Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stosunki polski-litewskie warte wysiłu zdaniem prezydenta

0
Podziel się:

Dla każdej mniejszości narodowej sprawą fundamentalną jest istnienie, w dobrej kondycji, szkolnictwa narodowego.

Stosunki polski-litewskie warte wysiłu zdaniem prezydenta
(Reporter)

Prezydent Bronisław Komorowski uważa, że przyszłość stosunków polsko-litewskich jest na tyle ważna, że warto w obu krajach _ wykonać wysiłek _ na rzecz dostrzeżenia wagi problemów mniejszości narodowych._ _

_ - Tak, aby te mniejszości nie stawały się zakładnikami złych relacji między państwami albo nieporozumień między państwami. Tak, żeby mniejszości narodowe czuły szacunek, zainteresowanie życzliwe ze strony państwa litewskiego i państwa polskiego _ - powiedział Komorowski dziennikarzom w Puńsku (Podlaskie), gdzie są największe w Polsce skupiska mniejszości litewskiej.

Wcześniej prezydent spotkał się tam z młodzieżą, a potem z przedstawicielami mniejszości litewskiej. Spotkania odbyły się w tamtejszym Liceum z Litewskim Językiem Nauczania. Poprzedził je udział Komorowskiego we mszy świętej po litewsku w puńskim kościele.

Prezydent zwrócił uwagę na znaczenie oświaty mniejszości narodowych. Jak powiedział, dla każdej mniejszości narodowej - litewskiej w Polsce i polskiej na Litwie - _ sprawą fundamentalną jest istnienie, w dobrej kondycji, szkolnictwa narodowego _.

_ - Bo bez szkolnictwa, bez systemu edukacji nie ma żadna mniejszość narodowa szansy na przetrwanie, nie ma szansy na przekazanie do skarbnicy wspólnej, w konkretnym państwie, także bogactwa własnej odrębnej kultury, języka i tradycji _ - dodał Komorowski.

Powiedział dziennikarzom, że w czasie spotkania z przedstawicielami mniejszości litewskiej przedstawionych zostało wiele problemów tej społeczności. Szczegółów nie podał, powiedział jedynie, że _ nie ma takiej mniejszości na świecie, która byłaby wolna od lęków, wolna od problemów _. _ Ale przynajmniej część z tych problemów będziemy próbowali rozwiązać _ - zadeklarował Komorowski.

Wójt Puńska Witold Liszkowski powiedział, że na spotkaniu z prezydentem była mowa o - stale powtarzanych od jakiegoś czasu - kwestiach istotnych dla mniejszości litewskiej. To m.in. apel o większą subwencję oświatową dla szkół z nauczaniem w języku mniejszości narodowych czy kwestie tolerancji, po ubiegłorocznym zniszczeniu przez nieustalonych dotychczas sprawców dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości w gminie Puńsk.

Sam prezydent w rozmowie z dziennikarzami wspomniał o sprawie reprezentacji mniejszości litewskiej we władzach powiatu sejneńskiego. Kilka dni temu wicestarostą został ponownie Romuald Witkowski, przedstawiciel mniejszości litewskiej z Puńska. Witkowski został odwołany w styczniu; przeciwko temu protestowała mniejszość litewska.

Komorowski dziękował samorządowcom za tę decyzję. - _ Wicestarosta Litwin nie wynika z żadnych rachunków powyborczych. Wynika z tego, że dostrzeżono rangę problemu, jakim jest obecność w polskiej polityce, w polskim samorządzie, także osób reprezentujących mniejszości narodowe _ - dodał.

Na zakończenie pobytu na pograniczu polsko-litewskim, prezydent złoży kwiaty przy pomniku ofiar obławy augustowskiej w Gibach, a potem odwiedzi Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie (Podlaskie), które prowadzi Fundacja _ Pogranicze _ z Sejn, zajmująca się m.in. problematyką mniejszości narodowych.

_ - Fundacja ma ogromny dorobek w kształtowaniu polskiej wrażliwości dla spraw mniejszości narodowych, dla różnorodności kulturowej, różnorodności językowej i religijnej _ - dodał Komorowski.

_ - Marzę o tym, aby analogiczne Pogranicze, czyli fundacja i instytucja litewska adresowana do Litwinów powstała po tamtej stronie granicy, bo tylko w ten sposób będzie można tworzyć klimat, tworzyć środowisko życzliwie nastawione do problemów mniejszości narodowych, do problemów różnorodności kulturowej i językowej _ - powiedział Komorowski.

Międzynarodowe Centrum Dialogu na pograniczu polsko-litewskim w Krasnogrudzie zostało otwarte 30 czerwca 2011 r. w przeddzień polskiej prezydencji w Radzie UE. Mieści się w dawnym dworku rodziny Czesława Miłosza. Centrum prowadzi działający w Sejnach Ośrodek Pogranicze Sztuk, Kultur, Narodów. Prezydent Bronisław Komorowski brał udział w inauguracji centrum w Krasnogrudzie.

Czytaj więcej w Money.pl
Komorowski szykuje się na szczyt NATO. Jak? Majowy szczyt NATO będzie tematem zaplanowanego na 17 kwietnia spotkania prezydenta Bronisława Komorowskiego z przywódcami państw bałtyckich.
Rosjanie zakpią z polskich prezydentów? Wbrew obietnicom złożonym Aleksandrowi Kwaśniewskiemu i Bronisławowi Komorowskiemu, Rosja może nie przekazać akt śledztwa w sprawie Katynia.
Polacy chcą nowej atomówki u sąsiadów Polska wykazuje chęć powrotu do projektu budowy siłowni atomowej na Litwie - informują litewskie media.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)