Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent chce jednomandatowych okręgów

0
Podziel się:

Bronisław Komorowski podpisał Kodeks Wyborczy.

Prezydent chce jednomandatowych okręgów
(Łukasz Kamiński/ bpr.sejm.gov.pl)
bEKBOsPV

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał dziś Kodeks wyborczy wprowadzający m.in. jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach do Senatu. Prezydencki minister Olgierd Dziekoński powiedział, że prezydent przedstawi niebawem projekt dotyczący okręgów jednomandatowych w wyborach samorządowych.

Kodeks wyborczy podpisany przez prezydenta wprowadza jednomandatowe okręgi w wyborach radnych we wszystkich gminach bez względu na liczbę mieszkańców, poza miastami na prawach powiatu.

Z kolei prezydencka propozycja - jak zapowiedział Dziekoński - zakładać będzie wprowadzenie okręgów jednomandatowych także w miastach na prawach powiatu i powiatach. Prezydent chce - podkreślił minister - by jego propozycja _ stała się przedmiotem szerszej refleksji wszystkich sił politycznych w Polsce _ przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

bEKBOsPX

_ - Prezydent, podpisując kodeks wyborczy chciałby przypomnieć, że zgłaszane przez środowiska samorządu terytorialnego, organizacje społeczeństwa obywatelskiego postulaty wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych do gmin i do powiatów nie zostały w tej propozycji ustawy pozytywnie rozstrzygnięte _ - powiedział Dziekoński.

Minister podkreślił, że kwestia jednomandatowych okręgów wyborczych w samorządach była wielokrotnie podnoszona przez Komorowskiego zarówno w kampanii przed wyborami prezydenckimi, jak i podczas posiedzenia Forum Debaty Publicznej nt. samorządu, działającym przy głowie państwa.

_ - Prezydent zadeklarował w trakcie posiedzenia Forum, że jeżeli ta sprawa nie zostanie załatwiona pozytywnie w kodeksie wyborczym, zgodnie z oczekiwaniami społeczeństwa, to wówczas zleci przygotowanie swojej propozycji ustawodawczej w tym zakresie _ - powiedział Dziekoński. Podkreślił, że takie prace trwają.

Minister przekonywał, że jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach samorządowych spowodują, że obywatele będą wiedzieli _ na kogo personalnie głosują i będą mogli od wybranych przez siebie radnych egzekwować zobowiązania wyborcze _.

bEKBOsQd
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/t116491.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/po;wraca;do;okregow;jednomandatowych,111,0,747119.html) PO wraca do okręgów jednomandatowych Partia chce zmienić ordynację wyborczą do Senatu. Sejm będzie głosować to jutro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t46779.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/burmistrz;bedzie;mogl;zostac;senatorem,218,0,750810.html) Burmistrz będzie mógł zostac senatorem? Szef klubu PSL Stanisław Żelichowski będzie rozmawiał z PO o możliwości łączenia funkcji.
bEKBOsQy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)