Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Scenariusze PO: Koalicja z PSL, a może SLD

0
Podziel się:

PO liczy się z tym, że nie wystarczy jej głosów, by rządzić tylko z PSL. Jako plan B zakłada wyciąganie pojedynczych posłów z innych klubów, przede wszystkim z SLD.

Scenariusze PO: Koalicja z PSL, a może SLD
(EAST NEWS)

PO liczy się z tym, że nie wystarczy jej głosów, by rządzić tylko z PSL. Jako plan B zakłada _ wyciąganie _ pojedynczych posłów z innych klubów, przede wszystkim z SLD. Pod uwagę bierze też współpracę z Sojuszem, ale pod warunkiem, że dojdzie w nim do zmiany przywództwa.

Sondażowe wyniki wzmacniają pozycję Donalda Tuska. Według anonimowych informatorów z kierownictwa PO, Tusk chciałby powrotu do rządu Grzegorza Schetyny jako wicepremiera i ministra transportu. Ten jednak woli zostać w Sejmie jako marszałek Izby.

Politycy Platformy zapewniają, że chcą kontynuować współpracę z PSL. W nieoficjalnych rozmowach przyznają jednak, że mandaty PO i PSL mogą im nie wystarczyć, by rządzić samodzielnie.

Platforma nie chce jednak szukać trzeciego koalicjanta. W razie potrzeby będzie natomiast próbować wyciągać pojedynczych posłów ze wszystkich klubów, a zwłaszcza z SLD. Ma jej to ułatwić słaby wynik odnotowany przez Sojusz i rozczarowanie, jakie już dzisiaj głośno wyrażają politycy tej partii.

źródło: PKW na podstawie danych z ponad 63 proc. komisji

_ - Będziemy się uważnie przyglądać, co stanie się w najbliższych dniach z Grzegorzem Napieralskim i jego ekipą, bo to może nam znacząco ułatwić sprawę _ - powiedział jeden z liderów PO.

**Money.pl o wyborach

Inny twierdzi, że SLD mogłoby być także w ostateczności partnerem koalicyjnym dla PO, ale pod warunkiem, że stery w partii przejąłby tandem Ryszard Kalisz i Leszek Miller sterowani przez Aleksandra Kwaśniewskiego.
_ - Na razie jednak poczekamy, jak politycy SLD rzucą się do gardła Napieralskiemu i będziemy obserwować rozwój wydarzeń _ - dodał.

PO nie będzie na razie prowadzić żadnych rozmów z Januszem Palikotem i jego partią. _ - Zobaczymy, jakich ludzi wprowadzi do Sejmu Palikot i jeśli będzie tam ktoś rozsądny, to też spróbujemy takie osoby przechwycić _ - mówił jeden z działaczy PO. Politycy PO przyznają, że współpracy z Palikotem nie wyobraża sobie przede wszystkim Grzegorz Schetyna.

Jeśli chodzi o współpracę z PSL, to w przypadku, gdy ostateczne wyniki wyborów potwierdzą te sondażowe, to ludowcy nie mają co liczyć na wzmocnienie swojej dotychczasowej pozycji w rządzie. _ - PSL musi mieć bowiem świadomość, że w związku ze słabym wynikiem SLD, Sojusz staje się dla nas alternatywą do współpracy _ - mówi nieoficjalnie polityk PO.

Bardzo dobre, sondażowe, wyniki wyborów bardzo wzmacniają pozycję Tuska, który będzie miał teraz większą swobodę w doborze składu swojego gabinetu; w jego rządzie na pewno mają zostać: Jacek Rostowski, Radosław Sikorski i Elżbieta Bieńkowska. Tusk dobrze ocenia też pracę nowego szefa MON Tomasza Siemoniaka.

Wolną rękę w sprawie pozostania w rządzie ma mieć Ewa Kopacz. W wypowiedziach po ogłoszeniu sondaży Kopacz deklarowała wolę kontynuowania pracy na stanowisku ministra zdrowia.

W gabinecie Tuska nie będzie natomiast miejsca dla Cezarego Grabarczyka. Premier chce, aby do rządu powrócił Grzegorz Schetyna jako wicepremier. Chciałby mu powierzyć nowy resort transportu, który ma powstać w zastępstwie Ministerstwa Infrastruktury. Schetyna jednak, jak mówi nieoficjalnie jeden z polityków PO, _ broni się rękami i nogami przed rządową posadą _. _ Schetyna woli zostać ponownie marszałkiem Sejmu, gdyż ta funkcja umacnia jego pozycję i daje mu większą swobodę _.

Dziś ma dojść do rozmów kierownictwa PO na temat powyborczych scenariuszy. Niewykluczone, że Donald Tusk i Grzegorz Schetyna spotkają się także z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Z kolei w połowie tygodnia ma się zebrać zarząd krajowy Platformy.

O ewentualnych koalicja czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t134889.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komorowski;chce;szybkich;rozmow;na;temat;koalicji,47,0,932655.html) Pośpiech Komorowskiego. Liczy na opozycję Prezydent liczy też na współpracę ze wszystkimi partiami, które znajdą się w parlamencie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/23/t160791.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/wynik;tych;wyborow;to;nowy;cud;nad;wisla,41,0,932649.html) Wynik tych wyborów to nowy cud nad Wisłą Dlaczego PO wygrała - zastanawia się redaktor naczelny Money.pl Tomasz Bonek.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/t97450.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/schetyna;wyklucza;koalicje;z;pis;i;palikotem,116,0,925300.html) Schetyna o koalicji. "Moim marzeniem jest..." _ Jestem przekonany, że misję formowania rządu prezydent powierzy Donaldowi Tuskowi _ - oznajmił marszałek Sejmu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/8/t136968.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kalisz;zadnej;koalicji;z;pis-em;i;palikotem,86,0,924502.html) Kalisz o przeszłości Palikota. Jest zgrzyt Zdaniem Ryszarda Kalisza, konkurent SLD w walce o lewicowych wyborców Janusz Palikot jest populistą,
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)