie powstania _ - zaznaczyła Lebik.

bEqaMLny

Jak przypomniała, częścią przygotowań były jednak także spotkania z prawdziwymi uczestnikami powstania, m.in. z sanitariuszką Batalionu _ Zośka _ Anną Jakubowską, żołnierzem Zgrupowania _ Radosław _ Edmundem Baranowskim. _ Aktorzy zadawali powstańcom pytania. Chcieli zbliżyć się do ich życia. Wzruszające było, że kiedy aktorzy i powstańcy poznawali się ze sobą, znikała bariera pokoleniowa. Mieli sobie nawzajem bardzo wiele do opowiedzenia. Prowadzili poważne rozmowy o śmierci, bólu, miłości _ - opowiadała druga reżyser.

Gra w _ Mieście44 _ to dla młodej obsady nie tylko wyzwanie filmowe, ale także silne doświadczenie emocjonalne, pod wpływem którego młodzi aktorzy dojrzewają - zwróciła uwagę. _ Kiedy patrzę na aktorów dzisiaj, mam wrażenie, ze są o dziesięć lat starsi, niż na początku zdjęć _ - oceniła.

W _ Mieście44 _ znajdą się też m.in. nakręcone w Warszawie: romantyczna scena, w której ksiądz na podwórzu kamienicy udziela ślubu parze powstańców - _ Kobrze _ i jego ukochanej Beacie, oraz scena tragedii - kiedy na ul. Kilińskiego na Starym Mieście dochodzi do eksplozji niemieckiego transportera ładunków wybuchowych, zdobytego przez Polaków - w wyniku wybuchu ginie kilkuset mieszkańców Starówki, zarówno powstańców, jak i ludności cywilnej.

Zdjęcia do filmu trwają od 11 maja. Były kręcone także m.in. w Łodzi, Wrocławiu i Świebodzicach na Dolnym Śląsku. Autorem zdjęć jest Marian Prokop. 31-letni reżyser Jan Komasa znany jest widzom jako twórca nagradzanej _ Sali samobójców _. Uroczysta premiera _ Miasta44 _ odbędzie się w 2014 r., wpisując się w obchody 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Producentem filmu _ Miasto44 _ jest Akson Studio.

bEqaMLnz
Czytaj więcej w Money.pl
"To miejsce było skrawkiem wolnej Polski" Pamięć poległych powstańców uczczono odegraniem przez orkiestrę reprezentacyjną policji Marszu Mokotowa, zapaleniem zniczy i złożeniem wieńców przed pomnikiem Mokotów Walczy 1944.
Komorowski dziękuje za heroizm i ofiarę krwi Bronisław Komorowski wziął udział w uroczystości w przeddzień 69. rocznicy wybuchu powstania. Na pl. Krasińskich odprawiona została msza w intencji poległych powstańców.
Powstanie powinno łączyć Polaków Hołd oddany powstańcom powinien być dobrem wspólnym, które łączy - powiedział w przeddzień rocznicy wybuchu powstania Bogdan Zdrojewski.
bEqaMLnS
kraj
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)