Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rocznica śmierci Jana Pawła II. Uroczystości na pl. Piłsudskiego

0
Podziel się:

Wielu uczestników modlitewnego czuwania, które rozpoczęło się o godz. 21, przyszło na plac z biało-czerwonymi flagami, uwagę zwracał latawiec wykonany z balonów doczepionych do kilkumetrowej polskiej flagi z napisem Jan Paweł II.

Rocznica śmierci Jana Pawła II. Uroczystości na pl. Piłsudskiego
(Wojtek Laski/East News)
bEDOWWlN

O duchowe przygotowanie do kanonizacji dwóch papieży - nie tylko Jana Pawła II, ale i Jana XXIII - zaapelował do wiernych metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas czuwania na pl. Piłsudskiego w rocznicę śmierci papieża Polaka.

Obaj papieże zostaną kanonizowani w Rzymie 27 kwietnia.

Wieczorem na pl. Piłsudskiego odbyły się uroczystości związane z dziewiątą rocznicą śmierci papieża. Od godz. 19 na telebimie wyświetlano filmy, które przybliżały postać Karola Wojtyły i jego pontyfikat, m.in. _ Śladami Wujka _ w reżyserii Krzysztofa Tchórzewskiego i Piotra Augustynka oraz rozmowę z dziennikarzami, którzy w kwietniu 2005 r. relacjonowali wydarzenia w Rzymie.

bEDOWWlP

Godzinę później w hali namiotowej na pl. Piłsudskiego rozpoczęła się adoracja relikwii Jana Pawła II - kropli krwi na fragmencie sutanny, jaką miał na sobie papież w dniu zamachu, 13 maja 1981 r.

Wielu uczestników modlitewnego czuwania, które rozpoczęło się o godz. 21, przyszło na plac z biało-czerwonymi flagami, uwagę zwracał latawiec wykonany z balonów doczepionych do kilkumetrowej polskiej flagi z napisem _ Jan Paweł II _.

To do tego napisu nawiązał na zakończenie uroczystości kard. Nycz, stwierdzając, że ma _ delikatne, ale ważne dopowiedzenie _. _ Polega ono na tym, żebyśmy w duchu, a może w domu fizycznie, dopisali na tej biało-czerwonej fladze także imię papieża Jana XXIII _ - powiedział hierarcha.

_ - Przygotowujemy się do dwóch ważnych kanonizacji, dwóch wielkich papieży XX wieku - podkreślił kard. Nycz - Przygotowujmy się do kanonizacji obu papieży, bo jesteś przecież członkami jednego Kościoła, który jest Kościołem Jana Pawła II, Kościołem Jana XXIII, Kościołem papieża Franciszka i papieża seniora Benedykta _ - apelował metropolita warszawski tuż przed tym, jak pobłogosławił wiernych relikwią Jana Pawła II.

bEDOWWlV

O godz. 21.37, czyli w porze, kiedy umarł Jan Paweł II, wojskowy trębacz odegrał utwór _ Cisza _.

Modlitewne czuwanie poprowadziły warszawskie wspólnoty parafialne; ich członkowie dzielili się refleksjami na temat wiary i nauczania Jana Pawła II. Odtwarzano też fragmenty papieskich homilii. Oprawę muzyczną czuwania przygotował chór Centrum Myśli Jana Pawła II, który na zakończenie odśpiewał ulubioną pieśń Jana Pawła II - _ Barkę _.

Proboszcz archikatedry św. Jana ks. Bogdan Bartołd przypomniał słowa papieża: _ Miejcie świętą ambicję być świętymi _. _ Dziś, w przededniu tak doniosłej dla nas chwili (kanonizacji ) Centrum Myśli Jana Pawła II zachęca nas do refleksji nad powołaniem do świętości każdego z nas _ - powiedział ks. Bartołd.

Według Centrum, uroczystości to symboliczna inauguracja obchodów kanonizacyjnych Jana Pawła II. Kanonizacja odbędzie się 27 kwietnia w Rzymie.

bEDOWWlW

Na pl. Piłsudskiego przy krzyżu i tablicy, upamiętniającej mszę św. odprawioną w 1979 r. podczas pierwszej pielgrzymki do Polski, ustawiano znicze i złożono kwiaty. Można było też kupić okolicznościowe znaczki wydane przez Pocztę Polską z okazji kanonizacji błogosławionych papieży Jana Pawła II i Jana XXIII.

Uroczystości związane z rocznicą śmierci papieża Polaka odbywały się w stolicy przez całą środę. O godz. 17 metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz odprawił rocznicową mszę świętą w kościele św. Anny na Wilanowie. Po nabożeństwie odbył się koncert organowy Emanuela Bączkowskiego dedykowany Janowi Pawłowi II. W salach wystawowych Wieży Trzeciego Tysiąclecia, znajdujących się obok kościoła została otwarta wystawa prac Ewy i Macieja Berbeków _ Między niebem a ziemią _.

Przed południem w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego odbyło się sympozjum poświęcone papieżowi zorganizowane wspólnie z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Natomiast w Centralnej Bibliotece Wojskowej została otwarta wystawa i sympozjum _ Jan Paweł II a wojsko _.

Czytaj więcej w Money.pl
Papież sam zadecyduje o dacie kanonizacji Dzisiaj komisja kardynałów i biskupów z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zaaprobowała w głosowaniu cud wybrany do kanonizacji polskiego papieża.
Rzym reklamuje się przy okazji kanonizacji Dwa miliardy ludzi na całym świecie będą oglądać transmisję z kanonizacji Jana Pawła II - poinformował burmistrz Rzymu Ignazio Marino.
Tu zobaczysz pistolet, z którego strzelano do Jana Pawła II Browning nigdy nie był wystawiany w Rzymie. Teraz trafił do Polski.
bEDOWWmq
kraj
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)