Notowania

poparcie dla partii
10.02.2012 17:04

Sondaż poparcia dla partii. Najgorsze notownia PO od 5 lat

Według TNS OBOP, gdyby wybory odbyły się na początku lutego, PO uzyskałaby 28 proc. głosów, a PiS - 26 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Grzegorz Rogiński/KPRM)

_ - Sondaże mnie martwią, ale nie załamują _ - powiedział premier Donald Tusk, proszony o komentarz do najnowszego sondażu TNS OBOP, z którego wynika, że Platforma ma najgorsze notowania i najmniejszą przewagę nad PiS od wygranych wyborów w 2007 roku.

Według TNS OBOP, gdyby wybory odbyły się na początku lutego, PO uzyskałaby 28 proc. głosów, a PiS - 26 proc. Na Ruch Palikota chciało głosować 10 proc. badanych, na SLD - 9 proc., a na PSL - 5 proc.

W porównaniu ze styczniem znacząco zmniejszyło się poparcie dla Platformy (o 9 punktów procentowych), a jednocześnie wzrósł odsetek osób gotowych oddać głos na Prawo i Sprawiedliwość (o 4 punkty procentowe). Na Ruch Palikota zagłosowałoby w lutym o 2 punkty procentowe badanych więcej niż w styczniu, a na SLD - o 3 punkty procentowe więcej. O 1 punkt procentowy wzrosło poparcie dla PSL, które w styczniowym sondażu nie przekroczyło progu wyborczego.

O wynik najnowszego sondażu TNS OBOP pytany był również rzecznik rządu Paweł Graś. Przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że spadek notowań PO, to bardzo poważny sygnał ostrzegawczy dla rządu - i sygnał ten jest traktowany z pełną powagą i pokorą. _ - Musimy wyciągnąć z niego wnioski, na ten wynik złożyło się szereg wydarzeń z początku roku - zarówno zamieszanie związane z ustawą refundacyjną, jak i burza, która wybuchła przy okazji ratyfikacji umowy ACTA _ - zaznaczył.

W jego ocenie, wyniki sondażu, to także sygnał dla Platformy, aby była jeszcze bliżej ludzi i aby jeszcze lepiej tłumaczyła trudne reformy. _ - Wszystkie ręce na pokład _ - podkreślił._ - Mleko się rozlało, dlatego teraz będziemy się starali, i przyłożymy się do tego, żeby zarówno ze strony rządu, Platformy, jak i ze strony klubów koalicyjnych, rozpoczęła się taka żmudna i trudna praca nad odbudową zaufania, nad tłumaczeniem obywatelom, dlaczego reformy - które są niepopularne i bolesne - są konieczne _ - powiedział Graś.

Rzecznik rządu powiedział również, że rząd chciał, aby rozmowy o podniesieniu wieku emerytalnego rozpoczęły się zanim na posiedzeniu Rady Ministrów pojawi się ostateczny projekt ustawy w tej kwestii. - _ Będziemy walczyć i przekonywać _ - podkreślił.

_ - Mam nadzieję, że projekt ustawy będzie efektem kompromisu, będzie koalicyjny, spójny, jednolity i będziemy go bronić _ - zaznaczył Graś. Rzecznik rządu zapewnił też, że Platforma nigdy nie działa _ pod sondaże _, a styczeń to - jak podkreślił - zawsze dla Platformy trudny okres.

Czytaj więcej na temat poparcia dla partii w Money.pl
Najnowszy sondaż. Zaskakujący wynik PO Zamieszanie związane z wprowadzeniem w życie ustawy refundacyjnej, nowe fakty w sprawie katastrofy Smoleńskiej oraz spór o ACTA. Zobacz jak wpłynęły na poparcie dla partii.
Najnowszy sondaż. Rośnie poparcie dla... Gdyby dziś odbywały się wybory parlamentarne wygrałaby Platforma Obywatelska z 37-procentowym poparciem
Nowy sondaż, zobacz różnicę między PO i PiS Eksperci tłumaczą, że w przypadku Platformy mamy do czynienia z _ sezonowością _
Tagi: poparcie dla partii, po, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz