Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sezon narciarski
16.12.2012 09:23

Sezon narciarski 2012/2013 już zainaugurowany

Wczoraj na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem odbyło się ogólnopolskie otwarcie sezonu narciarskiego 2012/13.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Momot)

Wczoraj na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem odbyło się ogólnopolskie otwarcie sezonu narciarskiego 2012/13. Poprzedziło je seminarium, podczas którego burmistrz Zakopanego poinformował, że miasto stara się o 32 mln zł dotacji na rozbudowę narciarskich tras biegowych.

Otwierając sezon narciarski 2012/2013, marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa przypomniał, że w Małopolsce na miłośników białego szaleństwa czeka 55 stacji narciarskich i ponad 250 km tras. _ - Wszystkie są doskonale przygotowane do sezonu, większość z nich już przyjmuje narciarzy, a kolejne ruszą niebawem _ - zapewnił.

Burmistrz Zakopanego Janusz Majcher powiedział, że na przełomie września i października złożył aplikację do Banku Programów Regionalnych. _ - Zwróciliśmy się do Banku Programów Regionalnych o 32 miliony złotych, które przeznaczone zostaną na wykup terenów, budowę stadionu biegowego oraz modernizację i rozbudowę tras narciarskich w rejonie Wielkiej Krokwi. Program obejmuje lata 2014-20, jednak mamy obietnice, że pierwsze pieniądze otrzymamy już w roku przyszłym _ - powiedział Majcher.

Na zimowy sezon przygotowani są już górscy ratownicy, którzy co roku pomagają kontuzjowanym narciarzom na stokach. Naczelnik Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Jacek Dębicki zapewnił, że wszystkie grupy regionalne ratowników są już w pełni gotowości do pełnienia służby na stokach narciarskich. W minionym tygodniu ratownicy w Tatrach, w Kotle Gąsienicowym przeprowadzili zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia, polegające na ewakuacji z wyciągu krzesełkowego na Kasprowy Wierch 160 osób.

Co roku na stokach narciarskich, zwłaszcza w czasie zimowych ferii szkolnych, dochodzi do setek wypadków, głównie złamań kończyn lub kontuzji stawów. Ratownicy przypominają, że dla własnego bezpieczeństwa narciarze powinni używać kasków ochronnych. Ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach nakłada obowiązek używania kasków ochronnych na stokach narciarskich przez osoby do 16. roku życia. W ubiegłym sezonie zimowym tylko na Podhalu doszło do ponad 2 tys. kontuzji narciarskich.

Podczas seminarium poprzedzającego oficjalne otwarcie sezonu była mowa m.in. na temat wpływu inwestycji na rozwój turystyki zimowej. Posłanka PO Jagna Marczułajtis przedstawiła projekt _ Zimowe Igrzyska Olimpijskie Kraków 2022 _. Marczułajtis jest przewodniczącą komitetu aplikacji ZIO.

Zdaniem Marczułajtis propozycja wspólnej organizacji igrzysk ma o wiele większe szanse powodzenia niż kandydatura Zakopanego zgłaszana w latach 90. Według projektu konkurencje rozgrywane na lodzie oraz oficjalne ceremonie - otwarcia i zamknięcia igrzysk - mają się odbyć w Krakowie i okolicy, zaś narciarstwa klasycznego oraz biathlonu i snowboardu w Zakopanem. Słowacy mają zorganizować rywalizację w konkurencjach alpejskich, jak i częściowo turniej hokejowy.

Decyzja o tym, kto zostanie gospodarzem zimowych igrzysk za 10 lat, zapadnie podczas sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w 2015 r. Polska propozycja ma konkurować m.in. ze szwajcarskim Sankt Moritz, Barceloną i Oslo.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaczynali od figurek z drewna, dziś to kurort To tu na narty przyjeżdża Johnny Depp, książę William z żoną, czy Penelope Cruz, gdy jest w Europie. Sezon trwa do połowy maja, więc jest jeszcze szansa na zimowe szaleństwo.
100 km na godzinę na nartach. Odważysz się? Dotychczasowy rekord to 98 km/h. Aby go pobić 300 śmiałków weźmie udział w zjeździe z Tatrzańskiej Łomnicy. To sześć kilometrów ostrej jazdy na tak zwaną krechę.
Kupujesz narty? Uważaj na sztuczki sklepów - Narty specjalnie dla kobiet? To tylko wymysł marketingowy, a niestety działa - ostrzega Joanna Wosińska z fundacji Pro-test.
Tagi: sezon narciarski, narty, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz