Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prof. Brzeziński odebrał Nagrodę im. Nowaka-Jeziorańskiego

0
Podziel się:

Prof. Zbigniew Brzeziński został uhonorowany we Wrocławiu, Nagrodą im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Prof. Brzeziński odebrał Nagrodę im. Nowaka-Jeziorańskiego
(Tobias Kleinschmidt/wikimedia.org)

Prof. Zbigniew Brzeziński, szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego w ekipie prezydenta USA Jimmy'ego Cartera (1977-1981), został uhonorowany we Wrocławiu, Nagrodą im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. Podczas laudacji dyrektor Ossolineum Adolf Juzwenko podkreślił, że nagrodę przyznano za zasługi w tworzeniu suwerennej i demokratycznej Polski oraz w wprowadzeniu jej w struktury euroatlantyckie.

Brzeziński powiedział, że każda obecność w Polsce ma dla niego wielkie znaczenie, ponieważ oddaje mu to, czego życie mu nie dało, czyli bezpośredniego udział w życiu Polski.

_ Mój starszy brat wziął udział w II wojnie światowej w armii generała Maczka. A źródłem mego głębokiego zadowolenia jest fakt, że ja miałem okazję wziąć bezpośredni udział w zimnej wojnie i przyczynić się do jej końca, i do treści jej końca, czyli odzyskania niepodległości przez Polskę _ - dodał Brzeziński.

Laureat wyjaśnił, dlaczego zdecydował się przyjąć tę nagrodę, choć przed laty postanowił zrezygnować z przyjmowania wszelkich wyróżnień.

_ Wiem, że Jan Nowak-Jeziorański przed śmiercią wymienił mnie jako jednego z ewentualnych odbiorców tej nagrody. Dlatego przyjmuję ją w pewnym sensie od niego, jako akt przyjaciela. Przyjmuję od kogoś, kogo niezmiernie szanowałem, podziwiałem i z którym bezpośrednio współpracowałem _- mówił Brzeziński.

Laureat finansową część nagrody przeznaczył na działalność Kolegium Europy Wschodniej, założonego przez Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu.

Zbigniew Brzeziński urodził się 28 marca 1928 r. w Warszawie, do szkoły podstawowej chodził w Przemyślu. W 1938 roku, w wieku 10 lat, wyjechał do Kanady, gdzie jego ojciec został skierowany na placówkę dyplomatyczną. Tam rodzinę Brzezińskich zastała wojna. Zdecydowali się pozostać na emigracji po dojściu komunistów do władzy w Polsce.

Brzeziński studiował nauki polityczne i ekonomię na uniwersytecie McGill w Montrealu, w 1953 roku obronił doktorat z nauk politycznych na Harvardzie, gdzie był wykładowcą do 1960. W 1958 otrzymał obywatelstwo amerykańskie. Jest twórcą powołanego na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku Instytutu Badań nad Przemianami Międzynarodowymi.

W latach 1977-1981 Brzeziński był doradcą prezydenta USA Jimmy'ego Cartera do spraw bezpieczeństwa narodowego i w tym czasie wywierał znaczący wpływ na amerykańską politykę zagraniczną. Postulował zaangażowanie USA w popieranie antysowieckiej partyzantki w Afganistanie i antykomunistycznego ruchu Solidarności w Polsce.

Niepowodzeniem zakończyła się natomiast jego polityka wobec Iranu, w tym próba odbicia zakładników przetrzymywanych przez tamtejszych rewolucjonistów w ambasadzie USA w Teheranie.

Z perspektywy czasu Brzeziński uznawany jest jednak za jednego z najwybitniejszych i najskuteczniejszych doradców prezydenckich ds. bezpieczeństwa narodowego (National Security Advisor) w nowoczesnej historii Stanów Zjednoczonych.

W czasie zimnej wojny odegrał czołową rolę w staraniach USA na rzecz demontażu i upadku komunizmu w Europie Wschodniej, w powstrzymaniu sowieckiej interwencji w Polsce po powstaniu Solidarności i w doprowadzeniu do porażki wojsk sowieckich w Afganistanie, co przyczyniło się do rozpadu ZSRR.

Brzeziński jest zwolennikiem budowy w Polsce elementów tzw. tarczy antyrakietowej. Obecnie doradza prezydentowi Barackowi Obamie.

Wręczana w stolicy Dolnego Śląska nagroda została ustanowiona 4 czerwca 2004 r. przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego, prezydenta Wrocławia, Uniwersytet Wrocławski, Zakład Narodowy im. Ossolińskich i Kolegium Europy Wschodniej. Wręczana jest osobom bądź instytucjom, których życie, działalność, aktywność przyczyniły lub przyczyniają się do tworzenia struktur niepodległej Polski oraz budowy społeczeństwa obywatelskiego.

Dotychczas wśród nagrodzonych znaleźli się: Tadeusz Mazowiecki, George Bush senior, Stanisław Szuszkiewicz, kardynał Jean-Marie Lustiger, Siergiej Kowalow, Vaclav Havel, Leszek Balcerowicz, Jerzy Koźmiński, Valdas Adamkus oraz Instytut Literacki _ Kultura _.

Czytaj więcej w Money.pl
"Ukraina dostaną pomoc Zachodu tylko jeśli..." Jeśli Ukraińcy nie będą walczyć z Rosją - jak to miało miejsce na Krymie - to Zachód nie udzieli im zbyt dużej pomocy.
Dziś w nocy Putin rozmawiał z Obamą To prawdopodobnie pierwsza rozmowa między prezydentami, odkąd USA zaczęło nakładać sankcje na Rosję.
Prof. Miodek "Zasłużony dla polszczyzny" Zajmuje się on badaniem języka polskiego od 45 lat, jest znanym popularyzatorem wiedzy o języku polskim.
kraj
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)