Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Romowie w Polsce. Jak ich kształcić?

0
Podziel się

30 procent młodych Romów nie chodzi do szkoły - tak wynika z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Romowie w Polsce. Jak ich kształcić?
(sxc.hu/gokoroko)
bDfgzvIl

Samorządy starają się to zmienić, dlatego w szkołach tworzone są klasy integracyjne, powstają też specjalne programy nauczania. Edukacyjne zaniedbania mają potem poważne konsekwencje.

Bez wykształcenia i kwalifikacji Romom trudniej jest znaleźć pracę i swoje miejsce w lokalnej społeczności. Władze Radomia starają się temu zaradzić i jak przypomina odpowiedzialny za oświatę wiceprezydent miasta Ryszard Fałek od dziesięciu lat samorząd robi wiele, by wyrównywać szanse dzieci polskich i romskich. Jednym ze sposobów jest zatrudnienie asystentów, którzy są stale w kontakcie z romskimi rodzinami i pilnują, by najmłodsi realizowali obowiązek szkolny.

Ich zadaniem jest także przygotowywanie specjalnych programów edukacyjnych, organizowanie festynów i imprez, dzięki którym uczniowie mają możliwość poznania się i zaakceptowania różnic.

bDfgzvIn

Karol Kwiatkowski, prezes Centralnej Rady Romów w Polsce docenia wysiłek radomskiego samorządu. Jego zdaniem jest znacznie lepiej niż jeszcze kilkanaście lat temu, ale i tak pozostało wiele do zrobienia. W Polsce według ostatniego spisu ludności mieszka 17 tysięcy Romów.

bDfgzvIO
KOMENTARZE
(0)