Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przedterminowe wybory w gminie Kleszczów zakończone

0
Podziel się:

Zanotowano wysoką frekwencję w wyborach - na dwie godziny przez zamknięciem lokali przekroczyła ona 70 proc.

Przedterminowe wybory w gminie Kleszczów zakończone
(imagestock/iStockphoto)

Zakończyły się przedterminowe wybory wójta gminy Kleszczów (woj. łódzkie) - jednej z najbogatszych gmin w Polsce. O mandat ubiegało się czworo kandydatów, a do głosowania uprawnionych było prawie 4 tys. mieszkańców gminy.

Głosowanie odbywało się w trzech obwodowych komisjach wyborczych od godz. 8 do 22. Jak powiedziała przewodnicząca Gminnej Komisji Wyborczej Elżbieta Frankowska, głosowanie przebiegło spokojnie. Zanotowano wysoką frekwencję w wyborach - na dwie godziny przez zamknięciem lokali przekroczyła ona 70 proc.

O mandat wójta Kleszczowa ubiegali się: gminny radny Sławomir Chojnowski popierany przez KWW _ Razem dla Gminy _, Andrzej Głowacki startujący z własnego komitetu wyborczego, Tomasz Łuczyk (członek PiS) reprezentujący KWW _ Prawo i Samorządność _ oraz radna powiatowa Renata Skalska zgłoszona przez komitet Stowarzyszenia Na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Gminy Kleszczów.

Jeżeli żaden z kandydatów na wójta nie otrzyma ponad 50 proc. głosów, to za dwa tygodnie odbędzie się druga tura wyborów. Wezmą w niej udział dwaj kandydaci z najwyższym poparciem z pierwszej tury.

Przedterminowe wybory wójta gminy Kleszczów zostały ogłoszone po tym, gdy w maju NSA ostatecznie podtrzymał decyzję wojewody łódzkiego o wygaszeniu mandatu poprzedniej wójt Kazimiery T. Miało to związek z prawomocnym wyrokiem sądu warunkowo umarzającym postępowanie karne wobec niej w sprawie gminnych przetargów.

Wójt została odwołana w sierpniu ub. r. zarządzeniem zastępczym po tym, gdy jej mandatu nie uchylili radni gminy Kleszczów. Kazimiera T. nie rządzi jednak gminą już od ponad dwóch lat - została zatrzymana w maju 2011 r. przez CBA i ABW w związku z nieprawidłowościami przy obrocie ziemią. T. wyszła z aresztu za kaucją w wysokości pół mln zł, ale sąd zawiesił ją w pełnieniu funkcji wójta.

Gmina Kleszczów określana jest jedną z najbogatszych w Polsce; na jej terenie działają kopalnia węgla brunatnego i elektrownia Bełchatów, a także polskie i zagraniczne firmy skupione w Kleszczowskich Strefach Przemysłowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest zgoda w Brukseli. Polska dostanie... Największe ugrupowania polityczne w Parlamencie Europejskim opowiedziały się za przyjęciem unijnego budżetu na lata 2014-2020. Są jednak warunki.
Zniosą finansowanie partii? Większość... _ To z mojej strony nie jest tylko manifestacja, tylko kolejna próba, mam nadzieję, że tym razem skuteczna, przeprowadzenia tego w głosowaniu, tak, aby podatnik nie był przymusowo obciążany datkiem na partie polityczne _- mówi premier.
Ta sprawa wywraca koalicję. Tusk ostro _ Ja wiem, że dla pieniędzy niektórzy są gotowi zabić, ale myślałem, że nie tu w Sejmie _ - zaznaczył Tusk.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)