Notowania

donald tusk
19.12.2011 16:45

Spotkanie Tuska z premierem Finlandii. "Wejdą na wyższy poziom"

Obaj premierzy rozmawiali o kryzysie gospodarczym w Europie, o relacjach pomiędzy oboma krajami oraz o projekcie Partnerstwa Wschodniego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krzysztof JASTRZEBSKI/East News)

Energetyka jądrowa, kryzys gospodarczy, partnerstwo wschodnie i perspektywa finansowa UE były tematami rozmów premierów Polski i Finlandii. Szef polskiego rządu został zaproszony do Helsinek, które ma odwiedzić latem przyszłego roku.

aktualizacja 17:25

Na konferencji prasowej, w której uczestniczyli Donald Tusk i Jyrki Katainen, szef polskiego rządu zapowiedział podniesienie relacji polsko-fińskich na _ wyższy poziom _.

Premierzy rozmawiali m.in. o energetyce jądrowej. _ - Po dzisiejszej rozmowie jeszcze bardziej wzrosło moje przekonanie o sensowności podjęcia programu jądrowego także w Polsce _ - powiedział Tusk. Jak poinformował, podczas przyszłorocznej wizyty w Finlandii odwiedzi miejsce budowy jednej z fińskich elektrowni jądrowych.

Rozmowa dotyczyła też kryzysu gospodarczego w Europie. Tusk deklarował, że Finlandia i Polska mają wiele wspólnych poglądów na przyszłość Europy, szczególnie _ w kontekście debaty o przyszłej umowie międzynarodowej _.

Wspólne punkty widzenia szefowie rządów odnotowali też w obszarze Wspólnej Polityki Rolnej oraz unijnej polityki spójności - poinformował Tusk. Premier powiedział po spotkaniu, że liczy na zacieśnienie współpracy polsko-fińskiej w kwestii Białorusi.

- _ Kilka ciepłych słów na temat partnerstwa wschodniego i prezydencji przyjąłem z wdzięcznością i satysfakcją. Ja bardzo gorąco liczę też na dalszą współpracę między Finlandią a Polską, jeśli chodzi o Białoruś. Jestem przekonany, że dotychczasowa praktyka obu naszych państw, a więc zero tolerancji dla łamania praw człowieka przez reżim Łukaszenki, równocześnie pełna otwartość na Białoruś i jej mieszkańców jeśli chodzi o przyszłość. Ten sposób postępowania przyniesie niedługo efekty, jakich się spodziewamy _ - mówił premier.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI PREMIERA TUSKA:

Obaj premierzy rozmawiali również o współpracy Polski i Finlandii w regionie Morza Bałtyckiego. Oba kraje są między innymi koordynatorami jednego z obszarów priorytetowych Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego, którego celem jest redukcja zanieczyszczenia.

_ - Chcielibyśmy, aby ten region był coraz częściej traktowany jako region pewnej kultury gospodarczej i finansowej _ - oświadczył polski premier.

Według Tuska, Polska i Finlandia mają wspólne poglądy na wieloletni budżet UE. _ Jesteśmy przekonani, że sytuacja kryzysowa w Europie nie pozwala na wyraźny wzrost budżetu europejskiego. Ale jednocześnie jesteśmy przekonani, że budżet - jak i inne formy współpracy w Europie - wymagają ochrony - szczególnie teraz w czasie kryzysu, kiedy niektórzy kwestionują sens wspólnoty europejskiej _ - oświadczył polski premier. Jak poinformował, Katainen podczas wizyty w Polsce rozmawiał również z ministrem finansów Jackiem Rostowskim i z prezesem NBP Markiem Belką.

W imieniu swoim i Katainena, Tusk opowiedział się też za pogłębianiem jednolitego rynku UE. Katainen dodał, że Finlandia opowiada się za UE z mocnymi instytucjami, szczególnie Komisją Europejską. _ - A więc ściślej zintegrowana Unia, która skoncentruje się na poprawie konkurencyjności i na wspólnym, jednolitym rynku _ - podkreślił. Fiński premier komplementował dobiegającą końca polską prezydencję. Jak mówił, została ona bardzo dobrze przeprowadzona, a sprawy ważne dla zjednoczonej Europy zyskały nowy wymiar.

_ - Ze strony Finlandii chciałbym bardzo podziękować za ten okres prezydencji i za to osobiste, głębokie zaangażowanie po stronie Europy, jakie pan wykazał _ - zwrócił się do Tuska.

Polski premier mówił, że liczy na dalszą współpracę Helsinek w kwestii Białorusi. _ Jestem przekonany, że dotychczasowa praktyka obu naszych państw, a więc zero tolerancji dla łamania praw człowieka przez reżim Łukaszenki - a równocześnie pełna otwartość na Białoruś i jej mieszkańców, jeśli chodzi o przyszłość - że ten sposób postępowania przyniesie już niedługo efekty, jakich się spodziewamy _.

Katainen oświadczył, że Finlandii bardzo zależy na zacieśnieniu i pogłębieniu relacji z Polską. Dodał, że zacieśnienie współpracy z Warszawą było jedną z jego obietnic przedwyborczych. Podkreślił, że Polska jest dużym krajem europejskim, rosnącym i dynamicznym rynkiem. Opowiedział się za zacieśnieniem współpracy bilateralnej również w wymiarze gospodarczym.

Jyrki Katainen jest premierem Finlandii od czerwca. To pierwsza wizyta nowego szefa fińskiego rządu w Polsce. Poprzednia premier Mari Kiviniemi przebywała z oficjalną wizytą w naszym kraju w styczniu tego roku.

O Finlandii czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/139/t32907.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/pod;wplywem;polski;finlandia;zmienila;zdanie,185,0,967353.html) Dzięki zabiegom Polski zmienili zdanie Finlandia wycofała swój sprzeciw wobec rozszerzenia strefy Schengen o Bułgarię i Rumunię.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t148412.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/oni;pierwsi;opuszcza;strefe;euro;to;nie;grecja,43,0,946475.html) Pierwsi opuszczą strefę euro? To nie Grecja Niewielki kraj z dobrym bilansem płatniczym, zdrowymi finansami i silną gospodarką. To kusi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t148412.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;finlandii;maja;nowego;premiera,138,0,859274.html) W Finlandii mają nowego premiera Fiński parlament zdecydowaną większością głosów wybrał lidera konserwatywnej Koalicji Narodowej Jyrki Katainena.
Tagi: donald tusk, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz