Notowania

palikot
08.11.2012 16:22

Ruch Palikota będzie walczył z niepłodnością

- Niemal dwadzieścia par na sto nie może mieć dzieci. To w Polsce sześć milionów - alarmują posłowie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jakub SZAMETO/East News)

Poprawę diagnozowania chorób powodujących niepłodność, refundowanie leków i zwiększenie nadzoru nad klinikami, w których leczą się bezdzietne pary - proponuje Ruch Palikota. Niepłodność to nie tylko in vitro - podkreślają politycy Ruchu.

_ Niemal dwadzieścia par na sto nie może mieć dzieci - to w Polsce sześć milionów _ - alarmowała podczas czwartkowej konferencji prasowej posłanka RP Halina Szymiec-Raczyńska. Jak podkreśliła, niepłodność tak wielu par powoduje w Polsce problemy demograficzne i może być w przyszłości przyczyną zawalenia się systemu emerytalnego.

Według Szymiec-Raczyńskiej podczas pięciu lat rządów PO problem niepłodności był marginalizowany, zaś _ w czasach politycznie gorących był sprowadzany do kłótni o in vitro _. _ Tymczasem metoda in vitro może rozwiązać problem zaledwie dwóch procent niepłodnych par, co z pozostałymi 98 proc? _ - pytała.

Niepłodnym parom ma pomóc przygotowana przez RP strategia walki z niepłodnością, zakładająca m.in. _ szybkie i bezpieczne _ diagnozowanie. Ruch chce też ustanowienia centrum organizacyjno-koordynacyjnego do spraw medycznie wspomaganej prokreacji, które nadzorowałoby leczenie bezpłodności i doradzałoby ministerstwu zdrowia ws. udzielania pozwoleń dla klinik, które chcą prowadzić lub już prowadzą tego typu działalność.

Zdaniem posłanki RP, należy też powstrzymać handel zarodkami i wprowadzić przepisy karzące ośrodki, które leczą bezpłodność bez stosownych pozwoleń oraz tych, które pośredniczą przy zawieraniu tzw. umów surogacyjnych.

Także refundacja leków i wprowadzenie odpisu od podatku - zdaniem Szymiec-Raczyńskiej - pomoże parom leczącym bezpłodność. - _ Problematyka niepłodności jest dla mnie tak ważna, że będę pukała do wszystkich drzwi, aż leki te będą refundowane _ - zapowiedziała Szymiec-Raczyńska.

Czytaj więcej o Ruchu Palikota
Wielkie oburzenie Palikota. "To jest karygodne" Janusz Palikot skrytykował stanowisko Episkopatu Polski w sprawie poszanowania wolności sumienia parlamentarzystów.
Podarują Tuskowi spawarkę. Za słowa o... Za przejaw cynizmu i obłudy uznał Janusz Palikot wypowiedź premiera Donalda Tuska, że wolałby być wybitnym spawaczem niż wiecznie bezrobotnym politologiem.
Tagi: palikot, niepłodność, walka, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz