Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent Komorowski rozpoczął wizytę w Budapeszcie

0
Podziel się:

Weźmie udział w obchodach 25. rocznicy ponownego pogrzebu węgierskiego premiera z czasów rewolucji 1956 roku Imre Nagya.

Prezydent Komorowski rozpoczął wizytę w Budapeszcie
(Patryk Ptak/REPORTER)

Prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął dziś rano jednodniową wizytę w Budapeszcie, podczas której weźmie udział w obchodach 25. rocznicy ponownego pogrzebu węgierskiego premiera z czasów rewolucji 1956 roku Imre Nagya.

W uroczystości uczestniczyć będą prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Polska, Słowacja i Węgry), a także Niemiec. Złożą hołd węgierskim bojownikom o wolność i ofiarom wydarzeń z 1956 roku. Data 16 czerwca uznawana jest na Węgrzech za symboliczny początek transformacji ustrojowej.

Uroczystości zaplanowano m.in. na cmentarzu Rakoskeresztur, gdzie na grobie Nagya złożone zostaną kwiaty. Prezydenci: Polski Bronisław Komorowski, Czech - Milosz Zeman, Niemiec - Joachim Gauck, Węgier - Janos Ader oraz Słowacji - Andrej Kiska odwiedzą też Muzeum "Dom Terroru", które upamiętnia ofiary totalitaryzmów (nazistowskiego i stalinowskiego) na Węgrzech i bohaterów rewolucji 1956 roku.

W czasie rewolucji węgierskiej w 1956 roku Imre Nagy przywrócił system wielopartyjny i ogłosił wystąpienie Węgier z Układu Warszawskiego. Po upadku powstania został w 1958 roku skazany na śmierć i stracony w nocy z 15 na 16 czerwca. Został wówczas pogrzebany na śmietniku na terenie więzienia; oficjalny pogrzeb odbył się dopiero w 1989 roku.

Prezydenci Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Niemiec wezmą też udział w śniadaniu wydanym przez prezydenta Adera. Dyskusja będzie poświęcona m.in. kwestiom związanym z bezpieczeństwem, w tym bezpieczeństwem energetycznym Europy Środkowej i Wschodniej, a także przygotowaniom do wrześniowego szczytu NATO w Walii.

Zaplanowany jest też koncert, w czasie którego prezentowany będzie film o wydarzeniach z 1989 roku oraz uroczysta kolacja.

Podczas wizyty Komorowski będzie rozmawiał ze słowackim prezydentem Kiską, a także odznaczy obywateli Węgier zasłużonych dla rozwoju relacji polsko-węgierskich i opozycji demokratycznej na Węgrzech.

Poniedziałkowe spotkanie będzie już drugim w ramach obchodów 25. rocznicy obalenia komunizmu i demokratycznej transformacji w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, które wspólnie zaplanowali prezydenci Grupy Wyszehradzkiej oraz Niemiec.

Przywódcy byli obecni w Warszawie na obchodach 25. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Kolejne z zaplanowanych spotkań odbędzie się 9 października w Lipsku, by upamiętnić masowe demonstracje w tym mieście w 1989 roku, uznawane za jedno z kluczowych wydarzeń pokojowej rewolucji w dawnej NRD.

Ostatnim punktem obchodów będzie wspólna wizyta prezydentów w Bratysławie i Pradze w dniach 16-17 listopada. Przywódcy będą tam świętować 25. rocznicę studenckich demonstracji, które dały początek tzw. aksamitnej rewolucji - wydarzeniom, które doprowadziły do obalenia rządów komunistycznych w ówczesnej Czechosłowacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Węgry wyrzucą przedstawicielstwo MFW? W 2008 roku za rządów socjalistów Węgry były pierwszym krajem UE, który na skutek kryzysu dostał wsparcie od MFW.
Prezydent czeka na wyjaśnienia premiera Prezydent ocenia sytuację jako poważny kryzys instytucji państwa.
Prezydent Francji wdzięczny Polakom za poświęcenie - _ Polska nie jest dla Francji sojusznikiem, Polska nie jest partnerem w Unii Europejskiej, Polska jest przyjacielem. Niech żyje Polska _ - podkreślał Hollande.
kraj
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)