Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protest lekarzy w sprawie recept. Coraz większe utrudnienia

0
Podziel się:

Pacjenci, którzy nie otrzymają właściwie wypisanej recepty, będą mogli udać się między innymi do szpitalnych oddziałów ratunkowych, by tam wypisano im właściwą.

Protest lekarzy w sprawie recept. Coraz większe utrudnienia
(sjlocke/iStockphoto)

Mimo apelów Ministerstwa Zdrowia, Naczelna Rada Lekarska zamierza kontynuować protest. Rozpoczęta wczoraj akcja zakłada między innymi wypisywanie recept na leki refundowane z adnotacją _ refundacja do decyzji NFZ _. Ministerstwo Zdrowia apeluje do protestujących o podpisanie umów, równocześnie uruchamia procedurę awaryjną , a pomoc pacjentom deklarują NFZ i Rzecznik Praw Pacjenta.

Pacjenci, którzy nie otrzymają właściwie wypisanej recepty, będą mogli udać się między innymi do szpitalnych oddziałów ratunkowych, by tam wypisano im właściwą. Poprawki będą wprowadzali lekarze, którzy zgodzili się na warunki ministerstwa i NFZ. Informacje o tym gdzie można skorygować receptę mają być dostępne od jutra w każdej aptece. Ministerstwo apeluje też, by pacjenci donosili o przypadkach niewłaściwie wypisanych recept. Informacje tego typu można składać do dyrektorów przychodni, a także na infolinię NFZ i Rzecznika Praw Pacjenta.
Minister Arłukowicz zapowiedział, że jest gotowy spotkać się z lekarskimi związkami. Podkreślił jednak, że mnożą one oczekiwania. Najpierw domagały się nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, potem zmiany wzorów recept, a następnie dymisji szefa NFZ. Wszystkie te apele zostały wysłuchane, a z 10 postulatów lekarzy 8 zostało spełnionych - mówił minister zdrowia.

Szef Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz powiedział IAR, że protest nie będzie marginalny, a wielu lekarzy się do niego dołączy. Mają być wśród nich dentyści. Jak mówił, porozumienie jest blisko, ale najpierw powinna zostać uregulowana sprawa karania medyków za błędne wypisywanie recept. Jego zdaniem, kontrolerzy NFZ mają duże pole do interpretacji decydując jak zinterpretować _ niewłaściwe wypisywanie recept _. A za to grozi lekarzom 200 złotych kary.

Zdaniem Macieja Hamankiewicza, kuriozalnym pomysłem jest poprawianie recept w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Jego zdaniem, trudno będzie znaleźć lekarza, który przepisze cudzą receptę bez zbadania chorego. Medycy będą się bowiem obawiali, że za kilka lat będzie ich za to ścigał NFZ, który dziś każe im to robić.

Według szefa Naczelnej Rady Lekarskiej, lekarze są karani za to, za co nie powinni. Jego zdaniem, medycy powinni być rozliczani z leczenia, a nie ze spraw administracyjnych. W opinii Hamankiewicza, obecna sytuacja sprawia, że lekarze są de facto urzędnikami NFZ i są rozliczani za błędy, w odróżnieniu od ministra zdrowia czy szefowej Funduszu.

Również szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel nie widz podstaw do przerwania protestu. Jego zdaniem, wbrew deklaracjom resortu, niewiele się w sprawie karania lekarzy zmieniło. W jego opinii, ministerstwo wykazało się perfidią i cynizmem, bo nadal przewiduje kary. Tyle że tym razem są one inaczej opisane. Zdaniem Bukiela, obecnie obowiązują de facto te same zapisy, które zostały usunięte z ustawy refundacyjnej po proteście lekarzy.

Czytaj więcej w Money.pl Money.pl
Coraz większe kolejki u lekarzy. Oto powód Samorząd lekarski i związki zawodowe zrzeszające lekarzy od dziś rozpoczynają protest.
Jest decyzja w sprawie protestu lekarzy System jest tak skomplikowany, że nie da się uniknąć błędnego wypisywania recept - twierdzą lekarze.
Protest lekarzy. Tak odpowiedzieli szefowej NFZ Ocenili propozycje Agnieszki Pachciarz w sprawie surowych karach za niewłaściwe wypisywanie leków. Co czeka pacjentów?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)