Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stosunki polsko-rosyjskie. "Ważny będzie rok Polski w Rosji"

0
Podziel się:

W ocenie Jana Malickiego najważniejszą rzeczą jest organizacja roku polskiego w Rosji i rosyjskiego w Polsce w 2015 r. - To dla nas jest ważne, bo daje nam szansę zaistnienia w świecie kultury.

Stosunki polsko-rosyjskie. "Ważny będzie rok Polski w Rosji"
(PAP/EPA)
bFePqMtN

Ważna będzie organizacja roku polskiego w Rosji w 2015 r., bo pozwoli ponownie zaistnieć Polsce w rosyjskich kręgach kulturalnych i intelektualnych - ocenił dr Jan Malicki z Ośrodka Studiów Wschodnich UW, odnosząc się do kwestii poruszanych w czasie wizyty w Warszawie szefa rosyjskiego MSZ.

Pod przewodnictwem ministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji - Radosława Sikorskiego i Siergieja Ławrowa - odbyło się dziś w Warszawie ósme posiedzenie Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej.

W ocenie Malickiego z całej wizyty najważniejszą rzeczą jest organizacja roku polskiego w Rosji i rosyjskiego w Polsce w 2015 r. _ To dla nas jest ważne, bo daje nam szansę (...) powtórnego zaistnienia w świecie kultury _ - powiedział.

bFePqMtP

Jak podkreślił polska kultura jest właściwie nieobecna w Rosji. _ Po śmierci Stanisława Lema i zmniejszeniu aktywności zawodowej Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Zanussiego, właściwe jesteśmy nieobecni w kulturze rosyjskiej _ - mówił Malicki. Jak dodał, organizacja roku polskiego _ daje szansę powtórnego zaistnienia w kręgach intelektualnych i kulturalnych _.

_ Zakładam, że sprawa Ukrainy poruszona była tylko przy okazji, bo nie ma powodu, dla którego Polska miałaby rozmawiać z Rosją o Ukrainie, czyli państwie niepodległym. Odwrotnie, rozmawianie z Rosją na temat Ukrainy, musiałoby wzbudzić ogromny niepokój w Kijowie w kręgach opozycyjnych _ - uważa Malicki.

Jak dodał _ wszystkie inne rzeczy są dość ogólne; rutynowe wspomnienie o zwrocie samolotu rządowego, czy poprawianiu stosunków dwustronnych _.

Rutynowo - mówił ekspert - porusza się też sprawę dokumentów w sprawie zbrodni katyńskiej. _ W obydwu wypadkach (wraku TU-154M i dokumentów katyńskich) Rosja będzie bezwzględna. Nie chce ustąpić ani zdradzać swoich planów i tajemnic _ - dodał.

bFePqMtV

Ławrow powiedział dziś w Warszawie, że wrak samolotu TU-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku, zostanie zwrócony Polsce w chwili, gdy zakończy się śledztwo. Jak dodał, zakończenie śledztwa przeniesiono na kwiecień przyszłego roku.

Szef rosyjskiej dyplomacji oświadczył także, że wszystkie dokumenty, które miały ujawnić prawdę o zbrodni katyńskiej, zostały odtajnione, a pozostała dokumentacja w tej sprawie podlega ustawie o ochronie danych osobowych.

Odnosząc się do podpisanej przez Sikorskiego i Ławrowa deklaracji _ Program 2020 w relacjach polsko-rosyjskich _ Malicki powiedział, że ma ona znaczenie o tyle, że _ nie ze wszystkimi krajami, nawet sąsiednimi, Rosja ma taki dokument _.

_ To musi być wypełnione treścią. Jeśli nie będzie polepszenia stosunków, to będzie jednym z dziesiątków dokumentów, które się podpisuje _ - zaznaczył.

bFePqMtW

Według eksperta sukcesem jest polsko-rosyjska umowa o małym ruchu granicznym z Obwodem Kaliningradzkim. _ Setki tysięcy mieszkańców obwodu jeżdżą do Polski i pograniczne regiony z tego korzystają _ - zauważył Malicki. Jak ocenił _ w sensie strategicznym to może wpływać na demokratyzację poglądów mieszkańców tego regionu. _

_ Czytaj więcej w Money.pl * [ ( http://static1.money.pl/i/h/165/m80037.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/uwolnienie;tymoszenko;sikorski;apeluje;do;wladz;ukrainy;by;nie;graly;na;czas,35,0,1411619.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Sikorski do Ukrainy: nie grajcie na czas * [ ( http://static1.money.pl/i/h/202/m262346.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/spotkanie;szefow;msz;to;potwierdzenie;wagi;polski,194,0,1302978.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Polska ma wpłynąć na Rosję. Tak chce UE * [ ( http://static1.money.pl/i/h/162/m256162.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/tak;sikorski;skomentowal;slowa;putina,128,0,1219712.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Tak Sikorski skomentował słowa Putina * [ ( http://static1.money.pl/i/h/2/m46850.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;kluczowym;partnerem;dla;niemiec,24,0,1445400.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Polska kluczowym partnerem dla Niemiec _

bFePqMuq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)