Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śledztwo w sprawie Pyjasa. Sprawa przeciwko biegłym umorzona

0
Podziel się:

Czy biegli przedstawiali fałszywe dane? Trudno o tym przesądzić, dlatego prokuratura podjęła taką decyzję.

Śledztwo w sprawie Pyjasa. Sprawa przeciwko biegłym umorzona
(PAP/Andrzej Grygiel)

Łódzka prokuratura badała, czy mogło dojść do przedstawienia przez biegłych medycyny sądowej fałszywej opinii, co do śmierci krakowskiego opozycjonisty. Nie udało się tego ustalić.

O zakończeniu postępowania poinformował rzecznik prokuratury, Krzysztof Kopania. Powodem takiej decyzji był brak podstaw do stwierdzenia, że biegli, którzy tę opinię opracowywali, świadomie dokonali fałszerstwa. Doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożyła latem ubiegłego roku siostrzenica Pyjasa.

- _ Żeby mówić o popełnieniu przestępstwa przez biegłych, należałoby wykazać, że świadomie opracowali nieprawdziwe opinie. Takiego wniosku wyprowadzić się nie da _ - mówił Kopania.

Według śledczych biegli mają prawo do wyciągania własnych wniosków. _ - Fakt, że nie są one zbieżne z oceną stron postępowania nie przesądza o fałszywości opinii _ - dodał.

Jak mówił, w ramach śledztwa łódzka prokuratura przesłuchała siostrzenicę Pyjasa oraz wszystkich biegłych medycyny sądowej z Wrocławia, Gdańska i Bydgoszczy. Zapoznała się również z dokumentacją krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej, który prowadził kilka śledztw w sprawie śmierci opozycjonisty.

W ramach ostatniego postępowania w kwietniu 2010 roku odbyła się ekshumacja szczątków Pyjasa. IPN sformułował 22 pytania pod adresem biegłych powołanych do oględzin zwłok. Ich opinia dotarła do IPN pod koniec stycznia ubiegłego roku. Kolejne dwie opinie uzupełniające stanowiły odpowiedzi na dalsze 33 pytania prokuratora. W każdej z nich konsekwentnie i jednoznacznie potwierdzali wersję, że przyczyną śmierci był upadek z wysokości co najmniej 7 metrów.

Z opinią nie zgadza się siostrzenica Pyjasa. Już wcześniej zgłaszała ona zastrzeżenia do ustaleń biegłych. Formułowała je m.in. publicznie podczas pogrzebu ekshumowanych szczątków Pyjasa. Obecny wtedy na pogrzebie prokurator IPN, zastrzegając, że wypowiada się _ jako osoba prywatna _, ocenił, że zarzuty są _ absurdalne _.

IPN zastrzeżenia siostrzenicy opozycjonisty skierował do krakowskiej prokuratury, która wszczęła śledztwo _ w sprawie utrudniania postępowania IPN poprzez zacieranie śladów przestępstwa, ujawnionych w trakcie ekshumacji szczątków Stanisława Pyjasa _. Śledztwo to w lipcu zeszłego roku zostało umorzone z powodu _ niestwierdzenia znamion przestępstwa _.

Ciało Stanisława Pyjasa znaleziono 7 maja 1977 r. w bramie kamienicy przy ul. Szewskiej w Krakowie. Prokuratura umorzyła wówczas śledztwo, uznając, że zebrany materiał dowodowy _ prowadzi do wniosku, że wyłączną przyczyną śmierci Stanisława Pyjasa był nieszczęśliwy wypadek spowodowany przez niego samego _.

Według ówczesnej prokuratury najprawdopodobniej znajdujący się w stanie _ poważnego stanu nietrzeźwości _ student potknął się o nierówności posadzki. _ To spowodowało nieamortyzowany rękami upadek, utratę przytomności, obrażenia i krwotok, w wyniku którego nastąpiło zachłyśnięcie się i uduszenie _ - stwierdziła prokuratura.

Dla przyjaciół i znajomych Pyjasa ta wersja okoliczności jego śmierci była od początku niewiarygodna. Wiedzieli, że interesowała się nim SB. Śmierć Pyjasa była impulsem do utworzenia w 1977 r. Studenckiego Komitetu Solidarności. Śledztwo wznowiono w 1991 r., a potem jeszcze kilkakrotnie podejmowano i umarzano z powodu niemożności wykrycia sprawców. Według ówczesnych ustaleń prokuratury Stanisław Pyjas został śmiertelnie pobity.

Czytaj więcej o kontrowersyjnych śledztwach
Śmierć Andrzeja Leppera. Tego prokurator nie ujawnił Policjanci znaleźli na miejscu tragedii sporą liczbę wezwań do zapłaty.
Strzał w prokuraturze. Zdecydowali o śledztwie Wczoraj doszło już do przesłuchania rannego prokuratora, który przebywa w poznańskim szpitalu.
Były szef UOP nie stanie przed sądem Dochodzenie dotyczyło sprawy rzekomego przyjęcia łapówki przez byłego szefa UOP.
kraj
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)