Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent uczcił bohaterów powstania styczniowego

0
Podziel się:

Bronisław Komorowski uczcił dzisiaj 148. rocznicę stracenia pięciu członków rządu narodowego z Romualdem Trauguttem na czele.

Prezydent uczcił bohaterów powstania styczniowego
(prezydent.pl/GFDLk)

Bronisław Komorowski uczcił dzisiaj 148. rocznicę stracenia pięciu członków rządu narodowego z Romualdem Trauguttem na czele. Poszli na śmierć z podniesioną głową; składamy hołd bohaterskim przywódcom - mówił prezydent.

_ - Nasze dzieje, choć trudne i pełne dramatycznych wydarzeń, nie znają drugiego takiego przypadku, gdy z rąk wroga ginie szef rządu i jednocześnie głównodowodzący armią oraz najważniejsi jego współpracownicy tworzący rząd narodowy _ - powiedział Bronisław Komorowski podczas obchodów pod Krzyżem Traugutta, niedaleko Cytadeli w Warszawie.

Prezydent podkreślił, że spory na temat Powstania Styczniowego należy pozostawić historykom. _ - O wielkim XIX-wiecznym polskim dylemacie, o wielkiej polskiej dyskusji bić się czy nie bić, bić się czy też codzienną pracą wzmacniać narodową substancję, dyskutowało i dyskutować będzie jeszcze wiele pokoleń polskich _ - mówił.

_ - Niezależnie od stanowiska zajmowanego w tej ważnej, potrzebnej debacie tłumaczącej nam także wiele sporów dnia dzisiejszego, wszyscy winniśmy szacunek polskiej krwi przelanej za ojczyznę. Bez tej ofiary krwi nie odrodziłaby się niepodległa Polska _ - zaznaczył Komorowski.

W przemówieniu prezydent nawiązał również do incydentów z 1 sierpnia, podczas obchodów 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Mimo apelu prezesa Związku Powstańców Warszawskich Zbigniewa Ścibor-Rylskiego o spokojny przebieg uroczystości, przed pomnikiem Gloria Victis wśród tłumu słychać było buczenie, gdy wieniec składali premier Donald Tusk i szef kancelarii prezydenta Jacek Michałowski.

Przybycie Antoniego Macierewicza część zgromadzonych powitała oklaskami. Wieczorem przebieg uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego zakłóciły okrzyki części zgromadzonych: _ Precz z komuną _; _ Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę _. Wygwizdano prezydent Warszawy.

Polacy - jak mówił prezydent - powinni wystrzegać się sytuacji, w których z pamięci o wielkich wydarzeniach naszej historii czyni się amunicję w partyjnej wojnie. Przekonywał, by solidarnie i narodowo traktować historię jako wspólny kapitał. _ - Powinniśmy go używać dla dobra wspólnego, a nie przeciw sobie _ - apelował. Zdaniem Komorowskiego nadużywanie pamięci o narodowych bohaterach uwłacza ich pamięci i jak najgorzej świadczy o ludziach decydujących się na takie zachowanie.

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/54/m215350.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dwa;lata;od;zaprzysiezenia;komorowskiego;mija;w;poniedzialek,66,0,1136962.html) *Jest prezydentem dwa lata. Nie było "targania po szczękach" * Zobacz, co Komorowski robił przez ten czas i jaką notę wystawiają mu politycy. - Warto pamiętać, że ocena Powstania Styczniowego była nie mniej dramatyczna i pociągająca za sobą głęboko odmienne poglądy, jak ta, która toczyła się wokół Powstania Warszawskiego _ - podkreślił prezydent.

Przypomniał, że w miejscu upamiętniającym miejsce stracenia przywódców Powstania Styczniowego z Romualdem Trauguttem na czele w 1919 r. obyła się wielka patriotyczna manifestacja, w której uczestniczyło 140 tys. osób. _ - Nie sądzę, aby ktokolwiek wtedy ulegał pokusie podkreślania różnic, nawet różnic w ocenie powstania, a tym bardziej różnic politycznych czy partyjnych _ - powiedział prezydent.

Przypominając słowa marszałka Józefa Piłsudskiego, że naród, który traci pamięć przestaje być narodem, Komorowski powiedział, że naród, który nie dba o swoją pamięć tak, by ona naród łączyła, szkodzi samemu sobie.

Prezydent podziękował również Senatowi za to, że 2 sierpnia ustanowił rok 2013 Rokiem Postania Styczniowego. Za to samo Komorowski podziękował także litewskiemu sejmowi, podkreślając, że 150 lat temu Polacy z Litwinami wspólnie walczyli o wolność przeciwko carskiemu imperializmowi.

Uroczystości odbyły się z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej, władz Warszawy, parlamentarzystów, harcerzy i mieszkańców stolicy. Pod Krzyżem Traugutta wartę honorową zaciągnęli żołnierze Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, którzy po modlitwie ekumenicznej w intencji straconych przywódców powstania styczniowego i poległych powstańców oraz uroczystym apelu poległych, oddali trzykrotną salwę honorową. Pod krzyżem złożono wieńce i zapalono znicze.

5 sierpnia 1864 r. na stokach warszawskiej Cytadeli zostali straceni członkowie rządu narodowego sprawującego władzę nad Powstaniem Styczniowym: Romuald Traugutt, Rafał Krajewski, Józef Toczyński, Roman Żuliński i Jan Jeziorański - zostali powieszeni po procesie wytoczonym im przez tłumiące powstanie rosyjskie władze zaborcze.

Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. Powstańcy zaatakowali rosyjskie garnizony w Królestwie Polskim. W ciągu trwających ponad 1,5 roku działań zbrojnych doszło do ponad tysiąca mniejszych lub większych potyczek, a w walkach wzięło w sumie udział co najmniej 150 tys. powstańców.

Walka powstańcza przez cały swój czas miała charakter rozproszonej akcji partyzanckiej. Powstańcom nie udało się opanować na dłużej większego terytorium, a władze powstania nie miały stałej siedziby. Po klęsce większych zgrupowań partyzanckich, m.in. w bitwach pod Węgrowem i Siemiatyczami, walkę toczyły głównie niewielkie oddziały.

Powstanie Styczniowe było najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX w. Bilans insurekcji był tragiczny - dziesiątki tysięcy poległych lub straconych przez Rosjan, zesłania na Syberię, konfiskaty majątków uczestników powstania.

Czytaj więcej w Money.pl
O godzinie 17 w całym kraju zawyją syreny Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, miało trwać 2-3 dni. Zakończyło się kapitulacją po 63 dniach zaciętych walk.
"Nie ma wolności bez wielobarwności" - _ Niech w tym marszu staną obok siebie ludzie różnych poglądów. Niech połączy ich wspólna idea suwerenności, silniejsza niż jakiekolwiek podziały i różnice _- namawiał powstańców Komorowski.
Świętują rocznicę powstania. Wręczyli im... Powstańcy Jan Rodowicz Anoda, Andrzej Romocki i Jan Romocki znaleźli się wśród odznaczonych Krzyżami Srebrnymi Orderu Virtuti Militari.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)